Stúpanie z doliny Ľutinky ku Črchli
MTB

Cyklookruh z Majdanu cez čergovský hrebeň

22. 04. 2021
Začiatkom apríla už boli dni teplé a príjemné a po dlhej zime nedali našim nepokojným povahám pokoj. Lákali nás do prírody, a tak sme vytiahli bicykle a hneď na prvú väčšiu bicyklovačku sme si naplánovali pekný okruh Čergovom.

Tip na cyklotúru v okrese Sabinov

Trasa

Majdan - Tokárne - Podbaranie - Ambrušovce - Črchľa - Chata Čergov - Čergov - Chochuľka - Veľká Javorina - sedlo Lysina - Solisko - Horošovík (Hrašovík) - sedlo Priehyby - dolina Horošovík (Horošov) - Majdan

Uvedenú trasu volím zámerne, pretože už raz sme sa ju pokúsili s Gabikou prejsť na bicykloch, ale nečakané udalosti nás prinútili ju ešte pred polovicou ukončiť a vrátiť sa. Tentokrát sme sa však motivovali a neodradilo nás nič.

Bicykle vykladáme z auta v podhorskej obci Majdan. Okolie poznáme veľmi dobre, miestne hory sú pre nás blízke, ale na bicykli sme tu veľa času nestrávili. Celú trasu pôjdeme po turistických značkách, a tak s orientáciou nebude mať problém ani človek, čo sa stratí v mestskom parku. Na rozbeh máme dve možnosti - buď začneme miernym výstupom po žltej značke smerom k Chate Čergov alebo zelenou, trocha náročnejšou trasou popri potoku Horošov.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Keďže tento rok nemáme za sebou ešte žiadnu väčšiu cyklotúru, tak volíme radšej jednoduchšiu alternatívu na rozbeh. Popri potoku Ľutinka ideme starou asfaltovou cestou, ktorá je na mnohých miestach dosť zničená, smerom k osade Ambrušovce. Je príjemné skoré ráno, vzduch je už teplý a vlhký a zurkot Ľutinky pomáha ukrajovať prvé kilometre bez väčšej námahy. Stúpanie takmer ani neregistrujeme. Stará cesta má len maličké prevýšenie na tak dlhom úseku.

Míňame odbočku do osady Baranie a prichádzame do osady Ambrušovce, ktorá je vyľudnená a prázdna. Všade je nesmierny pokoj a ticho - hotový balzam na dušu. Tu však začína prvé serióznejšie stúpanie, kde sa do pedálov musíme zaprieť. Žltá značka sa z doliny potoka začala dvíhať smerom k smerovníku Črchla a občas si musíme pri stúpaní dopriať pauzu. Po zime sme úplne vyšli z kondície, ale nie je dôvod plašiť sa, takže si to skôr užívame.

Po prudšom stúpaní nasleduje krásny úsek, ktorý vedie vrstevnicovo až k Chate Čergov. Priestranstvo pred chatou je plné turistov, cyklistov a offroadových áut. Doprajeme si dlhší oddych, dobré jedlo a onedlho pokračujeme smerom na vrchol Čergov.

Stúpanie dobre poznám a viem, čo nás čaká, pred Gabikou radšej mlčím. Miestami zoskakuje z bicykla a radšej ho len pár metrov potlačí. Ale námaha stojí za to. Okolie sa hmýri čerstvou zeleňou a my si patrične užívame, že po zime sa príroda opäť raz prebúdza k životu. Aj my sa nesmierne tešíme, keď konečne zoskočíme z našich sediel na pevnú zem priamo na vrchole. Nádherný výhľad na široké okolie sa otvára z miestnych horských lúk. Stále však za sebou nemáme ani len polovicu trasy a naše tempo je asi až príliš pomalé. Teší ma však skutočnosť, že sme na hrebeni a tiahle a dlhé stúpania nás už nebudú čakať.

Príjemný úsek lesom sa strieda s trochu náročnejšími úsekmi pri stúpaní lúkami na Veľkú Javorinu. Cesty sú na horský bicykel ideálne. Na každom dosiahnutom vrchole si doprajeme trocha oddychu, aby sme opäť po chvíli mohli pokračovať zjazdom k ďalšiemu stúpaniu. Po hrebeni to ide stále hore-dole. Jedno z najmenej príjemných, aj keď nie dlhých stúpaní je na vrchol Solisko. Gabika bicykel na vrchol len dotlačila a ja som na vrchole takmer vypľul dušu. Za vrcholom nasleduje dlhý príjemný úsek len s malými prevýšeniami, ale s nádhernými výhľadmi na sever aj juh.

Posledný vrchol našej cyklotúry je Horošovík (ofic. Hrašovík), odkiaľ sa lesná cesta prudko zvažuje do sedla Priehyby. Brzdy dostávajú kvalitne zabrať a telá máme vytrasené od nerovností, ale zato na tvárach široké úsmevy pretože vieme, že teraz nás čaká len príjemný, dlhý zjazd starou asfaltkou až priamo k nášmu autu. Už žiadne stúpania. Na asfaltke však treba dávať pozor, pretože je úzka a neraz sa tadeto zvykne prehnať terénny automobil a občas prekvapí poriadna diera alebo výmoľ na ceste.

Zhodnotenie

Celá trasa by pre skúseného cyklistu bola len čerešničkou na torte, ktorý by ju zvládol istotne aj za menej ako polovičný čas ako my. Avšak my sme skôr vychutnávači krajiny ako naháňači kilometrov a časových termínov a myslím, že Čergov a jeho lúčnatý hrebeň si presne takýto prístup zaslúži. Bicyklovanie je síce rýchlejšie ako chôdza, ale to neznamená, že by zážitky museli byť taktiež len rýchle. Občas padne vhod zosadnúť z bicykla a len tak sa dívať na krajinu...

--
Pozn. redakcie: Prosíme všetkých MTB bikerov, aby sa počas jazdy správali ohľaduplne k iným účastníkom "premávky" a prispôsobili svoju rýchlosť v úsekoch, kde existuje predpoklad stretu s pešími turistami.

 
 
Najnovšie články autora
 
MTB Cyklookruh z Majdanu cez čergovský hrebeň Začiatkom apríla už boli dni teplé a príjemné a po dlhej zime nedali našim nepokojným povahám pokoj. Lákali nás do prírody, a tak sme … » celý článok 22/04/21 Stanislav Ďurica Čergov
Názor Nič je pre prírodu všetko Turista bol odjakživa milovník prírody. Prirodzených krás hlbokých a tichých dolín, zurčiacich divých potokov, šuchotania lístia, dych berúcich výhľadov z vrcholkov hôr. Koľkí z nás už v pondelok, sediac v práci za počítačom alebo za volantom, premýšľajú o tom, ako v sobotu ráno budú kráčať lesnou cestou za tichom a pokojom lesa? Nie vždy však človek odchádza z prírody s dobrým pocitom, niekedy si domov nosím aj obavy, či o pár rokov budú ešte existovať miesta, ktoré som si zamiloval. 08/03/17 Stanislav Ďurica Iné
Najnovšie články na titulke
 
Basecamp Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava? Čaká nás oblačný víkend, v nedeľu cez naše územie prejde studený front so zrážkami. Po oteplení sa príroda zazelenala, v tipoch sme pre … » celý článok dnes Redakcia
Cyklotúra Šiklóš, Horšianska dol., Svätý Kríž a Krížny vrch Regióny Tekov a Hont sú rajom pre cyklistiku a cykloturistiku. Nachádza sa tu množstvo cestičiek s minimálnou premávkou, v pestrom (rovinatom, zvlnenom aj kopcovitom) teréne a v obklopení atraktívnej krajinnej scenérie. Popri trasách je množstvo prírodných, kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sú zatiaľ neobjavené pre masy turistov. Navyše tu počasie po väčšinu dní v roku praje bicyklovaniu. dnes Jakub Mészáros Štiavnické vrchy, Podunajsko
Extra Basecamp: bude príjemne, vo vyšších polohách je stále sneh Čaká nás pekný víkend, kedy budú teploty cez deň atakovať dvadsiatky, najmä v nedeľu. Rána však majú byť s prízemným mrazom, preto na dvojdňovku radšej pohľadajte strechu nad hlavou. V nižších polohách je už viac zelene, oko potešia aj kvitnúce ovocné stromy. 06/05/21 Redakcia Basecamp

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Cyklookruh z Majdanu cez čergovský hrebeň 28/04/21 13:29 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Čergov

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1099 m n. m. – Veľká Javorina

  • min: 530 m n. m. – Majdan

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 905 m

  • klesanie: 905 m

 • Vzdialenosť
  • 25 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 20.04.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 49.19411 ° SŠ
   dĺžka: 21.08997 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.19411 ° SŠ
   dĺžka: 21.08997 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • prameň pri útulni Drina, prameň s altánkom pri potoku Horošovik

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Sabinov (vlak, bus) - Majdan (bus, parkovisko na konci osady)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.98