Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Správa Ťažba dreva uzavrela doliny Tatier

V prebiehajúce letnej turistickej sezóne prikročili Štátne lesy TANAP-u k dočasnému uzavretiu troch tatranských dolín. Dôvodom je ťažba kalamitného dreva, ktoré napadol lykožrút. Aby ste neboli nemilo prekvapení pri túrach našimi veľhorami, odporúčame oboznámiť sa s aktuálnou situáciou v nasledujúcom článku.

K Chate Plesnivec

V pondelok 7. júla 2008 informovali Štátne lesy TANAP-u o dočasnom uzavretí žltej značky č. 8864 v Doline Siedmych prameňov v Belianskych Tatrách. Turistický chodník je uzavretý pre verejnosť na úseku rázcestie Čierna voda – Chata Plesnivec. Pohyb turistov je obmedzený do konca roka 2008. Pre návštevníkov chaty je určená náhradná rovnako dlhá trasa po zelenej značke od rázcestia Šumivý prameň priamo k chate, vedená svahom nad Dolinou Siedmych prameňov.

K Popradskému plesu

Vyťaženie lykožrútom poškodených stromov prebieha tiež v Mengusovskej doline v lokalite pod Vančovou. Po asfaltovej ceste od zastávky TEŽ Popradské pleso smerom k horskému hotelu Popradské pleso sa pohybujú ťažké mechanizmy. Z bezpečnostných dôvodov je počas celej prebiehajúcej letnej sezóny uzavretá časť modrej značky č. 2902. Ide o úsek zastávka TEŽ Popradské pleso – rázcestie k symbolickému cintorínu pod Ostrvou. Ako alternatíva je pre turistov vytýčená náhradná trasa. Pretrasovaná modrá značka vedie okolo vodárne povyše záchytného parkoviska Popradské pleso. Na lesný chodník vás nasmeruje upozornenie za železničným priecestím. Pohodlný chodník vedie pravým brehom rieky Poprad a okolo Hincovho potoka sa napojí na tzv. zimnú cestu od rázcestia Trigan. Spolu so zelenou značkou č. 5805 vás dovedie až na Popradské pleso. Na prechod po náhradnej trase odporúčame pevnú obuv, lebo povrch nie je spevnený skalami a občas sa vyskytujú blatisté úseky.

Tichou a Kôprovou dolinou

Na trase žltej značky č. 8851 povyše Podbanského sú osadené nové informačné panely. Návštevníkov informujú o stave okolitého lesa. Okrem lykožrútovej kalamity sa z nich dozviete, že vstup do Tichej a Kôprovej doliny je na vlastné riziko. Vstup do dolín nie je zakázaný. Napriek tomu treba dbať na zvýšenú opatrnosť pri prechode kalamitným územím. Podobné výstražné tabule sa nachádzajú aj v iných častiach Tatier. Napríklad na úseku Tatranskej magistrály z Hrebienka k Zamkovského chate. Pripomíname, že červená značka Tomanovskou dolinou do Tomanovského sedla je od 15. júna zrušená.

Jaloveckou dolinou

Urbárske pozemkové spoločenstvo Bobrovec uzavrelo od konca júna na celý júl prístup do západotatranskej Jaloveckej doliny. Ide o ťažbu kalamitného dreva, napadnutého lykožrútom v ťažko prístupnom horskom teréne. Keďže Jaloveckou dolinou nevedie údolná cesta, ale len kopaný chodník, prechod turistov môže spôsobiť kolízne situácie. Dočasne uzavretý je úsek žltej značky č. 8617 od Ústia Jaloveckej doliny (na rázcestí s Tatranskou magistrálou) až po rázcestie pod Lyscom, kde do Jaloveckej doliny ústí Poliansky potok z Bobroveckej doliny. Pre návštevníkov prichádzajúcich z Liptova sú tým pádom neprístupné turistické ciele ako Baníkovské sedlo cez dolinu Parichvost, Salatín cez Hlbokú dolinu a sedlo Pálenica cez Bobroveckú dolinu. Napriek tomu sú Bobrovecká dolina (žltá značka), Hlboká dolina (zelená značka) a dolina Parichvost (modrá značka) prístupné z hlavného hrebeňa Západných Tatier.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Titulná fotografia - Dušan Trstenský

Fotogaléria k článku

Najnovšie