Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Vložky Superfeet

Originálne vložky v turistických topánkach mávajú často ortopedicky nevhodné tvarovanie, čo sa môže prejavovať najmä pri dlhších pochodoch únavou a bolesťou chodidiel. Tento neduh poznajú najmä ľudia s priečne alebo pozdĺžne plochou nohou. Nevhodná poloha chodidiel môže spôsobovať aj bolesti kĺbov. Riešením je kúpa vhodne tvarovaných vložiek. Jednou z možností je Superfeet.

Výrobca
Superfeet
Model
zelený (hiking)
Typ
anatomicky tvarovaná vložka do trekových topánok
Materiály
polypropylén, pena, vlákno Hollowfibre
Páči sa mi
drží nohu v správnej pozícii, znižuje bolesti ľuďom s plochými nohami, zvyšuje tepelný komfort pri nižších teplotách, dá sa dobre prispôsobiť, vďaka tuhosti zvyšuje stabilitu
Nepáči sa mi
ocenil by som viac veľkostí (po číslach)
Infocena
33.19 €
Hodnotenie
- cena: 5 z 10
- hmotnosť: 7 z 10
- dizajn: 9 z 10
- manipulácia: 8 z 10
- rozmery: 8 z 10
- materiály: 8 z 10
- údržba: 9 z 10
- cena/výkon: 7 z 10
- detaily: 9 z 10
- multifunkčnosť: 5 z 10
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 75 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Konštrukcia a materiály

Konštrukcia vložiek je trojvrstvová. Základom je tvarovaný polypropylénový plast, vďaka ktorému získava vložka tuhosť pre dobrú stabilizáciu. Siaha približne do troch štvrtín dĺžky a zo spodnej strany je lukovitého tvaru, ktorý zlepšuje absorbciu nárazov. Druhou vrstvou je presne vytvarovaná pena, ktorá tvorí samotné telo vložky. Treťou je horný poťah z vlákna Hollowfibre, ktoré má termoizolačné vlastnosti a taktiež protišmykový efekt. Tretia vrstva je navyše ošetrená antibakteriálnou úpravou.

Uvedená konštrukcia platí pre zelený variant. Podstata trojvrstvovosti je aj pri ostaných identická, líšia sa v tvare a podľa teplotného určenia je zvolený horný poťah buď z Hollowfibre (trojsezónne určenie) alebo Outlast (zima). Niektoré modely majú navyše pod prstami zvýšenú termoizoláciu. Ďalšie informácie o konštrukcii jednotlivých variantov nájdete v linkách v závere tohto článku.

Ďalšie varianty

Vložky superfeet sa vyrábajú v nasledovných variantoch:
- ružová: špeciálne pre ženy (zvýšená podpora priečnej klenby)
- modrá: univerzálna vložka
- zelená: maximálna opora
- čierna: veľmi malý objem, vhodné do tesnej obuvi

Voľba správnej veľkosti

Vložky sa predávajú vo veľkostných prevedeniach, ktoré sú označené písmenami A-H. Jedno písmeno zodpovedá rozsahu 2,5 čísla. Výrobca vychádza z predpokladu, že v danom rozsahu je veľkosť päty približne rovnaká. Tá je totiž pre výber vhodnej vložky najpodstatnejšia. Dĺžka vložky je väčšia, ako by zodpovedalo danému rozsahu a preto je pred použitím nutné vložku zastrihnúť. K dispozícii je návod, prípadne to je vhodné urobiť priamo na mieste nákupu. Personál by mal vedieť dobre pomôcť. Treba si však so sebou zobrať topánky, v ktorých budú vložky používané.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Skúsenosti z používania

Pre test som mal k dispozícii vložky zelenej farby, ktoré sú určené pre maximálnu oporu chodidla. Táto vložka je vhodná najmä pre tých turistov, ktorých klenba je výraznejšie padnutá a noha tak potrebuje viac opory, aby sa päta nekrivila. Do tejto kategórie spoľahlivo patrím a najmä po dlhších pochodoch mávam veľmi unavenú nohu a nezriedka ma veľmi výrazne bolia "podbehy".

Vložku som nosil počas uplynulých mesiacov najmä v poltopánkach LaSportiva Orion, v ktorých som sa zúčastnil Lazovej a Trnavskej stovky. Moje nohy (a taktiež kolená) bývajú po takýchto akciách úplne "na kašu". Po cca 50 kilometroch sa zvykne dostaviť bodavá bolesť v klenbe, takže takmer každý krok zabolí. S použitím vložiek síce nohy po uvedených akciách boli opäť "na kašu", avšak bodavá bolesť sa nedostavila, čo je pre mňa obzvlášť podstatné. Aj v prípade dlhšieho chodenia po meste som cítil únavu chodidiel podstatne neskôr. Zistil som však, že pre poltopánku nie je zelený variant ideálny, pretože má pomerne veľký objem, takže oproti normálu sa chodidlo posunulo nahor a topánka nesedí tak, ako má, najmä v oblasti päty. Keď som vložku skúšal s pohorkami Kayland Vertigo High alebo LaSportiva Trango Micro EV, bolo to oveľa lepšie a noha sedela oveľa prirodzenejšie. Preto by som do poltopánok odporúčal iný variant vložiek, ktorý síce nemá taký výrazný stabilizačný efekt, avšak lepšie sa zmestí spolu s nohou do nízkej topánky.

Ďalšou z výhod Superfeet vložiek je aj presnosť, s ktorou si možno ich dĺžku prispôsobiť. Niektorí výrobcovia totiž zvyknú vyrábať vnútorné vložky iba pre celé čísla a v prípade polčísla sa vložka (o pol čísla menšia) výraznejšie hýbe. Taktiež som zaznamenal, že noha sa na tejto vložke menej hýbe vďaka protišmykovej úprave.

Záver

Vložky Superfeet s ortopedickým tvarovaním možno bez váhania odporučiť všetkým turistom s problémovým tvarom chodidiel. Pre ostatných môžu slúžiť ako prevencia, prípadne náhrada zničenej, či horšie sediacej originálnej vložky. Bonusom môže byť v zime zvýšená tepelná izolácia.

Linky

- Yaksteam.sk (stránka dovozcu)
- Superfeet.com (stránka výrobcu)

Fotogaléria k článku

Najnovšie