Túra

Cez Roztoku a Morské oko s deťmi

29. 04. 2013
Alebo za tatranskými naj. Vo voľnom pokračovaní seriálu „Vysoké Tatry s deťmi“ sme si tentokrát pre deti vymysleli túru okolo jedného z najdlhších vodopádov v Tatrách, uvidíme z vtáčej perspektívy jedny z najväčších plies. Navštívime najstaršiu poľskú chatu Schronisko PTTK przy Morskim Oku. A tiež chatu Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, na ktorú ako jedinú v Tatrách premáva nákladná lanovka.

Trasa

Lysá poľana/Lysa Polana – parkovisko Palenica Bialczańska – Droga Oswalda Balzera (asfaltová cesta) - Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki - vodopád Wodospad Siklawa – Wielki Staw Polski - Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – Swistowa Czuba – Schronisko PTTK Morskie Oko - a späť asfaltovou cestou Droga Oswalda Balzera - Lysa Polana/Lysá poľana (» trasa v mape)

Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Túru začíname v Lysej poľane. Po približne 1:15 h šliapania po asfalte sa dostávame k vodopádom Wodogrzmoty Mickiewicza, za ktorými nájdeme smerovník, posielajúci nás po zelenej do doliny Roztoki. Po začiatočnom príkrom stúpaní sa chodník umúdruje a bez zadýchavania si môžeme vychutnať okolitú zelenú prírodu. Napriek kalamitám posledných rokov sa ešte ako tak vyskytuje les. Deti sa potešia občasným hrám v potoku Roztoka. Ešte než prejdeme do dlhšieho stúpania na ľavej strane (myslené v smere proti prúdu), si na malej poľane pri prístrešku spravíme prestávku na doplnenie energie. V lese uhýbame do voľného terénu pred horským traktorom s vlečkou, ktorej nápravy majú náhon od traktora. Máme šťastie názorne vysvetliť naším malým horalom, ako sa dopravuje náklad na chatu. Keď vchádzame do kosodreviny, čaká nás ďalší technický výklad ohľadne funkcie hydroelektrárne a nákladnej lanovky, ktorých objekty míňame. Potok nás nakoniec dovedie až k 70 m dlhému vodopádu Siklawa. Vodopád ako aj potok je napájaný z plesa Wielki Staw Polski, ktoré je rozlohou 34,1 ha druhé najväčšie pleso a hĺbkou 79,3 m najhlbšie v Tatrách. Po vystúpaní k tomuto plesu nás čaká len krátka rovinka a po modrej sa dostávame k prvej chate. Celkovo nám to trvalo od Lysej Poľany 4:15 h. Napriek množstvu ľudí nájdeme miesto pre našu 4-člennú výpravu a dávame si tunajšiu špecialitu - veľkú palacinku (naleśnik) a dospeláci aj ďalšiu poľskú špecialitu pivo so sirupom (piwo z sokiem).

Schronisko PTTK przy Morskim Oku

Pokračujeme modrou popri vrcholku Swistowa Czuba. Terén je miestami náročný, obtiažnosť podobná nášmu sedlu pod Ostrvou, ale ide o podstatne kratší úsek. Tak ako zopár okoloidúcich detí, aj naši po približne 40 minútach zvládajú prevýšenie okolo 200 m. Otvára sa nám neopakovateľný pohľad na okolité štíty ako sú Svinica, Kozi Wierch (Kozí vrch) a veľa ďalších, majestátne stojacich nad rozsiahlymi plochami doliny Pięciu Stawów Polskich s jej veľkými plesami. Deti sú fascinované pohľadom z takej výšky na chatu, kde pred chvíľou ešte obedovali. Spravíme si rodinné fotografie s týmto pozadím a pokračujeme miernym klesaním a stúpaním. Ani sa nenazdáme a už sme z druhej strany úbočia kopca Opalony Wierch a hľadíme na ďalšiu hradbu štítov ako Gerlachovský štít, Rysy a taktiež na Belianske Tatry. V diaľke je už vidno pleso Morskie Oko/Rybi Staw (Morské oko/Rybie pleso), ktorého plocha 34,93 ha je najväčšia v Tatrách. Nad ním je ešte Czarny Staw pod Rysami (Čierne pleso pod Rysmi), ktoré je hĺbkou 76,4 m druhé najhlbšie. Popri kosodrevine si posadáme na trávu a dávame si zaslúžený olovrant. Čaká nás padák skoro 400 metrov, ktorý je miestami exponovanejší, ale deťúšiky to často zvládnu hravšie ako podaktorí okoloidúci dospeláci. Keď náš zostup skončí na už známej asfaltke, vydáme sa vpravo a cesta nás po chvíli dovedie k chate a plesu. Dostali sme sa sem z predošlej chaty po 3 hodinách. Je leto a sezóna v plnom prúde, našťastie takmer všetci ľudia sú vonku a môžeme deťom ukázať bez tlačenia sa interiér chaty. Na presklenej verande obdivujeme staré fotografie. Každé z detí si dáva to, po čom túži, ako je napríklad jablkový koláč alebo nami ospevovanú poľskú "kapustnicu" (bigos). Vieme, že si práve vychutnávame posledné nádherné rodinné horské chvíle a ďalej už bude nasledovať len „zubačka“, teda zatnúť zuby a po asfalte klesať na Lysú poľanu.

Návrat

Číselne to predstavuje približne 400 metrov dole, 10 km vzdialenosť a trvanie okolo 2:40 h. Tieto parametre nám nijako nevoňali, myšlienka zviezť sa konským záprahom bolo krajné riešenie. Tak ako ďalej? K veľkej radosti a po celodennom očakávaní vyberáme eso z rukáva a skladáme z ruksaku detské hliníkové kolobežky. Keďže je tu veľký pohyb ľudí a konských povozov, tak pred štartom nasleduje malá inštruktáž bezpečnej jazdy a základných pravidiel. Na Lysú poľanu prichádzame pol hodinku pred odchodom autobusu do Popradu. Čakanie si spríjemňujeme nanukmi, kúpenými v miestnom obchodíku. Autobus odchádza načas a jedinými turistami sme v ňom my, čomu sa divíme, keďže Tatry sú rovnako príťažlivé a majú čo ponúknuť na oboch stranách.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Záver

Tentokrát by som dodal, že ide o túru v druhom štáte. Nám dospelým stačia občianske preukazy a deti by mali mať cestovné pasy. Taktiež je dobré mať uzavreté rodinné horské poistenie napríklad členstvom v Rakúskom alpskom spolku (OeAV).

Stúpaním a najmä dĺžkou je to náročná túra, vhodná najmä počas dlhých letných dní od veku 5 rokov. Opisovaná túra je dlhá (24 km; celkový čas + oddych 10,5 h) a treba rátať s vhodnou alternatívou návratu z Morského oka, prípadne s dopredu objednaným nocľahom. Pri kolobežkovom návrate je na zvážení použitie prilby či chráničov. Nakoľko sme dovtedy kolobežkovali najdlhšie z Popradského plesa, tak si jazdci ponosovali, že z Morského oka je to pre nich ozaj dlhé, ale na druhý deň boli behajúci a skákajúci ako zvyčajne.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 11 príspevkov
Cez Roztoku a Morské oko s deťmi 23/03/18 20:12 11 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Vyhliadkový okruh nad Veľkým Borovým Veľké Borové je malý milý koniec sveta. Hoci je v mysliach mnohých nerozlučne späté s neďalekými dolinami Prosieckou a Kvačianskou, v jeho okolí je mnoho ďalších nádherných miest. Menej známych, menej navštevovaných, no rovnako, aj keď úplne … » viac včera Jitka Švarcová Oravská vrchovina
Túra Glóc, Zrkadlisko a Geldek – okruh z Častej V prvý jarný deň napriek nepriaznivej predpovedi vyšlo slnko. Pôvodný plán ísť niečo krátke som preto narýchlo zmenil. Chcel som lokalitu na južných svahoch Malých Karpát a chcel som ... » viac 12/04/21 Ľubomír Mäkký Malé Karpaty
Túra Zimná Téryho chata s deťmi Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. Ide o obľúbený cieľ aj v koronavírusových časoch, kedy sa v chatách nemá vysedúvať. Malá Studená ... » viac 05/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Jaskyňa v Skalke - tip na výlet s deťmi na Spiši Našu trilógiu hľadania verejnosti voľne prístupných jaskýň Belianských Tatier a Spišskej Magury zavŕšime Jaskyňou v Skalke. Ide o poslednú sprístupnenú jaskyňu v rámci danej lokality. Neobmedzený pohyb pri pátraní nám zabezpečí fakt, že sa … » viac 18/11/19 Roman 'Bazin' Matkovčík Jaskyne
Túra Kvetnica – banský náučný chodník a bunker vo Vernári Na spojnici Poprad - Telgárt nájdeme niekoľko technických a historických zaujímavostí. My sme sa tentokrát boli pozrieť na novobudovaný náučný chodník, a to banský NCH v Kvetnici. Do ... » viac 28/01/19 Roman 'Bazin' Matkovčík Nízke Tatry
Túra Matka Božia a Medvedia hlava z Novoveskej Huty Na severovýchodnom okraji NP Slovenský raj sa v hore Matka Božia nachádza rovnomenná skalná vyhliadka. Rozhľad môžeme hravo porovnať so známym Tomášovským výhľadom. Nájdeme tu pokoj ... » viac 21/01/19 Roman 'Bazin' Matkovčík Slovenský raj
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Cez Roztoku a Morské oko s deťmi 23/03/18 20:12 11 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Poľsko: Tatry - Tatry Wschodnie (Východné Tatry) - Tatry Wysokie (Vysoké Tatry) / Tatrzański Park Narodowy (Tatranský národný park)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1763 m n. m.
  • min: 970 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1232 m
  • klesanie: 1232 m
 • Vzdialenosť
  • 24 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 25.08.2012
 • Štart trasy
  • šírka: 49.2631 ° SŠ
   dĺžka: 20.1153 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.26318 ° SŠ
   dĺžka: 20.11547 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • horské chaty: Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich a Schronisko PTTK przy Morskim Oku
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Poprad (vlak, bus) - Tatranská Lomnica (vlak, bus) - Lysá poľana (bus)

1.33 (0.87)