Ferrata Dolomity - Via ferrata Paolin-Piccolin Via ferrata Paolin-Piccolin nepatrí medzi najznámejšie alebo najnavštevovanejšie ferraty talianskych Dolomitov, jej prednosťou sú však nádherné výhľady. Návštevníka vyvedie na krásny dlhý skalnato–trávnatý hrebeň na okraji masívu Marmolady, odkiaľ môže obdivovať 700 m vysokú južnú stenu najvyššieho vrcholu, rovnako ako Civettu s jej výraznou západnou stenou, alebo údolie s priesmykom Passo San Pellegrino. Ak si navyše návštevník chce užiť ničím nerušený výstup bez predbiehania s ďalšími skupinami ferratistov, Paolin-Piccolin je správna voľba. Cieľom ferraty je vrchol Cima Auta Orientale, odkiaľ sa zostupuje po „via normale“ bez ferratového zabezpečenia. Náročnosť ferraty je stredná (stupeň 3 z 5), alebo C v rakúskom značení. 22/03/16 Ján Halaj Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)  
Ferrata Dolomity - okruh okolo Monte Popera Napriek tomu, že v talianskych Dolomitoch existuje snáď viac ako stovka ferrát, len na niekoľkých miestach je možné poskladať ich do niekoľkodenných logických okružných túr. Dvojdenný okruh okolo masívu Popera dokáže skombinovať lezenie, pochody po visutých lávkach a zostupy do úzkych roklín so zimnými podmienkami aj na konci augusta, ako sa to stalo nám. 07/07/15 Ján Halaj Svet
Ferrata Marmolada – via ferrata Cresta Ovest Marmolada Cresta Ovest – Marmolada západný hrebeň, tak sa volá via ferrata v talianskych Dolomitoch, ktorá vedie na vrchol Punta Penia (3343 m), najvyšší vrchol skupiny Marmolada, ako aj alpských Dolomitov. Celý výstup má strednú náročnosť, pretože ferrata neobsahuje technicky ťažké úseky a ani alpinistická náročnosť nie je vysoká, keďže lanovka nás vyvezie do výšky 2600 m. Zostup je vedený ľadovcom, takže na túru sa odporúča brať ľadovcový výstroj. 26/05/15 Ján Halaj Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Dolomity - okruh Anello dell Sorapiss Je asi jedno, ktorého sprievodcu po talianskych Dolomitoch otvoríte alebo ktorého znalca Dolomitov sa opýtate. Zovšadiaľ sa dozviete, že Anello dell Sorapiss, okruh Sorapiss, patrí v Dolomitoch k najkrajším túram. Jedni hovoria, že je to pre nádhernú tyrkysovú farbu jazera Lago dell Sorapiss, iní zase, že je to pre odvážne vedené lávky nad hlbokými údoliami. Ďalší tvrdia, že pre krásne výhľady na okolité horstvá. Tak či onak, všetci sa zhodujú v tom, že Sorapiss treba navštíviť. 12/05/15 Ján Halaj Svet
Ferrata Dolomity - Via ferrata delle Meisules Mám rád mnohé horské skupiny Dolomitov, majestátnu Marmoladu, rozoklané Sassolungo, pyšné Tofane, ale najfascinujúcejšou skupinou je pre mňa Sella. Neveľké horstvo v centrálnych Dolomitoch je tvorené širokou vápencovou náhornou plošinou vo výške asi 2900 m, z ktorej vyrastá výrazný ihlan najvyššieho vrcholu, trojtisícového Piz Boe. Z každej strany vedie na náhornú plošinu jedna via ferrata. Článok opisuje výstup po západnom úbočí Selly ferratou delle Meisules, ktorá je známa aj pod nemeckým názvom Pössneckersteig. 06/05/14 Ján Halaj Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Dolomity - via ferrata Giovanni Lipella Dnes máme v pláne prejsť via ferratu Giovanni Lipella na Tofanu de Rozes, ktorá patrí do skupiny Tofane. Ďalšími vrcholmi v tejto skupine sú Tofana di Mezzo a Tofana di Dentro. Celá skupina sa rozkladá na sever od cesty, ktorá spája Cortinu d’Ampezzo s priesmykom Passo Falzarego a na západe hraničí so skupinou Fanes. Ferrata patrí skôr medzi tie náročnejšie, na stupnici od 1 do 5 má hodnotu 4. Navyše celkové prevýšenie 1200 m od chaty Angelo Dibona na vrchol robí z tejto ferraty náročnejšiu alpinistickú túru, hlavne pri zhoršenom počasí. 09/04/13 Ján Halaj Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Fakty RSS článkov autora
 • Ján Halaj
  • foto
  • Žijem v Piešťanoch a pracujem v elektrotechnike. Som bežec, turista a ferratista.
 • Kontakt
  • Kontaktné informácie sú dostupné iba prihláseným používateľom.
 • Sleduj autora
  • Aby ti neušlo nič z tvorby tohto autora, prihlás sa na emailovú notifikáciu nových príspevkov:
  • Táto funkcia je dostupná iba pre prihlásených používateľov

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.14 (0.02)