Test

Garmin Forerunner 50

22. 05. 2008
Pred niekoľkými mesiacmi sa mi dostal do rúk netradičný produkt od Garminu – hodinky, avšak bez GPS príjmača. Ide o súpravu na systematický tréning vďaka snímačom srdcovej frekvencie a krokomeru, ktoré sú bezdrôtovo spojené s hodinkami. V tomto teste som sa na to pozrel z pohľadu turistu, ktorý takéto hračky doposiaľ nepoužíval. Má to svoje opodstatnenie?

Obsah balenia

Forerunner 50 sa dodáva v štyroch variantoch, podľa kombinácie prídavných senzorov. Každé balenie obsahuje hodinky a USB kľúčik pre bezdrôtové spojenie s počítačom. K dispozícii sú senzor srdcovej frekvencie, krokomer a snímač kadencie pre použitie s bicyklom. Pre účely tohto testu som mal zapožičanú variantu srdce+krokomer.

V krabici ďalej nájdeme manuál v slovenčine, angličtine a francúzštine. Softvér však prekvapivo chýba a je preto nutné použiť stránku výrobcu a stiahnuť si potrebné programy (ovládače a Training center). Tento fakt považujem skôr za výhodu, keďže sa tým šetrí životné prostredie a vo väčšine prípadov aj tak používateľ radšej siahne po najnovšej verzii zo stránok výrobcu.

Samotná krabica nie je až taká priateľská k životnému prostrediu, ako napríklad v prípade nedávno testovaného Legend HCx. Obsahuje množstvo plastov, ktoré podľa môjho názoru mohol nahradiť kartón (ako v prípade zmieneného Legendu).

Dizajn a ovládanie

Dizajn sa podaril – hodinky majú športovú tvár, no sú zároveň dostatočne decentné aj na každodenné nosenie. Keďže hrúbka nepresahuje 1,4 cm, nebudia dojem krabice na zápästí. Telo hodiniek je z plastu a plynule prechádza do gumového remienka s kovovým zapínaním. Zadná časť je z kovu.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Alfanumerický LCD displej rozmeru 2,4x1,8cm je dobre čitateľný, v tme si možno prisvietiť dlhším pridržaním tlačidla "view". Keďže ide o alfanumerický displej, zobrazenie písmen je trochu neestetické v provonaní s maticovými displejmi. Výhodou tohto typu však je o málo nižšia spotreba a preto dlhšia výdrž batérie.

Ovládanie má klasický nedostatok multifunkčných hodiniek – bez štúdia návodu ste takmer stratení. Základné funkcie sú dostatočne intuitívne, keď však chcete využiť potenciál naplno, treba sa to naučiť. Manuál v slovenskom jazyku je písaný zrozumiteľne a aj menej technicky nadaný človek by nemal mať problém všetko zvládnuť.

Funkcie

Hodinky poskytujú štyri základné režimy, ktoré sa prepínajú pomocou tlačidla "mode":
čas: čas, dátum, deň v týždni, časové zóny, alarm
tréning: stopky s medzičasmi, informácie z pripojených senzorov, možnosť nastavenia stropov (zóna behu, zóna srdcovej frekvencia),
časovač: odpočítavanie zvoleného času, možnosť opakovania
história: štatistické informácie o absolvovaných tréningoch, ktoré sú v pamäti

Snímač srdcovej frekvencie

Snímač srdcovej frekvencie je plastový pás s gumičkou, ktorý sa uchytáva pod prsia. Gumička je nastaviteľná, aby pás držal, no zároveň prehnane nesťahoval hrudník. Po spárovaní s hodinkami sa v hornej časti displeja objaví symbol srdca a v režime tréning frekvencia srdca.

Pri testovaní bol mierny problém s chytaním srdcového "signálu" v pokojovom stave. Zistil som však, že stačí senzor zo spodnej časti jemne navhlčiť a všetko funguje, ako má. Pri pohybe to nie je prekážkou, pretože človek sa trochu spotí a taktiež vo vyššej frekvencí srdca senzor ľahšie chytá jeho "signál".

Presnosť snímania som nemal možnosť overiť pomocou inej metódy, keďže aj bežne dostupné tlakomery majú určitú odchýlku a jednoduchým počítaním sa chyby tiež nedá vyvarovať. Táto hodnota je pre používateľa dostatočná aj pri určitej chybe a preto to nepovažujem za príliš podstatné.

Krokomer

Krokomer je malá plastová krabička s jednou kontrolnou diódou a upínacou klipsňou na šnurovanie topánky. Párovanie funguje identickým spôsobom ako pri snímači srdcovej frekvencie – v tomto prípade na displeji pribudne symbol malej topánky. Krokomer pravdepodobne funguje na princípe akcelerometra a zaznamenáva zmenu smeru. Na základe týchto informácií hodinky počítajú prejdenú vzdialenosť.

Výrobca udáva presnosť merania na 97 percent bez kalibrácie a 99 percent s kalibráciou. Podľa mojich skúseností (súčasné meranie cez GPS) sú tieto čísla veľmi závislé od druhu pohybu. Najlepšie výsledky sú pri pravideľnej aktivite, napríklad stálej chôdzi alebo rovnomernom behu, a po kalibrácii pri rovnakej činnosti – vtedy sa spomínaných 99 percent dosahuje. Horšie je to pri nepravideľnom pohybe – napríklad turistika v členitom teréne, kde sa často mení dĺžka kroku. Vtedy ide presnosť výrazne nižšie.

Softvérové vybavenie

Pre oživenie pripojenia k PC je nutné zapojiť USB kľúčik a nainštalovať ovládače. Potom už v softvéri Training center ide všetko ako po masle. Hodinky sa automaticky synchronizujú s počítačom, takže vždy, keď sú nové dáta v hodinkách, hneď sa stiahnu do aplikácie.

Training center je archivačnou aplikáciou, kde má športovec prehľad o svojich jednotlivých výkonoch, ktoré sú radené podľa dátumu a času. Zároveň je možné jednotlivé výkony priraďovať do rôznych kategórií – napr. beh, chôdza, atď. Pre každý výkon je k dispozícii graf s časovým priebehom nameraných hodnôt z jednotlivých senzorov.

Okrem aplikácie Training center je k dispozícii aj online aplikácie Garmin Connect, ktorá slúži na zdieľanie dát používateľov fitness prístrojov značky Garmin. Každý športovec si takto vie porovnať svoje výkony s ostatnými, čo ho ďalej motivuje zlepšovať sa.

Záver

Garmin Forerunner 50 je zaujímavým prístrojom aj napriek nezvyčajnej absencií GPS príjmača. Je vhodný pre ľudí, ktorí pravidelne trénujú – pre bežného turistu nemá tie správne funkcie, hodil by sa aspoň senzor atmosferického tlaku (kvôli meraniu nadmorskej výšky a tendencie tlaku pre odhad počasia) a kompas.

Prístroj je dobrý aj pre horského bežca (či cyklistu) začiatočníka, pretože nastavením stropu srdcovej frekvencie ho hodinky budú upozorňovať, že to s tepom preháňa a teda v danom tempe dlho nevydrží. Osobne nie som fanúšikom behania, no s použitím Forerunnera som bezproblémov bez prestávky zabehol aj dve hodiny – a to vďaka udržiavaniu tepu v intervale 150 - 160 / min. Bez merania by som to neodhadol a odpálil sa hneď.

Prístroj využijú aj ľudia, ktorí behaním trénujú na dlhé pochody ako Trnavská alebo Rudohorská stovka. Treba však zvážiť, či si nepriplatiť a nezaobstarať radšej Forerunner s GPS funkciami. Také hodinky však na každodenné použitie nie sú...

Fórum 3 príspevky
Garmin Forerunner 50 19/08/16 12:30 3 príspevky
Najnovšie články
 
Správa Sedlá a štíty sú pod snehom, bez mačiek a cepína tam nechoďte Oddnes sú v Tatranskom národnom parku otvorené všetky turistické značené chodníky. Trasy cez vysokohorské sedlá a na štíty však ležia pod snehom. Ísť nad turistické chaty bez zimného výstroja neodporúča Horská záchranná … » celý článok dnes Soňa Mäkká Správy
Túra Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné Šišoretné je neznačený hrebeň v rázsoche Slepého vrchu medzi Klokočinou a Bolehlavom. Veľakrát som sa motal v okolí peši aj na bicykli, ale nikdy som sa nedostal na tri vrcholy s ... » viac včera Pavol Timko Malé Karpaty
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov ... » viac 13/06/21 Peťo Nový Volovské vrchy
Najnovšie články autora
 
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej skalnej kvetene. Riaditeľ národného parku Peter … » celý článok 11/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Erik Baláž: Lesmír bude interaktívny náučný chodník do vrecka Ochranár, ekológ a filmár Erik Baláž si myslí, že slovenské národné parky zaostávajú v komunikácii s verejnosťou. Preto sa podieľa na novej mobilnej aplikácii, ktorá interaktívnou ... » viac 05/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Prečo sa v chránených územiach pasie a kosí V dávnej minulosti riedke lesy panónskej oblasti spásali veľké bylinožravce – pratury a zubry. Po kolonizácii človekom ich nahradili hospodárske zvieratá. V 50-tych rokoch 20. storočia ... » viac 28/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Garmin Forerunner 50 19/08/16 12:30 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Garmin
 • Model
  • Forerunner 50
 • Typ
  • hodinky s krokomerom a snímačom srdcovej frekvencie
 • Hmotnosť
  • hodinky: 44 g, snímač srdcovej frekvencie: 44 g, krokomer: 27 g
 • Páči sa mi
  • dizajn hodiniek, plne bezdrôtové riešenie
 • Nepáči sa mi
  • absencia barometrického výškomeru a kompasu
 • Ostatné info
  • vodotesnosť 30m
 • Infocena
  • 198.83 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
0.73 (0.31)