Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Prístrešok Prístrešok pri kaplnke na hôrke Háj

Na jar roku pána 2008 som sa zatúlal do kraja volaného Ľubovnianska vrchovina. Kraj je to nadovšetko krásny, plný lúk, hlbokých lesov a skalných brál. Za obcou Jarabina, povyše Jarabinského prielomu, ma značka priviedla na hôrku Háj. A práve tu, neďaleko výhľadového miesta Čertova skala, som objavil takmer mýtické miesto, kde môže unavený pútnik zložiť svoje telo a prečkať noc.

Poloha
Ľubovnianska vrchovina, nad Jarabinou, hôrka Háj neďaleko Čertovej skaly
Nadmorská výška
745 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 49.3568 ° SŠ
dĺžka: 20.65071 ° VD
» Mapa
Nocľah
5 – 7 osôb
Prevádzka
Celoročne, bez hospodára
Voda
Studnička, 150 m juhozápadne na trase modrej značky smer Jarabina
Spojenie
Jarabina – modrá (1 hod.), Stará Ľubovňa – modrá (2.5 hod.), sedlo Vabec – modrá (40 min.), vrch Osly – žltá a modrá (1.45 hod)
Dalšie info
Mýtické miesto, pekné okolie, krásne výhľady

Čo hovorí tradícia o kaplnke na hôrke Háj

Kaplnka na hôrke Háj je druhým sakrálnym objektom pravoslávnej cirkevnej obce v Jarabinej. Jej história je úzko spätá s tzv. „Legnavským monastírom“. Zbierka ruských historikov z roku 1843 hovorí, že uhorský kráľ Karol Róbert v roku 1323 venoval Filipovi Drugetovi ako dar kraj okolo plavečského a ľubovnianskeho zámku. Tam je spomínaný aj Legnavský monastír, ktorý bol postavený z dreva a bol zničený Tatármi. Z tohto monastíra utiekli mnísi do Mníšku nad Popradom a odtiaľ do jarabinských hôr. Piati z nich sa usadili na skale nazývanej „Stenovačka“, pri hôrke Háj. V zime slúžili za stravu a nocľah v obci Jarabina. Jedného dňa po návrate z dediny našli jedného svojho spolubrata mŕtveho pod skalou s knihou v ruke. Pochovali ho na lúčke Háj, kde neskôr postavili „keliu – modlitebňu“. Od vtedy bola táto lúčka v povedomí ľudí vnímaná ako posvätná. V minulosti na túto lúčku tajne zahnal svoje stádo občan Jarabiny Vasiľ Medveckij – Griniv a pri kaplnke zaspal. Mal sen alebo videnie Matky Božej, ktorá mu povedala, aby predal voly a na tomto mieste postavil novú kaplnku. Túto udalosť však zatajil a rozhodol sa predať voly s úmyslom, že si peniaze ponechá pre svoju potrebu, čo sa mu však nepodarilo, pretože voly mu do roka uhynuli. Vtedy sa zdôveril so svojím videním a splnil, o čo bol Matkou Božou žiadaný. Vychoval iný pár volov a po ich predaji postavil na hôrke Háj novú kaplnku. Až do súčasnosti sa v kaplnke odbavujú lokálne odpustové slávnosti na sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky s posvätením vody v studničke vzdialenej 150 m pod kaplnkou, ktorá je jej súčasťou.
Zdroj: www.pravoverni.sk

Stručná charakteristika objektu

Objekt, ktorý opíšem, nie je síce určený na nocovanie, no jeho konštrukcia umožňuje pohodlné strávenie noci aj väčšej skupine unavených pútnikov. Ide totiž o stavbu prístrešku, ktorý tvorí prístavbu kaplnky. Ten je určený na ochranu väčšieho počtu veriacich v čase bohoslužieb. Preto by som bol veľmi rád, keby tu nocujúci turisti mali na pamäti sakrálny charakter tohto miesta.

Poloha a prístup

Lokalita kaplnky s prístreškom sa nachádza v severozápadnej časti Ľubovnianskej vrchoviny. Je situovaná na malej lúke – hôrke Háj, asi tristo metrov západne pod masívom Čertovej skaly. V jeho tesnej blízkosti vedie trasa modrej značky Jarabina – Jarabinský prielom – sedlo Vabec – Stará Ľubovňa. Z Jarabinej nám sem cesta bude trvať asi hodinu, zo sedla Vabec štyridsať minút a zo Starej Ľubovne dve a pol hodiny. Zo sedem kilometrov vzdialeného vrchu Osly je prístrešok prístupný po žltej značke, pričom zo sedla Vabec treba pokračovať po modrej značke. Úsek prejdete približne za hodinu a štyridsaťpäť minút. Zo známej pútnickej obce Litmanová sa sem dostanete po neznačených cestách asi za hodinu a pol až dve hodiny.

Opis objektu

Jednoduchá stavba má rozmery približne 4 x 6 m. Jej konštrukciu tvoria drevené stĺpy, na ktorých spočíva strecha. Od severu je prístrešok chránený stavbou kaplnky. V nečase treba pripevniť z náveternej strany celtu alebo PVC fóliu. Podlaha je vymurovaná z lomového kameňa. Vzhľadom na charakter stavby tu nečakajte žiadne zariadenie. K pohodlnému prenocovaniu je potrebný vlastný spací vak s karimatkou. Plocha prístrešku pojme päť až sedem nocľažníkov.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Voda a okolie

Vodný zdroj – upravená studnička sa nachádza približne 150 metrov juhozápadne od kaplnky, na trase modrej značky smerom na Jarabinský prielom. Blízke okolie je veľmi malebné. Lesy sa tu striedajú s lúkami, z ktorých sú nezvyčajné pohľady na Vysoké Tatry, Belianske Tatry, Spišskú Maguru a Malé Pieniny. Ten najkrajší je práve z neďalekej Čertovej skaly. V širšom okolí nájdete malú, ale mimoriadne krásnu roklinu Jarabinský prielom. V blízkej Litmanovej okrem pútnického miesta na hore Zvir môžete obdivovať Litmanovské skaly a v Starej Ľubovni zase hrad a skanzen ľudovej architektúry.

Odkazy

Obec Jarabina
Ľubovniansky zámok

Fotogaléria k článku

Najnovšie