Test

Craft Pro Cool

09. 07. 2008
Craft uviedol tento rok do predaja vylepšenú verziu funkčnej bielizne na leto. Pro Cool sľubuje okrem odvodu potu, čo je bežná vlastnosť termo bielizne, aj odvod prebytočného tepla a tým aj ochranu organizmu pred prehriatím. Horúce počasie posledných týždňov poskytovalo ideálne predpoklady na odskúšanie jeho vlastností.

Mal som možnosť testovať tričko s krátkym rukávom Craft Pro Cool v jasnozelenej farbe a boxerky s cyklo vložkou čiernej farby.

Údaje podľa výrobcu

Podľa údajov výrobcu má nový Pro Cool priedušnosť a odparovanie potu o 15% lepšie ako stará verzia Pro Coolu a je o 30% tenší. Priepustnosť vodných pár sa udáva pre novú verziu 76,7% a odvod tepla za vlhka 592 W/m2. V priebehu hodinového športového výkonu ochladí povrch pokožky o 3,2 st. Celzia. Nový Pro Cool prináša podľa výrobcu aj úpravu proti zadržiavaniu pachov.

Prvý dojem

Materiál Pro Cool je na dotyk veľmi jemný, príjemný a chladivý. Tento pocit vo mne zostáva aj po oblečení trička a boxeriek. Tričko perfektne sedí, kopíruje tvar tela, strih je veľmi dobre prepracovaný, tričko aj boxerky sú vybavené plochými švami. Tričko je vybavené niekoľkými panelmi zo sieťového materiálu v miestach intenzívneho potenia (sieťovina je vedená z podpazušia cez zadný diel trička). V prvom okamihu po oblečení cyklo boxeriek ma napadne, že boxerky by mohli byť buď kratšie, alebo na konci vybavené podobne ako bežné cyklo elasťáky gumou, ktorá by zabránila ich zhŕňaniu. Uvidíme, ako to bude počas používania.

Tričko Craft Pro Cool, používanie

Tričko som testoval striedavo pri jazdení na bicykli a pri turistike. Musím povedať, že aj v teplotách okolo 28 °C, ktoré neboli v posledných dňoch ničím výnimočným, som tričko nemusel vyzliekať, tak ako som to bežne robieval s modelom iného výrobcu. Chladivý efekt udávaný výrobcom má teda niečo do seba a funguje. Vo väčšej miere sa ale prejavuje hlavne pri používaní trička pri cyklistike v spojení s rýchlo prúdiacim vzduchom počas jazdy. Pre úplnosť treba uviesť, že predtým som používal na bicykel turistické termotričko, nie originálny cyklodres.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Počas testu bolo pár dní, keď teplota poklesla cez deň len na cca 18 - 20 °C. Materiál Pro Cool má veľmi dobré izolačné vlastnosti aj pri týchto teplotách. Počas jedného alebo dvoch chladnejších dní som mal oblečené len craft tričko, podobne ako v teplých dňoch. Aj pri silnejšom protivetre, ktorý chladnejšie počasie mierne zvýrazňoval, som chlad vôbec necítil a bol som v teplotnej pohode. Tričko teda skutočne dobre izoluje aj od chladu od vetra, hoci keď dolná hranica tepla môže byť pre každého individuálna. Izolačné vlastnosti proti vetru má ale v porovnaní s iným termo tričkom, ktoré som doteraz používal, citeľne lepšie za rovnakých podmienok.

Pri vyšších teplotách a intenzívnejšom športovom výkone sa samozrejme človek potí aj v tomto tričku. Po znížení záťaže alebo prestávke je vyschnutie trička rýchle, dalo by sa povedať, že rýchlejšie ako u trička, ktoré som doteraz používal, či už na turistiku alebo bicykel. Samozrejme, rýchlosť vyschnutia je relatívny pojem a u každého môže byť iná, závisí od individuálnej potivosti alebo teploty okolia. Po vypratí tričko vyschne cca do 2 hod v tieni za teplých letných dní okolo teploty 26 °C. Tento čas je len orientačný a bude samozrejme iný pri sušení napríklad priamo na slnku, dôkladnejšom vyžmýkaní, alebo počas bezvetria a pod. Je to uvedené len na ilustráciu.

Pri použití počas turistiky platí všetko, čo už bolo vyššie popísané. Treba dodať, že materiál vyzerá na prvý pohľad háklivý na zatrhnutie, pri približne 5 týždňovom používaní je tričko ako nové, bez známky zatrhnutia alebo opotrebenia od batoha. Sieťové panely sa osvedčili aj v prípade použitia pri turistike. Výrobca udáva aj informáciu o väčšej odolnosti voči naberaniu pachov. Túto vlastnosť môžem v porovnaní s iným termotričkom potvrdiť, ale pri vyšších teplotách a zvýšenej potivosti po cca 4-5 dňoch už tričko bolo slabo cítiť. Nebolo to ale tak výrazne, ako pri inom termotričku.

Na trhu sú dostupné viaceré farebné vyhotovenia. Testovaná svetlozelená farba má nespornú výhodu v zvýšenej viditeľnosti, čo sa môže hodiť pri použití hlavne pri cyklistike, ale aj turistike. V prípade cyklistiky sa určite takto prispieva aj k vyššej bezpečnosti na ceste. To som si mohol overiť aj na vlastnej koži v prvých dňoch používania. Autá ma obchádzali poznateľne viac, ako tomu bývalo predtým. Môže to byť samozrejme len môj dojem, tiež je fakt, že svetlejšie alebo jasnejšie farby sú lepšie viditeľné, aj keď nie každému musí svetlozelená farba vyhovovať. Bolo by zaujímavé doplniť tričko reflexnými prvkami.

Boxerky Craft Pro Cool, používanie

Boxerky sú určené hlavne pre cyklistov, ktorý radšej nosia voľné nohavice než klasické cyklo elasťáky. Ako bolo spomenuté aj v prípade trička, strih boxeriek tiež dobre zapasoval. Počas používania boxeriek sa však potvrdilo, čo som predpokladal. Pri jazde na bicykli (ale aj pri chôdzi) sa rolujú, čo je síce bežná vlastnosť boxeriek podobného strihu, ale pre využitie na cyklistiku by stačilo doplniť na ich kraj gumičku. Tá by zabránila zhŕňaniu podobne ako pri bežných cyklo nohaviciach. Keďže sú ale nohavice plánované na kombinované používanie (cyklistika, turistika), tak v prípade turistiky tento stav až tak neprekáža. Dizajnom sú podľa mňa vhodné aj na využitie v teplých dňoch ako vrchná vrstva, podobne ako klasické cyklo nohavice, aj keď na to nie sú prioritne určené.

Čo sa týka teplotného komfortu pri vyšších teplotách, v prípade cyklistiky sú na tom lepšie ako cyklo nohavice. Je to ale určite aj v tom, že Pro Cool je o niečo tenší. Použitá cyklo vložka El Light je dobre tvarovaná, pri chôdzi neprekáža viac, ako pri bežných cyklo nohaviciach. Je ale tenšia, ako pri klasických cyklo nohaviciach, čo môže niekomu na prvý dojem prekážať. Nižšiu hrúbku El Light vložka kompenzuje zvýšenou hustotou použitého materiálu. Pri používaní som problém so zníženým komfortom pre jej nižšiu hrúbku nemal, "nárazy" tlmila spoľahlivo. Každopádne sú dobré riešenie pre každého cyklistu, ktorý preferuje voľné krátke nohavice pred elastickou variantou cyklistických nohavíc.

Záver

Na základe mojich skúseností z testovania trička a cyklo boxeriek z materiálu Pro Cool môžem tieto veci len odporučiť. Cenovo sú na porovnateľnej úrovní ako iné, podobné produkty, ale hlavne v teplých dňoch prinášajú výrazne lepšiu pohodu počas športového výkonu. Pri opätovnom oblečení môjho staršieho termotrička som mal zrazu pri rovnakej teplote pocit, ako by som si dal na seba igelit. To samozrejme po krátkom čase prešlo, ale rozdiel je citeľný.

Fórum 8 príspevkov
Craft Pro Cool 16/01/09 15:58 8 príspevkov
Najnovšie články
 
Správa Aktuálne z hrebeňa Nízkych Tatier – leto 2021 Pokiaľ plánujete prechod hrebeňov Nízkych Tatier, či už v rámci SNP-čky, alebo len v rámci párdňového vypnutia mimo civilizácie, je dobré poznať aktuálne podmienky. Záleží len na vašom tempe, či chcete hrebeňovku prejsť … » celý článok dnes Marek Šurina Správy
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej ... » viac včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Letné podhorie Spišskej Magury Spišské mestečko Podolínec pozná asi len málokto a známe je len asi istou historickou udalosťou, ktorá tiež nie je veľmi známa. Napriek tomu som sa tu ocitol tretíkrát. No nová bola ... » viac včera Henrich Tomáš Spišská Magura
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Z Turca cez Čičmany a Bojnice Pred plánovaným okruhom okolo Tatier sme si chceli na začiatok dať ešte niečo menšie, taká rozcvička v Turci. Pôvodný plán bol, že to bude okruh s dĺžkou okolo 100 až 120 km. Tak, plány sú ale na to, aby sa plánovali a potom … » celý článok 08/12/20 Michal Mikuláš Malá Fatra, Strážovské vrchy, +
Cyklotúra Okolo Malej Fatry a Súľovských vrchov Tento rok som úspešne pridal do série okruhov “Okolo”, aj v poradí druhú trasu. Tentokrát to bola trasa, ktorá by sa dala nazvať skrátene aj okolo Malej Fatry. Z Rajca som ale ... » viac 05/11/20 Michal Mikuláš Malá Fatra, Súľovské vrchy
Cyklotúra Okolo Tatier Tento rok boli plány na leto rôzne, či už lezecké, alebo výjazd bicyklom. Jeden z plánov bol zobrať bicykle a ísť s kamarátom prejsť nejaké dlhšie trasy a horské prechody do Rakúska. ... » viac 22/10/20 Michal Mikuláš Tatry, Vysoké a Belianske Tatry, +
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Craft Pro Cool 16/01/09 15:58 8 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Craft
 • Model
  • Pro Cool Tee, Pro Cool Bike Boxer
 • Materiály
  • Pro Cool
 • Farebné kombinácie
  • pánske: biela, čierna, svetlo modrá, slivkovo modrá, svetlo zelená
   dámske: biela, čierna, lososová, svetlo modrá
 • Páči sa mi
  • príjemné na dotyk, dobré izolačné vlastnosti
 • Nepáči sa mi
  • zhŕňanie nohavičiek na boxerkách
 • Ostatné info
  • priepustnosť vodných pár 76,7 %, odvod tepla za vlhka 592 W/m2, hmotnosť materiálu 130 g/m2
 • Hodnotenie
  • - cena: 8 z 10
  • - hmotnosť: 10 z 10
  • - dizajn: 10 z 10
  • - manipulácia: 9 z 10
  • - rozmery: 10 z 10
  • - materiály: 10 z 10
  • - údržba: 10 z 10
  • - cena/výkon: 9 z 10
  • - detaily: 10 z 10
  • - multifunkčnosť: 9 z 10
  • Celkové hodnotenie (súčet bodov): 95 bodov
   » vysvetlenie hodnotenia
 • Obchody v HIKING adresári
0.74 (0.31)