Cyklotúra

Piliš - okolo Vyšehradských vrchov

08. 05. 2014
Dnešnou jazdou navštívime malé maďarské pohorie, ktoré sa dvíha od brehov Dunaja na juhovýchod od Ostrihomu. Vďaka neveľkým výškovým rozdielom, kvalitným asfaltovým cestám, ktoré sú určené zväčša iba cyklistom a dostatočná sieť občerstvovacích zariadení je pohorie priam predurčené pre cykloturistiku. Aby som bol presný, sú to dve pohoria. Južnejšie Piliš (dosahuje najvyšší bod v rovnomennom vrchole výšku 756 m) a severnejšie Vyšehradské vrchy (Visegrádi-hegység). Obe sú súčasťou Dunajsko-Ipeľského národného parku (Duna-Ipoly Nemzeti Park).

Trasa

Štúrovo, železničná stanica – Štúrovo – Most Márie Velérie (SK/HU) – Ostrihom (Esztergom) – cesta č. 11 – Basaharc – Pilismarót – Dömös – Gizellatelep – Szoc – Vyšehrad (Visegrád) – vyhliadková cesta Panoráma-autoút – Vyšehradská pevnosť (Visegrádi Fellegvár) – Šalamúnova veža (Salámon tornya) – údolie Apát-kúti völgy – dolinka Szent László völgy – Pilisszentlászló (Svätý Václav/Senváclav) – Buková dolina (Bükkös-patak) – sedlo Király-kúti-kny – Mlynky (Pilisszentkereszt) – sedlo Dva buky (Két-bükkfa-neyreg) – Huta (Pilisszentlélek) – Hoffmannkunyhó – dolina Pilismarót – Pilismarót – Basaharc – Ostrihom (Esztergom) – Štúrovo, železničná stanica (trasa na mape)

Dvojka za štvorkou

S kamarátom Bačom sme sa do týchto končín vybrali na tzv. cyklovander dvakrát. Dnešný opis bude z našej druhej výpravy. V oboch prípadoch sme využili skorý ranný rýchlik z Bratislavy do Štúrova, ktoré bolo naším východiskovým bodom. Takže ešte pred deviatou vystupujeme z vlaku, upravujeme batožinu na nosiče a pomaly sa zakusujeme do prvých kilometrov dnešnej etapy. Mostom Márie Valérie prekračujeme našu veľrieku a už sa motáme v ostrihomských uličkách. Je sobota, takže nevynechávame prehliadku miestneho trhoviska, kde okoštujeme zopár domácich výrobkov. Potom vykľučkujeme von z mesta smerom na východ, kde nás po ľavej strane sprevádza Dunaj a sprava sa dvíhajú prvé svahy pohoria Piliš (Pilis). Naša jazda vedie po štátnej ceste č. 11, kde je našťastie riedka premávka. Vietor v chrbte, cesta rovinka – v cyklistike netradičná kombinácia (hahaha) – a tak kilometre naskakujú. Prechádzame dedinky Pilismarót, Dömös a po 30 km sme vo Vyšehrade (Visegrád). Mestečko sa stalo známym v roku 1991, kedy predstavitelia V4 (Česko-Slovenska, Poľska a Maďarska) obnovili spoluprácu štyroch národov v rámci európskej integrácie. Pôvodné spoločenstvo Vyšehradskej skupiny – kráľov Čiech, Poľska a Rakúsko-Uhorska - zasadalo v tomto meste v roku 1335. Ale vráťme sa k našej jazde.

Cyklokrosová vložka

Na prvej odbočke mierime vpravo proti toku miestneho potoka, z ktorého neskôr v stálom stúpaní odbočujeme vľavo na Panoráma-autoút, čiže vyhliadkovú cestu ku Vyšehradskej pevnosti (Visegrádi Fellegvár). Týči sa na kopci vo výške 328 m n. m. a z jej hradieb je nádherný výhľad do údolia Dunaja. Vďaka víkendu je na parkovisku plno autobusov a celý hrad je obložený turistami. V ruchu sa necítime vo svojej koži, tak si len doplníme vodu do fliaš a spúšťame sa nádherným zjazdom k Šalamúnovej veži (Salámon tornya), ktorá je súčasťou dolného hradu, na východnom okraji mesta. Proti toku Dunaja prechádzame Visegrádom a vraciame sa opäť na odbočku tentokrát vľavo, do údolia Apát-kúti völgy. V stálom stúpaní smerujeme na juh a na prvom rázcestníku dostáva Bača nápad. Skráťme si to údolím priamo po turistickej značke. Z mapy som nevyčítal žiadne hroziace nebezpečenstvo, tak som prikývol. Opúšťame asfaltku, ktorá sa v ľavom svahu štverá na juhovýchod, a lesnou cestičkou po červenej značke stúpame proti toku potoka. To sme v dolinke Szent László völgy, ktorá sa po chvíľke mení na tiesňavu a nedobrovoľne zosadáme z bicyklov, ktoré najprv tlačíme, neskôr prenášame cez potok, kamene či popadané konáre. Z pohodovej jazdy sa stáva Camel-trophy a mne chýba v ruke iba mačeta. To som sa zasa dal na niečo nahovoriť. Našťastie útrapy netrvajú dlho a chodník nás vyvádza von z lesa. Stúpanie skončilo, a tak opäť sadáme do sediel.

Tri vlajky a osem gulášov

Prvé záhrady, políčka a blížiace sa domčeky nám zvestujú, že sme v dedine, ktorú poznáme z predošlej „výpravy“ – Pilisszentlászló (Svätý Václav/Senváclav). Na miestnom úrade visia tri vlajky – maďarská, slovenská a EÚ a pod nimi slovenský názov Senváclav. Pivo a niečo pod zub si dávame v tunajšej Jánošíkovej krčme. Oddýchnutí a osviežení pokračujeme v našej jazde. Asfaltkou v stálom prudkom stúpaní smerom na juh opúšťame v náručí hôr učupenú dedinku. Na jej konci míňame reštauráciu Kisrigó, na ktorú máme veľmi dobré spomienky. Pri našej prvej návšteve sme mali šťastie, že sa tu práve konal „gulášový festival“ a za prijateľnú cenu sme mohli ochutnať z ôsmich druhov gulášov. Priznám sa, že som vtedy po treťom nevládal jesť a nieto ešte šliapať do pedálov.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Teraz vchádzame do lesa, kam je vjazd motorovým vozidlám zakázaný. Toto chcela naša strana a vláda... teda my dvaja, pokoj od áut a čistý vzduch. Po miernom klesaní na prvom rázcestí odbočujeme vpravo na západ proti toku potoka Bükkös-patak a ako na horskej dráhe znova do kopca. V sedle Király-kúti-kny je veľké rázcestie. Na severozápad vedie cesta do dediny Dömös, na západ stredom pohoria do Pilismarót a na juh naša cesta do Mlyniek (Pilisszentkereszt). Štvrtou, ktorou sme sem prišli, sa dá ísť na východ do mestečka Szentendre, ležiace na úpätí pohoria na pravom brehu Dunaja. Odtiaľ by do Pešti aj kameňom dohodil.

Ku Švejkovi

Naša cestička chvíľu stúpa, nečudo, veď traverzujeme východné svahy kopca Dobogókö (Chotárna skala, doslova Tlčúci kameň), ktorý je najvyšším bodom pohoria Vyšehradských vrchov (Visegrádi-hegység). Následne si vychutnávame zjazd, ktorý končí napojením sa na štátnu cestu priamo pri vstupe do obce Mlynky (Pilisszentkereszt). Vynechávame ju a vyrážame vpravo do posledného stúpania dnešného dňa, a to do sedla Dva buky (Két-bükkfa-neyreg). V sedle je tiež významná križovatka ciest. Vpravo sa ide do rekreačnej oblasti Dobogókö, ktoré je vyhľadávaným miestom turistov, vďaka skale rovnakého mena, z ktorej je široký výhľad do okolia a tiež vraj kvôli silnému zdroju energie. Vľavo za rampou vedie asfaltka na vrchol Pilisu (kde sú pozostatky raketovej základne z čias vojsk Varšavskej zmluvy) a priamo naša nadol do obce Huty (Pilisszentlélek). Na záver dňa i dnešnej jazdy je zjazd čerešničkou na torte. Aspoň nám presuší prepotené dresy. V Hutách končíme v nám dobre známej krčme „U Švejka“, kde sa dá s krčmárom dohovoriť po slovensky. Ceny sú prijateľné, krčmár starý známy, ako aj niekoľko štamgastov. Družnej nálade nič nechýba a môžeme dostatočne spláchnuť prach z ciest či už penivým mokom alebo vínnym strikom. Po záverečnej nás krčmár necháva v útrobách pohostinstva aj s našimi tátošmi, kde sa ukladáme do spacákov na karimatky.

Návrat

Ráno ešte pred otváracími hodinami stihneme zahladiť stopy po našom nocľahu a vykonať rannú hygienu. Ústnu, ako inak, tekutou zubnou pastou značky barackpálinka. Paštétové chleby zalejeme tradičným turkom, aj keď vieme, že káva nie je ideálny nápoj cyklistov (vraj je močopudná), ale čo už. Zvyk je zvyk. Doplníme bidony čistou pramenistou a hurá do sediel. Z Hút stúpame cyklistickou asfaltkou smerom na sever až na hrebeň pohoria odkiaľ nás čaká nádherný dlhý zjazd údolím potoka Pilismarót až do rovnomennej dediny. Tu sa vraciame na cestu č. 11, ktorou sme sem prišli. A tak ako to spieva Wabi Daněk v jednej pesničke: „... a je tu konec víkendu a všechno jako v obráceným filmu...“ Teraz popri autách ťaháme na západ cez Ostrihom a Dunaj do Štúrova. Pred odchodom vlaku stihneme v jednej reštike tradičné halászlé a jedno slovenské točené. A ako by klasik povedal: „Bola to taká pekná bodka za naším cyklovandrom.“

Sumár

Trénovanejší či zdatnejší cyklisti by celý okruh (cca 102 km) hravo zvládli za 1 deň. Odporúčam vynechať našu cyklokrosovú vložku údolím Apát-kúti vőlgy – tým pádom sa to dá absolvovať aj na cestných bicykloch. Z Vyšehradu treba zostať na asfaltke smerom na Szentendre a na prvom rázcestí odbočiť vpravo do Pilisszentlászló (Svätý Václav/Senváclav).

Podľa priloženej jednoduchej schémy ciest, v spomínanej oblasti sa dajú naplánovať rôzne varianty okruhov. Zhodou okolností sa na Hikingu objavilo dosť reportáží z túr v pohorí, preto som neopisoval už spomínané zaujímavosti, ktoré stoja za návštevu.

1. deň: 72 km, 1160 výškových metrov;
2. deň: 30 km, 110 výškových metrov.
Odporúčaná turistická mapa: Pilis, Visegrádi-hegység č. 16 od maďarského vydavateľstva Cartographia


 
 
Najnovšie články autora
 
MTB Okolo Vršatca z Ilavy Severnú časť Bielych Karpát som navštívil viackrát, zväčša ako peší turista. Tentokrát som sa sem vrátil na bicykli, nakoľko ma … » celý článok 14/11/19 Milan Kiac Biele Karpaty
Cyklotúra Okolo Liptova Kamarát Karol Mizla už roky organizuje cyklojazdu cez slovenské hory pod názvom Karpatiatour. V roku 2018 sa konal už 17. ročník, ktorého som sa však z rôznych dôvodov nezúčastnil, hoci som sa na akciu nesmierne tešil. Forma bola, chuť tiež a aj voľno som si na druhú polovicu júna vybavil. Lenže termín Karpatiatour sa posunul až na júl a mne začali víriť hlavou myšlienky nad náhradným riešením. Z množstva tipov a nápadov, ktoré mám uložené v šuplíku pre budúcnosť, vyhral Liptov. 10/01/19 Milan Kiac Nízke Tatry, Západné Tatry, +
MTB Bielokarpatský okruh z Trenčína Veľká variabilita trás ma znova zlákala do Bielych Karpát. Tentokrát som prišiel otestovať nový horský bicykel a výber trasy som nechal na „domáceho“ Miloša z Trenčína. S odstupom času musím priznať, že trasu vybral veľmi dobrú. Svojim spôsobom by sa dala aj nazvať "Okolo Starého Hrozenkova" alebo "Okolo Drietomice". 22/12/16 Milan Kiac Biele Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Basecamp Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava? Čaká nás oblačný víkend, v nedeľu cez naše územie prejde studený front so zrážkami. Po oteplení sa príroda zazelenala, v tipoch sme pre … » celý článok 13/05/21 Redakcia Basecamp
Cyklotúra Šiklóš, Horšianska dol., Svätý Kríž a Krížny vrch Regióny Tekov a Hont sú rajom pre cyklistiku a cykloturistiku. Nachádza sa tu množstvo cestičiek s minimálnou premávkou, v pestrom (rovinatom, zvlnenom aj kopcovitom) teréne a v obklopení atraktívnej krajinnej scenérie. Popri trasách je množstvo prírodných, kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sú zatiaľ neobjavené pre masy turistov. Navyše tu počasie po väčšinu dní v roku praje bicyklovaniu. 13/05/21 Jakub Mészáros Štiavnické vrchy, Podunajsko
Extra Basecamp: bude príjemne, vo vyšších polohách je stále sneh Čaká nás pekný víkend, kedy budú teploty cez deň atakovať dvadsiatky, najmä v nedeľu. Rána však majú byť s prízemným mrazom, preto na dvojdňovku radšej pohľadajte strechu nad hlavou. V nižších polohách je už viac zelene, oko potešia aj kvitnúce ovocné stromy. 06/05/21 Redakcia Basecamp

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Piliš - okolo Vyšehradských vrchov 12/05/14 09:19 4 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Maďarsko: Malá dunajská kotlina (Kisalföld) – Podunajská nížina (Duna menti alföld) – Podunajská rovina a Pilis (Piliš/Pilišské/Plešské vrchy) – Vyšehradské vrchy (Visegrádi-hegység)
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 591 m n. m.
  • min: 106 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1270 m
 • Vzdialenosť
  • 105 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 06.07.2006
 • Štart trasy
  • šírka: 47.79971 ° SŠ
   dĺžka: 18.67994 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 47.79971 ° SŠ
   dĺžka: 18.67994 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Huta (Pilisszentlélek)
 • Voda
  • parkovisko pri Vyšehradskej pevnosti (Visegrádi Fellegvár)
 • SHOCart mapy
  • » mapa momentálne nie je v ponuke
 • Doprava
  • Štúrovo (vlak, bus), bicykel
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

1.11