Túra

Jurkovičova rozhľadňa na Valašsku

30. 07. 2013
Ak sa niekedy budete nachádzať v okolí Rožnova pod Radhoštěm a máte radi stavby slovenského architekta Dušana Jurkoviča, neváhajte a vyberte sa na Karlův kopec (480 m n. m.). Od minulého roku tu stojí rozhľadňa, ktorú Jurkovič navrhol v čase, kedy pôsobil na Valašsku (v rokoch 1889 - 1899) a kedy vznikli aj jeho známe stavby Maměnka a Libušín na Pustevnách, ktoré sú dnes národnou kultúrnou pamiatkou. Rozhľadňu si pôvodne objednali členovia turistického spolku vo Valašskom Meziříčí a pôvodne mala stáť v Brnove. Lenže neboli na ňu peniaze, a tak sa celý projekt zobudil až po vyše 100 rokoch.

Okrem problémov so zháňaním financií sa so stavbou rozhľadne od začiatku spájali aj ďalšie problémy. Najskôr tu bol otáznik, kde rozhľadňu postaviť, potom netransparentný výber dodávateľa a pokuta od Európskej únie, a keď už rozhľadňa stála, problém bol ten, že z rozhľadne bol výhľad iba na okolité stromy, ktoré ju prevyšovali. Tento problém je už tiež čiastočne vyriešený (vyrúbaním stromov) a rozhľadňa poskytuje výhľad na západ na Rožnov a smerom na juh smerom na Javorníky. Škoda, že nie je kvôli stromom vidieť na Radhošť a Pustevny.

V blízkosti rozhľadne sa nachádza areál Valašského múzea v prírode. Je to vlastne skanzen, kde môžete vidieť pôvodné valašské stavby a konajú sa tu aj rôzne kultúrne podujatia. Novinkou pre tento rok je, že na rozhľadňu sa dá dostať aj priamo z areálu múzea.
My však do múzea nechceme ísť, preto si k rozhľadni vyšliapeme po zelenej TZT od parkoviska pri múzeu. Keďže sme na návšteve u brata a auto parkujeme na sídlisku pred jeho domom, urobíme si prechádzku Rožnovom. Neviem tak povedať ceny parkovného pred múzeom. Chodník od parkoviska je široký, zjazdný aj na bicykli a pohodlne aj s kočíkom, smerovníky vám nedovolia zablúdiť. Po asi pol hodine chôdze stojíme pred rozhľadňou.

Stručný popis rozhľadne hovorí, že sa na nej kombinujú dva základné materiály – kameň, ktorý tvorí základ stavby a drevo spracované tradičnými tesárskymi technológiami. Základňu stavby tak tvorí vysoký kamenný základ z opracovaného kameňa rozličnej veľkosti. Drevená konštrukcia sa skladá z dvoch segmentov – z „chalúpky“ a z nej vystupujúcej osemstennej vežovitej nadstavby. Vežovitá časť rozhľadne s vyhliadkovou plošinou je zakončená ihlanovitou strechou so štvoricou drobných vikierov a makovicou na vrchole.

Vstup s pokladňou sa nachádza v chalúpke a po zaplatení vstupného môžete začať stúpať po schodoch na plošinu, ktorá sa nachádza vo výške 18,8 m. Schody som zabudol spočítať, takže neviem povedať, koľko ich budete musieť prekonať. Za 10,- Kč vám požičajú aj ďalekohľad. Od rozhľadne môžete pokračovať do skanzenu, kde sa však musíte pripraviť na to, že vstup nie je zadarmo. My sa vraciame späť po chodníku, ktorým sme prišli.

Moje dojmy z rozhľadne sú zmiešané. Je to pekná stavba, ale svoj účel zatiaľ veľmi nespĺňa. Aj keď pri jej postavení to bolo ešte horšie. Aby bol možný aspoň čiastočný výhľadu z nej, muselo padnúť okolo 50 stromov. Hoci miesto, na ktorom stojí, bolo v minulosti nezalesnenou časťou mesta, dnes sú na ňom predovšetkým náletové dreviny a bude prebiehať ďalšia zdravotná a kompozičná prebierka stromov, mohlo sa pre postavenie rozhľadne zvoliť lepšie miesto.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Pár faktov a dôležitých informácií
Výška rozhľadne - 31,09 m,
Výška vyhliadkovej plošiny - 18,8 m nad úrovňou terénu,
Použitý materiál - kameň, drevo a kov,
Celkové náklady - 12,2 mil. českých korún.

Rozhľadňa je vertikálne členená na sedem poschodí. Všetky kováčske a klampiarske práce a väčšina tesárskych prác vrátane detailov boli vykonávané ručne s použitím starých, dnes už takmer nepoužívaných pracovných postupov. Na stavbu rozhľadne bolo použitých 200 m3 guľatiny. Nosné prvky sú z dubového dreva, na ostatné časti použili smrek alebo jedľu. Farebné riešenie zodpovedá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Rozhľadňa je postavená podľa pôvodných architektových návrhov iba s drobnými úpravami, vychádzajúcimi zo súčasných platných predpisov.

Rozhľadňa nie je otvorená celoročne, hoci prístup k nej je možný počas celého roka. Otváracia doba je od 15. 4. do 30. 6. a od 1. 9. do 15. 10. v čase od 9.00 do 17.00 hodiny. Od 1. 7. do 31. 8. v čase od 10.00 do 18.00 hodiny. Vstupné je pre deti do 6 rokov zdarma, 6 až 15 rokov a seniori nad 60 rokov zaplatia 15,- Kč a dospelí 30,- Kč.

A ak ste ešte neboli na Pustevnách a Radhošti, priamo z mesta sem vedie turistická značka.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 7 príspevkov
Jurkovičova rozhľadňa na Valašsku 30/07/13 20:50 7 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Túlanie sa s deťmi okolo Plaveckého Podhradia V poslednej dobe sa snažím víkendovú túru s deťmi naplanánovať v rámci nami ešte neprebádanej oblasti. Dnešný výlet je naozaj nenáročný, zato bohatý na lúčne výhľady, či lozenie po skalách. … » viac včera Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich ... » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Najnovšie články autora
 
Túra Vláčikom na Plavecký hrad Alebo presnejšie do Plaveckého Podhradia a na hrad už po svojich. Od jari kujeme plány, že sa vláčikom-Zahoráčikom niekedy zvezieme a zároveň vyrazíme na túru do Malých Karpát. Motorový vlak jazdí druhú sezónu po už takmer zaniknutej trati od … » viac 19/11/18 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Túra Rozhľadňa Čajka nad Bojnicami Keď sa povie Bojnice, každý si hneď predstaví krásny romantický zámok a zoologickú záhradu. Prednedávnom na kopci nad Bojnicami vyrástla ďalšia atrakcia – 30 metrov vysoká ... » viac 06/08/18 Zdeno Vasilišin Strážovské vrchy
Túra Stezka bosou nohou: Schrattenberg – Valtice Keď sa mi nedávno na sociálnej sieti zobrazil leták s ponukou, že od 1. 5. do 9. 9. premáva každý víkend a cez štátne sviatky z Břeclavi do Lednice historický motorový vláčik ... » viac 01/06/18 Zdeno Vasilišin Česko, Rakúsko
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Jurkovičova rozhľadňa na Valašsku 30/07/13 20:50 7 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Západné Beskydy: Moravsko-sliezske Beskydy (Moravskoslezské Beskydy) - Rožnovská brádza
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 480 m n. m.
  • min: 378 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 102 m
  • klesanie: 102 m
 • Vzdialenosť
  • 3 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 20.07.2013
 • Štart trasy
  • šírka: 49.46383 ° SŠ
   dĺžka: 18.1548 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.46383 ° SŠ
   dĺžka: 18.1548 ° VD
   » Mapa
 • Doprava
  • Rožnova pod Radhoštěm (vlak, bus)

1.36 (0.94)