Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Kayland Vertigo High

Univerzálne turistické topánky na trojsezónne nosenie, špeciálne vhodné pre ľudí s úzkou nohou. Šnurovanie až k špici pripomína approach topánky a pri svojej nízkej hmotnosti zaujmú slušnou torznou tuhosťou. Ako je u Kaylandu zvykom, membrána nie je od Gore ale eVent. Jednoducho zaujímavý kus boty, tak sa poďme na ne pozrieť zblízka.

Výrobca
Kayland
Model
Vertigo High
Typ
kategória B
Materiály
semišová koža, podrážka Vibram Tsavo, eVent membrána
Hmotnosť
1420 g
Páči sa mi
torzná tuhosť, šnurovanie až k špici, anatomický tvar
Nepáči sa mi
chýba stop-úchyt v šnurovaní, slabšia DWR úprava kože (treba pomerne skoro začať impregnovat)
Infocena
166.37 €
Hodnotenie
- cena: 8 z 10
- hmotnosť: 10 z 10
- dizajn: 9 z 10
- manipulácia: 7 z 10
- rozmery: 10 z 10
- materiály: 8 z 10
- údržba: 7 z 10
- cena/výkon: 10 z 10
- detaily: 9 z 10
- multifunkčnosť: 8 z 10
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 86 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
elcon.sk$ret

Dizajn, materiály a vyhotovenie

Vo svojej kategórii majú Vertigo High pomerne nezvyklý vzhľad. Pripomínajú approach topánky, pretože šnúrovanie ide až úplne k špici topánky. Vďaka tomu je možné dokonale prispôsobiť pevnosť stiahnutia pri rôznom použití. Od approach topánok sa však tento model odlišuje mäkšou podrážkou, ktorá si však zachováva veľmi dobrú torznú tuhosť a vďaka nej je veľmi stabilná. Použité je veľmi úzke kopyto Active a tak je topánka vhodná najmä pre ľudí s veľmi úzkou až kostnatou nohou - takú ja mám a preto mi sadne ako uliata, nikde netlačí ani sa nehýbe. Kto má však skôr širšiu nohu, mal by si dať pozor, pretože táto topánka sa neroztiahne. Takúto ma skúsenosť napr. aj Jan Hotmar zo Světa Outdooru v svojom teste tejto topánky.

Zvršok je zo semišovej kože (hrúbka 1,6 a 1,8mm), množstvo švov sa podarilo udržať na celkom prijateľnej úrovni, aj keď vyložených puristov v tomto smere určite úplne neuspokojí. Pozitívne hodnotím gumenú ochranu špice, ktorá siaha na oboch stranách dostatočne ďaleko. Netreba sa teda báť poškodenia zvršku (napr. na ferratach).

Pre šnutrovanie sú použité v spodnej časti klasické dierky, vďaka ktorým je zaťahovanie zdĺhavejšie (napr. oproti systému contact, ktorý používajú iné Kayland topánky), avšak dobre drží. Chýba však klasický stop-úchyt, ktorý býva bežný medzi hornou a dolnou časťou šnurovania. Tu si musíme vystačiť s okom z textilnej pásky, ktoré vykazuje celkom služné trenie, no stop-úchyt by viac potešil. Horná časť pozostáva z dvoch párov klasických háčikov.

O nepremokavosť topánky sa stará membrána eVent, ktorá však siaha iba po členok. Toto riešenie má výhodu lepšieho odvetrávania, no treba dávať pozor na hlbšiu vodu. Vhodné je už pri miernom daždi nasadiť návleky pre lepšiu ochranu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Podrážka Vibram Tsavo sa najlepšie správa na kamenistom povrchu. Vďaka dobrému tlmeniu v medzipodrážke (systém I.A.D.S.) je aj dlhší pochod celkom príjemný a neunavuje. Na prašnom alebo trávnatom povrchu sa taktiež správa dobre, problémy sú však pri blate. Vnútorná vložka svojou pórovitou štruktúrou v oblasti päty ešte vylepšuje tlmenie. Taktiež veľmi dobre schne a noha sa na nej nešmýka. Kayland má však pri vložkách jeden neduh, robí iba celočíselné veľkosti a pri polčíslach sa v topánke mierne hýbe.

Dojmy z používania

Topánky Vertigo High som používal počas celého leta na krátke aj dlhšie akcie a veľmi sa osvedčili. Najmä ich tvarovanie veľmi dobre sedí mojej úzkej nohe s pomerne klenutým pätným hákom. Vďaka anatomickému tvarovaniu nebolo nutné žiadne rozchádzanie. Otlaky mi spôsobili iba raz po 4 dňovom prechode jednej z ukrajinských polonín a to vďaka veľmi tuhému zošnúrovaniu na špici.

Najviac sa osvedčili pri náročnejších túrach v striedavo ľahšom a ťažšom teréne s menším batohom. Pri väčšej záťaži cítiť ich nižšiu výšku a teda menšiu fixáciu členka. Pri ich nízkej váhe majú veľmi dobrú torznú tuhosť, čo sa najmä v skalnatom teréne pozitívne prejavuje na stabilite. Ideálne sú teda najmä na náročnejšie túry v Tatrách, pokiaľ netreba chodiť v snehu. Dobre poslúžia aj na ferratach, pretože prilnavosť k skale je na slušnej úrovni a zároveň sú dostatočne pohodlné aj na dlhší nástup, či zostup.

Absolvoval som v nich aj niekoľko hutných lejakov a neskalmali. Pomerne skoro však bola nutná impregnácia, pretože semišová koža príliš rýchlo nasiakla. Úprava DWR z výroby by preto mohla byť silnejšia.

Záver

Topánky Kayland Vertigo High som si veľmi obľúbil a odporúčam ich každému, kto má úzku nohu a potrebuje tuhé, no nie príliš ťažké topánky. Na nosenie veľkých nákladov síce vhodné nie sú, pre všetky ostatné horské aktivity počas troch sezón (výnimka = zima) v slovenských horách jednoznačne veľmi dobré. Pozor však pri skúšaní, ak topánka nesadne, nečakajte, že sa roztiahne - je veľmi málo poddajná.

Fotogaléria k článku

Najnovšie