Reportáž

Ako bolo na Kráľovej studni II.

18. 06. 2008
Uplynulý víkend (13. - 15.6.2008) sa opäť uskutočnilo stretnutie priaznicov Hiking.sk a veľkofatranskej prírody na horskom hoteli Kráľova studňa. Po dvoch rokoch sme nadviazali na úspešnú akciu, ktorá si okrem príjemného stretnutia priateľov hôr zachovala aj verejnoprospešný charakter. Tentokrát sme pomáhali pri čistení a upratovaní okolia.

Myšlienka stretnutia a zároveň pomoci okoliu horského hotela Kráľova studňa vznikla pred dvoma rokmi na základe búrlivej diskusie o stave a budúcnosti tohto objektu. V tom čase bol hotel rozpadávajúci sa relikt komunistického horského urbanizmu s nevábnym okolím plným šrotu, škváry a iného odpadu. Dnes pripomína stavbu v pokročilom stave, ktorá síce už mala byť takmer pripravená na kolaudáciu, avšak z dôvodov tradične slovenských sa rekonštrukcia predlžuje a reálne spustenie je stále zahalené do hustej hmly.

Piatok

Od neskorého poobedia až takmer do noci sa pomaly schádzali účastníci z rôznych smerov. Väčšina po vlastných, niektorí autom využili príjazdovú cestu z Harmanca. Celý večer sa niesol v duchu vítania nových prichádzajúcich a debát. Nemalú úlohu zohrali aj futbalové majstrovstvá, takže účastníci sa delili do dvoch skupiniek – besedníkov a futbalistov.

Finálne sa nás zišla necelá tridsiatka, čo bol takmer dvojnásobný počet oproti roku 2006, avšak výrazne menej, ako bol počet záujemcov. Tých, čo neprišli, pravdepodobne odradila predpoveď počasia, ktorá nebola príliš priaznivá. Piatkový večer jej dával za pravdu a občas sa aj zdalo, že mierne sneží. To nás nenapĺňalo veľkým optimizmom do nasledujúceho pracovného dňa.

Sobota

Zlá prognóza na sobotu meteorológom nevyšla. Aspoň v okolí Kráľovej studne bolo od rána veľmi príjemne, čo mnohí využili na krátku vychádzku v okolí ešte pred raňajkami. Horské lúky boli v plnom kvete a sýtozelená farba výborne dopĺňala takmer bezoblačné čistomodré nebo.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Po spoločných raňajkách sme urobili výrobnú poradu, na ktorej sa vytvorili tri čaty: ukladanie dreva, zasýpanie výmoľov na príjazdovej ceste a čistenie širšieho okolia od rôzneho odpadu. V prvých dvoch sa nekonali žiadne prekvapenia, išlo o činnosť s jasným cieľom. Chuťovkou preto bola práve tretia spomínaná činnosť. Z okolia sa podarilo priniesť všakovaké zaujímavé predmety – nebola núdza o pneumatiky, celé kolesá, časti motorov, ale aj koberce, či jednoducho do prírody vyhodený domový odpad. Pre členov tejto čaty bolo každé zakopnutie či prehrnutie húštia spojené s prekvapeniami.

Prvá čata svoju úlohu splnila, z veľkej nesúrodej kopy metrovice vytvorila dva úhľadné stohy dreva. Dobre to dokumentujú fotografie. Druhá a tretia čata svoju úlohu splnila v očakávanom rozsahu, najmä čistenie od bordelu z minulosti bude ešte sizyfovská práca – ekologický dlh je enormný.

Sobotnajší večer sa po večeri niesol v podobnom duchu, ako piatkový – opäť sme sa rozdelili na besedníkov a futbalistov.

Nedeľa

Počas rána a doobedia sa účastníci pomaly rozpŕchli na všetky strany. Väčšina mala na pláne turistiku v okolí. Počasie sa opäť pokazilo a Veľká Fatra nám ukázala svoju hmlistú tvár.

Rekonštrukcia prebieha ...

Ako už bolo spomenuté v úvode, hotel mal byť podľa plánu v tomto čase už takmer pripravený na kolaudáciu. Pri pohľade na stavbu však bolo hneď jasné, že tomu tak nie je. Podľa slov majiteľa sú na vine meškajúce dodávky potrebného materiálu a tak sa otvorenie stále viac a viac predlžuje. Podľa súčasných prognóz by sa mali dvere prvým návštevníkom otvoriť pred začiatkom zimy, prípadne až na začiatku budúcoročnej letnej sezóny.

Záver

Chcem poďakovať všetkým účastníkom za pomoc pri zveľaďovaní tohto kúska Veľkej Fatry a rád by som vyzval k diskusii o pocitoch z vývoja na horskom hoteli.

Pozn.: Ak máte svoju fotodokumentáciu k dispozícii na voľne dostupnom webovom mieste, napíšte linky do fóra. Priebežne ich budem pridávať do tohto článku.

Fórum 9 príspevkov
Ako bolo na Kráľovej studni II. 19/06/08 22:58 9 príspevkov
Najnovšie články
 
Správa Sedlá a štíty sú pod snehom, bez mačiek a cepína tam nechoďte Oddnes sú v Tatranskom národnom parku otvorené všetky turistické značené chodníky. Trasy cez vysokohorské sedlá a na štíty však ležia pod snehom. Ísť nad turistické chaty bez zimného výstroja neodporúča Horská záchranná … » celý článok dnes Soňa Mäkká Správy
Túra Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné Šišoretné je neznačený hrebeň v rázsoche Slepého vrchu medzi Klokočinou a Bolehlavom. Veľakrát som sa motal v okolí peši aj na bicykli, ale nikdy som sa nedostal na tri vrcholy s ... » viac včera Pavol Timko Malé Karpaty
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov ... » viac 13/06/21 Peťo Nový Volovské vrchy
Najnovšie články autora
 
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej skalnej kvetene. Riaditeľ národného parku Peter … » celý článok 11/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Erik Baláž: Lesmír bude interaktívny náučný chodník do vrecka Ochranár, ekológ a filmár Erik Baláž si myslí, že slovenské národné parky zaostávajú v komunikácii s verejnosťou. Preto sa podieľa na novej mobilnej aplikácii, ktorá interaktívnou ... » viac 05/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Prečo sa v chránených územiach pasie a kosí V dávnej minulosti riedke lesy panónskej oblasti spásali veľké bylinožravce – pratury a zubry. Po kolonizácii človekom ich nahradili hospodárske zvieratá. V 50-tych rokoch 20. storočia ... » viac 28/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Ako bolo na Kráľovej studni II. 19/06/08 22:58 9 príspevkov
0.91 (0.5)