Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Slnečné okuliare

Kvalitné slnečné okuliare by mali patriť do základnej výbavy každého človeka pohybujúceho sa v horskom prostredí. Šanca poškodenia zraku či už slnečným svitom, UV žiarením, vetrom, alebo snehom je veľmi vysoká, preto je nutné oči chrániť. Ako a čím by sme si mali zrak chrániť, sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

Doba, keď sme mali na výber z pár druhov okuliarov, je nenávratne preč. Dnes nám trh poskytuje nepreberné množstvo typov, modelov, farieb, vlastností, takže je niekedy naozaj ťažké si vybrať. Ponúkané sú nám úzko špecializované modely na cyklistiku, rybárčenie, golf, beh, takisto imidžové okuliare na mestské použitie. V neposlednom rade aj modely na použitie v horách. Tým sa budeme venovať viac. Najprv o tom, ako a pred čím nás majú okuliare chrániť.

UV žiarenie

Ultrafialové svetlo a žiarenie je jednou zo zložiek svetla, spolu s IR svetlom a viditeľným spektrom. Pre ľudské oko je najškodlivejšie, lebo spôsobuje poškodenie rohovky a vnútorných štruktúr oka. Keďže svetlo je vlnenie, aj UV žiarenie je vlnenie o určitých vlnových dĺžkach. Najškodlivejšie sú dĺžky okolo 300 až 380 nm. Preto dobré okuliare majú mať filter, ktorý absorbuje vlnové dĺžky do 400 nm. Označuje sa väčšinou symbolom UV 400. Okuliare s označením UV 100 nie sú vhodné na nosenie vo vyšších polohách, a v podstate nikde. Pozor, nepomýliť si to s označením 100% UV filter, ide o to, že daný filter nám zadrží 100% UV žiarenia, nie do akých dĺžok nám UV filter zachytí UV žiarenie. Dobre je dať si zmerať hodnotu UV filtra v optike, ktorá túto službu poskytuje. Na horách je intenzita UV žiarenia vyššia, preto tento faktor v žiadnom prípade netreba podceniť.

Slnečný svit

Aj keď máte lepší UV filter, nič vám to nepomôže pri pohľade do slnka, alebo na sneh v silnom svetle. Proti tomuto faktoru nás chráni zafarbenie šošovky na okuliaroch. Tým, že prepúšťajú menej luxov, zabraňujú poškodeniu vnútra oka. Sfarbenie šošoviek sa štandardne delí do piatich kategórií: (0) - číre šošovky, ktoré plnia len funkciu mechanickej ochrany oka, vhodné napr. večer pre cyklistov. (1) - jemne zafarbené šošovky, tzv. imidžové, vhodné pri oblačnom počasí v mestskom prostredí, ale aj kontrastné šošovky žltého alebo oranžového sfarbenia pre lepšie videnie v hmle, šere a pri snehovej metelici. (2) - stredne zafarbené šošovky, pre bežné použitie v mestskom prostredí aj za slnečného počasia v nižších nadmorských výškach. (3) - silnejšie zafarbené šošovky, vhodné aj na turistiku v letnom období vo vyšších nadmorských výškach, menej vhodné na šoférovanie. (4) - silne sfarbené šošovky, vhodné len na použitie vo vysokých nadmorských výškach hlavne v zime na snehu, nevhodné na šoférovanie.

Niektorí výrobcovia uvádzajú sfarbenie šošoviek v percentách, kategória 4 zodpovedá cca 90-95%-nému sfarbeniu. Pred slnečným svitom v najexponovanejšom prostredí, t. j. v zime vysoko na horách nás chránia aj bočné kryty očí, buď vo forme panelov z tuhých materiálov, alebo je prispôsobený tvar rámika a šošoviek tak, že kryje dokonale celý uhol pohľadu oka. Čo sa týka sfarbenia šošoviek, na to je tiež viacero názorov, asi najvhodnejšie je hnedé sfarbenie šošovky.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Vietor, sneh, prach

Slnečné okuliare zabezpečujú aj ochranu pred mechanickým poškodením oka, hlavne pred silným vetrom a sekundárne pred čiastočkami snehu, ľadu či prachu. Preto musia okuliare na oči dokonale priliehať a v priestore medzi šošovkou a okom nesmú vznikať tzv. "turbulencie" čiže vzdušné víry, ktorými sa dostanú do oka aj rôzne nečistoty.

Doplnkové vlastnosti okuliarov

Kvalitné slnečné okuliare majú viac vlastností a doplnkov, ktoré zvyšujú komfort videnia a používania okuliarov. V prvom rade je to polarizačný filter, ktorý vo vysokej miere eliminuje odrazy z rôznych odrazových plôch, ako napr. hladina vody, snehová a ľadová plocha, alebo aj čelné sklo auta. Princíp polarizácie je trochu zložitejší, ale pár slovami ho rozvediem. Najlepším príkladom je vodná hladina.Svetlo je v podstate vlnenie, ktoré sa šíri rôznymi smermi. Pri dopade na vodnú hladinu sa vertikálne vlny lámu pod hladinu, horizontálne vlny sa odrážajú. Svetlo sa vlastne polarizuje. Polarizačný filter má za úlohu zamedziť vstupu týchto odrazených vĺn do oka. Tento filter je v podstate nieco ako vertikálny latkový plot, ktorý horizontálne vlny do oka neprepustí. Najlepším príkladom je hádzanie tzv. žabiek na hladine, ak skalu hodíme kolmo, ponorí sa, ak plochou stranou, odrazí sa. Ďalší doplnok je antireflexná vrstva. Šošovka sama o sebe má dve odrazové plochy, t.j. vonkajšiu a vnútornú plochu šošovky. Na nej sa odráža napr. ľudské oko, ktoré pri jednoduchých šošovkách vidíme ako odraz rušiaci jasnejšie videnie. Antireflexná vrstva tieto odrazy eliminuje. Tvrdenie šošovky je povrchová úprava zvyšujúca odolnosť proti poškriabaniu, tiež veľmi dôležitá vlastnosť okuliarov. Antifog je vrstva na vnútornej strane šošovky, ktorá čiastočne zabraňuje roseniu sa šošoviek. Rosenie vzniká pri rôznej teplote pod a pred okuliarmi + odparovanie potu z pokožky. Hydrofóbna úprava spôsobuje plynulé stekanie vodných kvapiek, napr. dažďových, po prednej ploche šošovky, tie neostávajú nalepené na nej, ale stečú vo forme guľôčok dole.

Dôležité sú aj materiály, z ktorých je rámik, resp. šošovka vyrobená. Čo sa týka rámikov, majoritný podiel má plast, kov len málo. Typov plastov je strašne veľa, väčšinou sú to patenty výrobcov, je škoda sa o tom veľa rozpisovať. Šošovky sa tiež prevažne používajú plastové, tie najkvalitnejšie sú polycarbonátové, ktoré sú oveľa odolnejšie proti rozbitiu ako klasické plastové šošovky.

Niektoré top modely slnečných okuliarov majú ešte doplnky typu nastavovanie sklonu šošoviek (inklinácie), nastavovanie uhla nosníka, resp. jeho priemeru, odnímateľné časti rámika, gumičky namiesto straničiek, prípadne vrstvy spôsobujúce zmenu intenzity sfarbenia podľa aktuálnych podmienok (slnko, tieň), ale to by bolo na malú knihu.

Čo a ako vyberať?

V prvom rade musíme vedieť, na čo budeme okuliare využívať. Keďže nám ide o okuliare do vyšších polôh na turistiku, musia spĺňať nasledujúce podmienky. Sfarbenie šošoviek musí byť minimálne kategórie 3 alebo 4. Ideálne je, keď majú vymeniteľné šošovky, a to klasické slnečné (bežné podmienky), kontrastné (ideálne do fujavice v snehu s nulovou viditeľnosťou), a číre (v noci cez les bez čelovky). Musia nám dokonale priliehať k tvári, aby nám ich nepodfukovalo, ale nie na úkor pohodlia, obrvy by nemali šúchať po šošovkách, môže to byť nepríjemné. Mali by byť dobre odvetrané, aby sa nerosili, a zároveň by mali mať antifog vrstvu. Mali by kryť oko aj z bočných strán, kvôli bočnému oslneniu. Samozrejmosťou je 100%-ný UV filter do 400 nm. Na šošovkách by nemali byť žiadne poškodenia ako škrabance, bublinky, škvrny. Rámik by mal byť takisto bez kazov. Okuliare musia doslova sadnúť, a to za ušami, na nose, aj na tvári. Na stranici rámika by mal byť vyznačený model, kategória zafarbenia a symbol CE, ktorý nám oznamuje, že okuliare spĺňajú požiadavky noriem EU. Takisto by mal byť k nim priložený slovenský preklad, ktorý nás informuje, čo sme si kúpili, aké majú vlastnosti a ako ich ošetrovať. K okuliarom by sme mali dostať aj puzdro, prípadne mikrovláknovú handričku na ich čistenie.

Slnečné kontra dioptrické

Pre nositeľov korekčných (dioptrických) okuliarov nastáva dilema, ako skĺbiť ochranu zraku s tým, aby aj niečo videli. My takto postihnutí máme niekoľko možností. Prvá je klasické slnečné okuliare kombinované s kontaktnými šošovkami. Ďalšia možnosť je vkladací dioptrický clip do slnečných okuliarov, ktoré však musia byť týmto vybavené. Tretia možnosť je vonkajší slnečný clip alebo predves na dioptrické okuliare, pre potreby turistiky je najmenej vhodný. Potom sú to dioptrické slnečné šošovky v slnečnom ráme, čo je asi najlepšia alternatíva, ale je podmienená klasickými okuliarmi v batohu a býva väčšinou nákladná, a nie do každého rámu sa dá aplikovať. Posledná možnosť je operácia excimerovým laserom, ale to je už iná téma. Všetky možnosti majú svoje výhody aj nevýhody, záleží na konkrétnej osobe, čomu dá prednosť.

Starostlivosť

Aby nám okuliare dlho a dobre slúžili, musíme sa o ne starať. Pár zásad:
1. Okuliare nikdy nečistíme nasucho, najlepšie vodou so saponátom, čistou vodou, alebo špeciálnymi prostriedkami, ktoré dostaneme v optikách. Ak nemáme po ruke vodu, tak na ne minimálne dýchneme.
2. Okuliare čistíme len handričkou na to určenou, nikdy nie papierovými vreckovkami, ale inými podobnými materiálmi.
3. Okuliare nikdy nenechávame vystavené za sklom na priamom slnku, napr. na palubnej doske auta, ale odkladáme ich do puzdra a do tieňa.
4. Okuliare si zásadne nasadzujeme a skladáme dvomi rukami.
5. Okuliare nikdy neukladáme na tvrdú plochu šošovkami dole, ale naopak.
6. Okuliare nikdy nedávame do rúk malým deťom, lebo by sme mali po chvíli dvoje, troje a viac kusov, žiaľ, už nikdy nepoužiteľných.

Záver

Toľko zhruba o slnečných okuliaroch. Možno sa budú zdať niekomu niektoré veci nejasné, prípadne sa bude chcieť dozvedieť viac. Fórum je otvorené, a ja čakám na vaše otázky, ktoré sa budem snažiť čo najlepšie zodpovedať.

Fotogaléria k článku

Najnovšie