Cyklotúra

Cyklookruh Bratislavou cez Malé Karpaty

17. 09. 2009
Aj napriek tomu, že v Bratislave je cyklistická infraštruktúra veľmi slabá, trávime na bicykli príjemné chvíle. Tentokrát vám ponúkam pestré všeličo z jednej nedeľnej cyklotúry, v rámci ktorej sme spojili malokarpatské kopčeky s nábrežím Dunaja. Máme ju radi, lebo spája pokoj prírody s veselým ruchom sviatočného popoludnia v meste. Je výsledkom hľadania bezpečného prepojenia z Vajnor ako na stranu Malých Karpát, tak do centra mesta. Nakoľko mnohé jej časti sú neznačené, budem sa snažiť o podrobnejší popis.

Trasa

Bratislava, časť Vajnory – Svätý Jur – Biely kríž – Železná studienka – Partizánska lúka – Červený most – Vojenská nemocnica (Bratislava) – Patrónka – ZOO – most Lafranconi – PKO – dunajské nábrežie – Most SNP – Petržalka – Prístavný most – Vrakuňa – letisko M. R. Štefánika Bratislava – Štefánikova mohyla – Ivanka pri Dunaji – Šúrsky kanál – Vajnory

Vajnory – Svätý Jur

Štartujeme vo Vajnoroch pri kostole, okolo detského ihriska smerom k už zrušenému železničnému priecestiu Kujovičovo. Odbočíme doprava smerom do prírodnej rezervácie Jurský Šúr, prechádzame okolo bývalých kasární. Na mostíku cez Šúrsky kanál odbočíme doľava a pravým brehom pokračujeme okolo jazierka až po druhý mostík, tu odbočíme tiež doľava. Cesta pokračuje podjazdom pod hlavnou cestou Bratislava – Svätý Jur a odbočením doprava okolo bývalej hydinárne sa dostaneme do Svätého Jura. Prvou odbočkou vľavo prídeme na námestie k morovému stĺpu pripomínajúcemu epidémiu z roku 1831, počas ktorej zomrelo 182 ľudí. V súčasnosti je tento stĺp stredom malého kruhového objazdu. My pokračujeme smerom hore už po malokarpatskej cykloznačke. Hneď vedľa nás zaujme budova malého pivovaru Codecon. Tento malý súkromný pivovar sa nachádza v objekte starého piaristického kláštora, kde bola v minulosti škola. Je tu možné ochutnať pivo – Kráľovský ležiak - avšak len ako vopred ohlásená návšteva.

Malokarpatský hrebeň

Po cykloznačke peknou lesnou asfaltkou vystúpame počas 8 km do najvyššieho bodu dnešnej vychádzky na Biely kríž, 498 m n. m. Cestou míňame niekoľko cyklosmerovníkov, ktoré stihol neradostný osud... Nevieme, či išlo o akciu vandalov, alebo boli vyrobené z nekvalitného materiálu. Na lúke na Bielom kríži vládne nedeľná pohoda, ľudia oddychujú vedľa svojich dvojkolesových koníkov, resp štvorica dievčat vedľa štvorice ozajstných živých štvornohých tátošov. Oceňujem novú informačnú tabuľu o možnostiach bicyklovania v Malých Karpatoch. Minibufet Včelín zažíva inváziu, kofola ide na odbyt. Poteším sa, keď vidím možnosť kúpiť si najnovšiu knižku Výlety na bicykli – Bratislava a okolie z vydavateľstva Shocart. Po desiate pokračujeme hrebeňovou asfaltkou príjemne zvlneným terénom cez Červený kríž, ponad bratislavské mestské čast Rača, Krasňany, Vinohrady – kam je možné odbočiť, o čom informujú turistické smerovníky. Pohyb cyklistov a turistov je tu naozaj značný. Povolené ohniská lákajú opekať, dá sa sem dostať aj s detskými kočíkmi.

Bratislavský lesopark

Po 11 km prichádzame k Snežienke, tu je zaujímavosťou lanovka na Kolibu, na ktorú je možné sadnúť si aj s bicyklom. Obslužný personál vám bike ochotne zavesí na hák na to určený a pri vystupovaní vám ho opäť zvesí. Lanovka bola dlhé roky zanedbaná a nefunkčná. V rámci tejto časti bratislavského lesoparku je vybudovaný pás pre cyklistov, je označený červenou farbou. Cez víkend je vjazd áut v smere od Červeného mosta zakázaný, čo oceňujú všetci návštevníci. Po necelých 2 km sme na Železnej studienke. Tu je záhradná reštaurácia aj s malou voliérou pre kozičky a ovečky, okolo samozrejme kopa malých detí. Bufety tu majú dosť pestrú ponuku. Areál má aj toalety, o ich kvalite radšej pomlčím. Kto musí, musí, kto veľmi nemusí, nech radšej vydrží!

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Klepáč a Vydrica

Zaujímavosťou je opätovne otvorený mlyn Klepáč, miesto, ktoré poznajú všetci starí Bratislavčania. Mlyn Klepáč bol ôsmym mlynom na potoku Vydrica. Dlhe roky sme pri vychádzkach videli, ako chátra. Po reštitúcii sa ho ujala pôvodná majiteľka a v spolupráci so sponzormi nadobúda táto unikátna stavba svoje pôvodné rozmery vrátane funkčného mlynského kolesa. V budúcnosti sa ráta s využitím mlyna najmä ako základne pre prácu s deťmi a mládežou. My sa tešíme najmä tomu, že z neho nevzniká luxusná reštaurácia alebo klub pre hŕstku vyvolených. Už dnes je možné sa tu občerstviť a posedieť na dvore. Po desaťročiach ignorancie je to super pocit. Viac sa dočítate na www.klepac.sk. Ďalšou možnou zástavkou je Partizánska lúka, vychytené miesto na oddych s deťmi z bratislavských panelákov. Množstvo atrakcií v prírode tu po obnovení v roku 2006 ponúka možnosť naozaj sa vyšantiť pre mnohé vekové kategórie. Sú tu aj pekné toalety.

My pokračujeme okolo Vojenskej nemocnice doľava a cez Patrónku smerom k ZOO, kúsok cca 200 metrov ideme po ceste, nedeľná premávka nám to však umožní. Sme radi, že pri výstavbe tunela Sitina sa myslelo nielen na zachovanie a úpravu toku potoka Vydrica, ale popri jeho brehu vedie aj pohodový cyklochodník, ktorým sa bezpečne dostaneme až k mostu Lafranconi. Ochrancovia prírody bojujú za vyhlásenie prameňa Vydrice a jej okolia za prírodnú rezerváciu. Viac si môžete pozrieť na www.vydrica.sk

PKO

Pod nájazdovou rampou mosta sa rozhodujeme pokračovať po ľavom brehu a prechádzame areálom PKO. Jeho sláva je už dávno za nami, areál chátra. Sú to miesta, kde v minulosti boli hrdé výstavné pavilóny napr. Bratislavskej Incheby - najvýznamnejšieho chemického veľtrhu v rámci RVHP, a výstavy kvetov Flóra, ktorej súčasná podoba vyvoláva na tvárach pamätníkov iba úsmev.
Prechádzame okolo hlavnej budovy PKO, kde si pamätáme nielen na Čaje o piatej, ale aj na venčeky, beánie a stužkové veľkej väčšiny bratislavskej študentskej obce mnohých generácii, ďalej na Bratislavskú Lýru alebo Džezové dni. Veríme, že na krásne vitráže od Janka Alexyho sa budú dívať ešte aj naše vnúčatá a táto budova neľahne pod buldozérmi. Ďalšia časť PKO je momentálne veľkým staveniskom, prechádzame ním k Novému mostu, tu sa môžeme rozhodnúť, či chceme chvíľku pobudnúť v meste, navštíviť cukráreň, niektorú z reštaurácii alebo aj McDonald"s. Naobedujeme sa a potešíme sa prehliadke ľudových umení na Hviezdoslavovom námestí. Stánky obliehajú turisti a zvedavé detváky. Novým mostom prechádzame na pravý breh Dunaja do Petržalky. Prebehneme okolo Lebenfingera, AUcafe, divadla Aréna a pokračujeme k Prístavnému mostu, znova meníme breh Dunaja. Je to z dôvodu, že ľavým brehom nevedie bezpečná cesta pre bicykle. Pokračujeme smerom na Slovnaft, značenou cyklocestou.

Dunajské rameno

Popri Dunajskom ramene je tu vybudovaný veľmi pekný chodník pre cyklo a inline, dostávame sa do Vrakune, ideme po pravom brehu ramena. Túto časť využívajú na rekreáciu aj vyznávači kajakárstva, sem-tam minieme lodičku či dve. Vo Vrakuni prejdeme mostom na ľavý breh a sledujeme cykloznačky smerom na Ivanku pri Dunaji. Krátky úsek je bez asfaltu. Keď sa dostaneme na úroveň bratislavského letiska M. R. Štefánika, sme opäť na asfalte. Sledujeme pristávajúce lietadlá a dva veľké traktory, ktoré kosia veľkú plochu letiska.

Letisko a Štefánikova mohyla

Na ohybe letiska cyklocestu aj Dunajské rameno opúšťame a pokračujeme popri plote, ktorý máme stále po ľavej ruke. Priznávam sa, že nerešpektujeme zákaz vjazdu, nejako si to vysvetľujeme tak, že je určený iba pre autá. Na pravej strane je odbočka k Stefánikovej mohyle, tráva okolo je vykosená a je tu príjemný chládok na krátky odpočinok vrátane vysokej kukurice neďaleko. Potom opäť pokračujeme okolo plota letiska, až sa dostaneme k Šúrskemu kanálu na okraji obce Ivanka pri Dunaji. Volíme jeho ľavý breh a po 6 km, keď podchádzame postupne starú Seneckú cestu, železničnú trať a diaľnicu, sa dostaneme na cestu spájajúcu Vajnory a Čiernu Vodu. Odbočíme doľava a vchádzame do Vajnor. Zastavíme sa na najlepšiu zmrzku v chotári a utekáme pod sprchu.

Záverečné poznámky

Túto cestu sme vybrali náročky, aby sme ukázali možnosť dostať sa bezpečne zo strany centra mesta do Malých Karpát mimo cestnú premávku. Na západnej strane mesta je to jasne vyznačené a prepojenie je od mosta Lafranconi okolo ZOO na Patrónku, na východnej toto prepojenie nie je úplne značkársky dotiahnuté.
Infraštruktúra je dostatočná, do taštičky stačí pribaliť iba rezervné tričko a bundu.


 
 
Najnovšie články autora
 
Recenzia Dolu Váhom a dolu Nitrou Pred 20 rokmi sme sa vydali na prvú putovnú cyklovačku dolu Dunajom z Passau do Bratislavy. Bez konkrétneho itineráru, iba popri rieke. … » celý článok 30/09/20 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Recenzia Príbehy vrchov Dnes by som vám rada predstavila pomerne čerstvú publikáciu z vydavateľstva DAJAMA Príbehy vrchov, ktorej autorom je Marián Grebáč. Kto si v tejto chvíli spomenie na zaujímavé rozhlasové reportáže rovnakého autora z cyklu Genius loci - túry podľa literatúry, ten je na správnej stope. Príbehy vrchov, spomínaných v literárnych dielach slovenských prozaikov i básnikov, a života ľudí žijúcich v dolinách pod nimi, spojených s turistikou dneška. 12/12/18 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Recenzia Od hradu k hradu – 2. diel Keď vytiahnem z knižnice akúkoľvek knižku o hradoch a zámkoch, malý Kubko je hneď pripravený na spoločné čítanie. A tak kúpa 2. dielu knižky Od hradu k hradu z edície po Slovensku od vydavateľstva Dajama nebola žiadna náhoda. V pravom hornom rohu má ikonku turistu aj cyklistu. Nápad spojiť pre hradomilov do jedného celku dva rôzne hrady, zrúcaniny či ruiny, je zaujímavý nielen návštevou stavieb voňajúcich históriou, no zároveň aj možnosťou absolvovať pešiu túru či zabrať do pedálov bicykla. 19/09/18 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Najnovšie články na titulke
 
Basecamp Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava? Čaká nás oblačný víkend, v nedeľu cez naše územie prejde studený front so zrážkami. Po oteplení sa príroda zazelenala, v tipoch sme pre … » celý článok 13/05/21 Redakcia Basecamp
Cyklotúra Šiklóš, Horšianska dol., Svätý Kríž a Krížny vrch Regióny Tekov a Hont sú rajom pre cyklistiku a cykloturistiku. Nachádza sa tu množstvo cestičiek s minimálnou premávkou, v pestrom (rovinatom, zvlnenom aj kopcovitom) teréne a v obklopení atraktívnej krajinnej scenérie. Popri trasách je množstvo prírodných, kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sú zatiaľ neobjavené pre masy turistov. Navyše tu počasie po väčšinu dní v roku praje bicyklovaniu. 13/05/21 Jakub Mészáros Štiavnické vrchy, Podunajsko
Extra Basecamp: bude príjemne, vo vyšších polohách je stále sneh Čaká nás pekný víkend, kedy budú teploty cez deň atakovať dvadsiatky, najmä v nedeľu. Rána však majú byť s prízemným mrazom, preto na dvojdňovku radšej pohľadajte strechu nad hlavou. V nižších polohách je už viac zelene, oko potešia aj kvitnúce ovocné stromy. 06/05/21 Redakcia Basecamp

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Cyklookruh Bratislavou cez Malé Karpaty 13/05/11 16:09 5 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Malé Karpaty a Podunajsko (Podunajská rovina)
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 498 m n. m.
  • min: 167 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 511 m
 • Vzdialenosť
  • 61 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 2009
 • Štart trasy
  • šírka: 48.20304 ° SŠ
   dĺžka: 17.20455 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.20304 ° SŠ
   dĺžka: 17.20455 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • -
 • Voda
  • na trase je veľa možností občerstviť sa
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • bicykel
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

1.1