Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Prístrešok Bývalý prístrešok pod sedlom Príslop

Kto pozná turčiansky hrebeň Veľkej Fatry, tak určite vie, že s prístreškami a miestami na prenocovanie to nie je žiadna sláva. Preto som sa rozhodla napísať niečo aspoň o prístrešku, ktorý nájdete kúsok od sedla Príslop. Jeho kapacita nie je veľká, ale v núdzi poslúži.

Poloha
Veľká Fatra, turčiansky hrebeň
Nadmorská výška
cca 900 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 49.07022 ° SŠ
dĺžka: 19.11726 ° VD
» Mapa
Nocľah
2 - 3 osoby
Prevádzka
bez prevádzkára
Voda
cca 1 km po zelenej značke, smer Nolčovo
Cena
-
Kontakt
-
Spojenie
zelená z Nolčova - 2:30, žltá z Nolčova a následne červená do sedla Príslop - 2:40, po červenej z Kľaku - 1:00
Dalšie info
-
Zrušené od
jari 2017

Poloha a prístup

Prístrešok sa nachádza na zelenej značke vedúcej z Nolčova na hrebeň, približne 200 m od rázcestníka v sedle Príslop. Nemôžete ho minúť, je situovaný vo výraznej zákrute a okolie dopĺňa zelená maringotka. Pri postupe červenou značkou je dôležité odbočiť na spomínanú zelenú, ktorá vás k prístrešku spoľahlivo dovedie. Pri plánovaní je vhodné využiť časy udávané do sedla Príslop. Z Nolčova po zelenej vám to sem bude trvať približne 2 a pol hodiny. Keby ste sa rozhodli si spestriť trasu cez výborný výhľadový bod na celú Malú Fatru, vrchol Magura, tak na konci Nolčova pri miestnej chate odbočte na žltú značku, ktorá sa po dvoch hodinách pripája na červenú veľkofatranskú magistrálu. Celkový čas do sedla Príslop – 2 hod 40 min. Pri postupe od Kľaku sa ocitnete v sedle Príslop za cca 1 hod.

Objekt a jeho možnosti

Prístrešok je vybavený stolom a dvoma lavicami. Kvôli svojej konštrukcii je vhodný skôr ako úkryt pred náhlym nepriaznivým počasím. Pri dobrej vôli sa tam dokážu pomestiť traja ľudia aj na spánok, aj keď v tom prípade je vhodné mať so sebou aspoň celtu na prekrytie bokov. Hneď vedľa prístrešku je ohnisko s ďalšou lavicou, za maringotkou kúsok medzi stromami nájdete efektnú „kadibúdku“ (lata medzi dvoma stromami). Najbližší prameň, ak sa tak ním malý potôčik dá nazvať, je cca 1 km po zelenej smerom do Nolčova. Prístrešok aj maringotka patria miestnym poľovníkom, takže je možné, že tam na nich narazíte. Týmto aj rovno prosím všetkých návštevníkov prístrešku, aby jeho okolie aj prístrešok samotný neznečisťovali a neničili. Poľovníci totiž neboli nadšení, že chcem o prístrešku písať, boja sa jeho zničenia, aj keď ja tvrdím, že rozumný turista sa k niečomu takému nezníži.

Ak tu prespíte, tak možno budete mať šťastie na „vysokú“, ktorá sa do týchto končín často zatúla a možno nazbierate aj kopec hríbov, ktoré hojne rastú v okolí. Veľa šťastia.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Fotogaléria k článku

Najnovšie