Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Vlnené ponožky Progress

Že je merino vlna outdoorový hit, o tom netreba špeciálne písať. Módnu vlnu nenecháva nepovšimnutú ani český Progress, ktorý poznáme najmä vďaka širokej ponuke funkčnej spodnej bielizne. Robia však aj ponožky a vlnený model pre celoročné nosenie som testoval zopár uplynulých mesiacov.

Výrobca
Progress
Model
P MRN
Typ
univerzálne vlnené trekové pomožky
Materiály
50% multitech (70% merino + 30% polyamid ošetrený striebrom), 30% polypropylén, 16% elastan, 4% polyamid
Farebné kombinácie
čierno-oranžová, béžovo-biela
Páči sa mi
cena, anatomický tvar, dobrá ochrana bežne odieraných miest na nohe, nemal som v nich ani raz otlaky
Nepáči sa mi
množstvo nitiek trčiacich na rubovej strane, príliš silné stiahnutie nohy
Infocena
11.62 €
Hodnotenie
- cena: 9 z 10
- hmotnosť: 10 z 10
- dizajn: 5 z 10
- manipulácia: 7 z 10
- rozmery: 7 z 10
- materiály: 7 z 10
- údržba: 10 z 10
- cena/výkon: 7 z 10
- detaily: 7 z 10
- multifunkčnosť: 7 z 10
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 76 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
progress-sk.sk$ret

Materiál

V úvode je síce zmienka o vlne, avšak okrem nej je v ponožke poprepletané celkom slušné množstvo ďalších vlákien – hotový sendvič. Polovica patrí materiálu s názvom Multitech, ktorý sa skladá zo 70-tich percent z merino vlny a zvyšok je polyamin ošetrený iontami striebra pre účinnejšie potlačenie pachov. Druhú polovicu tvorí zmes poplypropylénu (30 percent), elastanu (16 percent) a ďalšieho polyamidu (4 percentá). Keď to celkovo prerátame, skladba je: 35% merino, 30% polypropylén, 19% polyamid a 16% elastan.

Na prvý pohľad zaujme, že elastanu je nejako veľa. Výrobca sa do značnej miery zameral na to, aby ponožka držala tvar a čo najspoľahlivejšie obopla nohu akéhokoľvek tvaru a ani po dlhej námahe sa nepovolila. Že nejde o najpríjemnejšie vlákno, je odvrátená strana tohto riešenia.

Keďže kombinácia silných tepelných izolantov (merino + polyamid) presahuje polovicu, ponožka nebude vhodná do príliš teplého prostredia a preto ma trochu prekvapuje tvrdenie, že ide o "all-season", teda celoročne použiteľný model. Polypropylén pre rýchly odvod potu je síce pomerne dosť prítomný, no na letné horká to určite vhodné nebude.

Dizajn a konštrukcia

Dizajnom ma tieto ponožky príliš neočarili, jednotlivé časti sú v ostrom kontraste oranžovej, béžovej a čiernej. Dosť zbytočný sa mi javí aj text Merino v oblasti špičky. Keďže ide o ďalšiu farbu (biela), pletenie je preto zložitejšie a najmä na rubovej strane vytvára nehomogenitu pleteniny. Ponožka je aj tak drvivú väčšinu času nevidená vnútri topánky, tak podobné "srandy" považujem skôr za mínus.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Jednoznačným pozitívom je však anatomický strih, ktorý padne veľmi dobre aj vďaka špeciálnemu tvarovaniu pre ľavú a pravú nohu. Jednotlivé zosilnenia sú tak umiestnené presne na potrebných miestach. Osobne by som však uvítal trochu väčšiu ochranu v oblasti členkového kĺbu na oboch stranách. Poteší množstvo kanálikov a väčších či menších plôch pre lepšie vetranie.

Objemovo patria Progress merino pomožky do stredu – nie sú ani veľmi objemné, ale ani tenké. Takúto konštrukciu bežne mávajú univerzálne modely a sú tak vhodné do väčšiny outdoorovej obuvi. Do zimných topánok sa však príliš nehodia, tam sa zvyčajne používajú hrubé ponožky pre lepšiu izoláciu.

Dojmy z nosenia

Ponožky sa počas niekoľkomesačného testovania osvedčili najmä pri teplotách, ktoré nepresahovali 18 stupňov. Nad túto hranicu bolo v nich príliš teplo. Preto označenie "all-season" nepovažujem za vhodné. Vždy veľmi dobre držali na nohe a nikdy som v nich nemal otlaky, ani náznak ich tvorby. Horná časť sa vďaka veľmi silnému vystuženiu elastanom počas túry takmer nepohla, čo hodnotím veľmi kladne. Negatívom tejto vlastnosti však je pomerne silné sťahovanie celej nohy. Z môjho subjektívneho vnímania je sťahovanie najnepríjemnejšie v oblasti prstov, tam by mohol výrobca trochu poľaviť.

Ponožka ani po niekoľkodňovom nosení takmer nesmrdí a preto ju možno odporučiť cestovateľom s nie príliš kladným vzťahom k praniu. Táto vlastnosť však bude časom degradovať, pretože ionty striebra sa praním strácajú. Antipachová vlastnosť vlny však ostane a tak sa na smradľavky tieto ponožky nepremenia.

Záver

Ponožky síce nepatria medzi ponožkové top produkty dostupné na našom trhu (ako napr. Bridgedale), avšak s prihliadnutím na cenu je výkon podľa môjho názoru veľmi dobrý a ponožky odporúčam ľuďom, ktorí ocenia antipachové vlastnosti použitých materiálov a uprednostňujú tuhšie splynutie nohy s ponožkou. Kto má radšej voľnejšie, mal by sa poobzerať po iných. Z pohľadu sezónnosti odporúčam pre jesenné a jarné nosenie.

Fotogaléria k článku

Najnovšie