Túra

Koválov – Hoštecná studnička a späť

12. 05. 2013
Pochádzam z horského kraja, ktorý patrí medzi najkrajšie miesta Slovenska. Nebolo ľahké si zvyknúť na Záhorskú nížinu, v ktorej bývam. Naši priatelia nám však ukázali pekné zákutia aj na Záhorí. Počas jarných prázdnin sme si, aj s vnučkami, po dohode s priateľmi vybrali túru do neďalekého lesa - Chvojnická pahorkatina. Cieľom bola Hoštecná studnička.

Trasa

Koválov – Kovalovsky mlyn – kaplnka svätého Urbana – Bažantnica – Hoštecná studnička a späť

Za Koválovom pri kaplnke svätého Urbana, patróna vinohradníkov, sa stretávame s priateľmi a vyrážame. Je poobedie, polooblačno, podľa predpovede počasia by pršať nemalo. Je pár dní odvtedy, čo sa roztopil sneh. Cesta nie je opatrená turistickými značkami.

Od kaplnky sme išli po dlhej lúke a pred nami bol les Chvojnickej pahorkatiny. Na konci lúky, keď som sa obzrela, som videla peknú scenériu Koválova. Červené strechy na domoch vynikali nad prírodou, ktorú ubila zima. Keď sa vojde z lúky (čistinky) za Koválovom do lesa, v lese sa odbočuje doprava. Len, čo sme vošli do lesa sme vyplašili stádo srniek. Pre naše „mestské deti“ už aj to bol veľký zážitok. Začali sa správať tichšie. V lese boli cesty viac nasiaknuté vodou, ako na otvorenej lúke. Museli sme si dávať pozor a vyhýbať sa mlákam.

Prichádzame na čistinku, uprostred ktorej sme znovu zbadali stádo srniek, tieto sme tiež vyplašili. Na čistinke neodbočujeme doľava, ale popri lesnom poraste pokračujeme rovno do hory. V lese, pozdĺž čistinky, ktorou sme prechádzali, tečie malý potok. Vstúpili sme znovu do lesa a tu nás zaujal veľký kŕmnik pre lesnú zver. Už zďaleka som cítila vôňu živice od narezaného dreva, okolo ktorého sme prechádzali. Znova sme vyšli na čistinku a pokračovali sme vľavo mierne stúpajúc. Tu nás zaujali prebehujúce zajace a asi štyri osamelé vyčnievajúce borovice. Boli tu aj poľovnícke posedy.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Znova vchádzame do lesa, hneď na začiatku sa lesné cesty križovali, no pokračovali sme klesajúcou zvážnicou rovno. Prišli sme na veľkú križovatku. Z pravej strany viedla cesta od obce Vieska. Mokrú cestu sme sa snažili obchádzať po vyvýšených krajniciach a popritom sme na veľkej križovatke obišli veľký starý peň.

Zanedlho sme boli v cieli našej túry. Spomínam si, keď som tu bola prvýkrát, zostala som v úžase. Pred nami sa v údolí objavila drevená zvonička, malá kaplnka so sochou Panny Márie, lavičky a studnička s pitnou vodou, ktorá pretekala a voda si razila svoju cestu. Úchvatné miesto a to uprostred lesa. Neďaleko studničky je malé jazierko, ktoré stojí za pozornosť. Cez vodnú plochu boli popadané stromy, buď ich zhodil silný vietor, ale mohla to byť aj práca bobrov, ktoré ich „prepiľovali“. Pri Hoštecnej studničke je malá čistinka, na ktorej tiež nechýbal poľovnícky posed. Deti mali veľkú radosť, keď sme im dovolili naň vyliezť a mohli sa porozhliadať. Najviac ma však na čistinke potešil strom s pučiacimi jahňadami, znak, že jar sa už konečne začína hlásiť k slovu.

Cesta z Koválova od kaplnky sv. Urbana k Hoštecnej studničke je dlhá 3,5 kilometra. Čas s našimi prestávkami si nedovolím odhadnúť. Trasa je striedavo stúpajúca a klesajúca, veď sme aj prechádzali pahorkatinou. Počas priaznivej zimy je vhodná pre bežecké lyže. Túru pre deti je vhodné zamerať ochranársky a prírodovedne, aby ich zaujala.

Návrat

Cestu späť sme si predĺžili inou prístupovou trasou, oveľa dlhšou, čím sa nám výlet predĺžil a natiahol sa tiež plánovaný čas návratu. Pre deti to bol veľký zážitok a tým, že cesta nebola značená, skúšali sme ich orientačné schopnosti. Najlepšie ich mal psík, vábil nás smerom, ktorým sme prišli. Navyše, veľmi rýchlo nastal súmrak a na deťoch sme badali malé napätie. Povolilo až, keď sme vyšli z lesa a videli sme svetlá v Koválove. Doma im nikto nedohováral za zablatené topánky a oblečenie.

K Hoštecnej studničke je možný prístup zo západu z obce Unín alebo zo známych kúpeľov Smrdáky, ktoré s Koválovom susedia alebo tiež z ostatných okolitých dedín Oreské, Vidovany, Dubovce, Vlčkovany, Popudinské Močidlany a Radimov.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 4 príspevky
Koválov – Hoštecná studnička a späť 14/06/13 07:41 4 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich malých výletníkov pripadá do úvahy. Skomplikujeme to podmienkou, … » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a ... » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Cez Popradské pleso na Štrbské Pleso Letné prázdniny som zakaždým vítala so starosťou, kam s deťmi, keďže dovolenky toľko nie je. Časom pribudli vnučky a znova je treba vymýšľať program na letné prázdniny. Musím sa priznať, pri vnučkách je to úplne inak. Nestarám sa o ne, iba … » viac 26/08/19 Elena Šeligová Vysoké a Belianske Tatry
Túra Bratislava, Lamač – Kačín a späť Nastane čas, keď do rodiny začnú pribúdať noví členovia, ktorým sa treba prispôsobiť a s ktorými treba tráviť voľné chvíle v prírode. Naša rodina a naši priatelia si obľúbili ... » viac 26/03/14 Elena Šeligová Malé Karpaty
Túra Koválov – Hoštecná studnička a späť Pochádzam z horského kraja, ktorý patrí medzi najkrajšie miesta Slovenska. Nebolo ľahké si zvyknúť na Záhorskú nížinu, v ktorej bývam. Naši priatelia nám však ukázali pekné ... » viac 12/05/13 Elena Šeligová Záhorie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Koválov – Hoštecná studnička a späť 14/06/13 07:41 4 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Záhorie: Záhorská nížina - Chvojnická pahorkatina
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 350 m n. m.
  • min: 215 m n. m.
 • Vzdialenosť
  • 9 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 2013
 • Štart trasy
  • šírka: 48.70525 ° SŠ
   dĺžka: 17.28134 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.70525 ° SŠ
   dĺžka: 17.28134 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Hoštecná studnička
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Senica (vlak, bus) - Koválov (bus)

1.3 (0.83)