Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Reportáž HIKING fotostretnutie na Portáši

Tak máme za sebou historicky prvé stretnutie nadšených horských fotografov, ktoré sa uskutočnilo 1.- 4. mája na hrebeni Javorníkov v horskom hoteli Portáš. Pre tých, ktorí na ňom neboli a sú zvedaví, ako prebiehalo, a aj pre účastníkov, ktorí sa chcú obzrieť, prinášame malé zhrnutie.

Vo štvrtok sme sa všetci úspešne zišli na Portáši. Menej úspešné bolo počasie - mrholilo až pršalo, hmla a zima. Ostávalo len veriť, že počasie pochopí naše fotografické zámery a umúdri sa. Absolvovali sme prechádzku po hrebeni spojenú s návštevou chaty Kohútka, kde mali fantastické čierne pivko.

Po večeri na našej chate nasledovala prednáška zameraná na techniku fotografovania v prírode. Svoje skúsenosti nám odovzdával Peter Sirota, čerstvý výherca druhého miesta v kategórii Outdoor športy na výstave festivalu Hory a mesto. Dozvedeli sme sa, ako sa treba pripraviť na fotenie, kedy sa čo v prírode najlepšie fotí, množstvo informácií o výbave, o následnej úprave fotiek atď. Veľmi podnetná bola aj diskusia.

Ráno sa časť účastníkov, namaškrtená večernou prednáškou, o piatej vyhrabala z postelí a vybrala sa von fotiť východ slnka, ktorý mal byť 5:30. V údolí boli krásne hmly, ale svetlo inak nebolo ktovieaké a bola veľká zima. Chlebík fotografa je ťažký. Majiteľom statívov sa podarili pekné fotky, rovnako aj druhej skupine, ktorá vstávala až o pol siedmej a vybrala sa fotiť už osvetlenú krajinu.

Keďže počasie sa skutočne umúdrilo, vybrali sme sa na hrebeňovú túru smer Veľký Javorník. Oblohu zdobili fotogenické obláčiky, ktoré mali zase tú nevýhodu, že zakrývali slnko. Keďže túru sme poňali ako fotografickú, zabrala celkom dosť času. Väčšina sa otočila na Stratenci pri pomníku kvôli hrozbe dažďa, ortodoxnejší turisti pokračovali na Veľký Javorník.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Večer nasledovala druhá prednáška na tému kompozície v krajinárskej fotografii, ktorú robil Julo Kotus, šéfredaktor www.ephoto.sk. Dostali sme bohaté informácie ku každému druhu kompozície a množstvo rád, ako kompozíciou vyjadriť to, čo chceme. Druhú časť večera sme sa venovali s oboma lektormi úprave fotografií na počítači.

Sobotné ráno vyzeralo daždivo, ale napokon to skončilo len občasnými prehánkami a polooblačnou oblohou. Svetlo však bolo horšie než predchádzajúci deň, takže sme sa viac zamerali na makro. Po raňajkách sme sa rozdelili na dve skupinky. Jedna sa vybrala za fotkami do terénu. Najprv miestnym značením do obce Ráztoka k svojráznemu drevenému kostolu. Nad Ráztokou nás prekvapilo praskanie krovia. Uvažovali sme, čo to môže byť, potom sa z krovia vynoril Mišo Bukvai, smutný, že mu hra na medveďa nevyšla. Z Ráztoky sme sa vrátili opäť na hrebeň a spustili sme sa zase na druhú stranu pod Stanovickú Kyčeru. Fotogenickými lúkami sme sa dostali zase na zelenú značku vedúcu na hrebeň. Druhá skupinka, ktorá ostala v Portáši, sa venovala softvérovým úpravám fotografií a tiež foteniu makra na vŕšku nad chatou.

Po večeri sme sa tentokrát vyhrnuli za svetlom zapadajúceho slnka. Po úspešnom love západov, kvetiniek či dreveníc sme sa vrátili upraviť fotky do súťaže. Každý súťaženiachtivý účastník vybral tri svoje fotografie, ktoré prešli hodnotením lektora a ostatných. Následne si každý vybral jednu, ktorú posunul do finále. Finálne fotografie sú vo fotodokumentácii k článku. Prvé miesto podľa ostatných účastníkov patrí Maťovi Drahomireckému známemu ako mato_d, o druhé sa podelili Jožo Magát (jaa) a Rasťo Brunovský (rb69). Všetky finálne fotografie boli veľmi pekné a hlasovalo sa naozaj ťažko.

Ďakujeme lektorom za ochotu a za skvelú prácu, rovnako účastníkom za príjemnú atmosféru. Dúfame, že všetkých stretnutie nejakým smerom inšpirovalo a tešíme sa na krásne fotky a fundované komentáre v galérii.

Ďakujeme aj sponzorom, ktorí venovali ceny do fotosúťaže:
Everest foto
CK Rokošport
Vydavateľstvo Epocha
Northland Slovakia
Sahara Hrejeto

Fotodokumentácia: Tomáš Trstenský, Soňa Junasová, súťažné fotografie.

Fotogaléria k článku

Najnovšie