Okrem problémov so zháňaním financií sa so stavbou rozhľadne od začiatku spájali aj ďalšie problémy. Najskôr tu bol otáznik, kde rozhľadňu postaviť, potom netransparentný výber dodávateľa a pokuta od Európskej únie, a keď už rozhľadňa stála, problém bol ten, že z rozhľadne bol výhľad iba na okolité stromy, ktoré ju prevyšovali. Tento problém je už tiež čiastočne vyriešený (vyrúbaním stromov) a rozhľadňa poskytuje výhľad na západ na Rožnov a smerom na juh smerom na Javorníky. Škoda, že nie je kvôli stromom vidieť na Radhošť a Pustevny.

V blízkosti rozhľadne sa nachádza areál Valašského múzea v prírode. Je to vlastne skanzen, kde môžete vidieť pôvodné valašské stavby a konajú sa tu aj rôzne kultúrne podujatia. Novinkou pre tento rok je, že na rozhľadňu sa dá dostať aj priamo z areálu múzea.
My však do múzea nechceme ísť, preto si k rozhľadni vyšliapeme po zelenej TZT od parkoviska pri múzeu. Keďže sme na návšteve u brata a auto parkujeme na sídlisku pred jeho domom, urobíme si prechádzku Rožnovom. Neviem tak povedať ceny parkovného pred múzeom. Chodník od parkoviska je široký, zjazdný aj na bicykli a pohodlne aj s kočíkom, smerovníky vám nedovolia zablúdiť. Po asi pol hodine chôdze stojíme pred rozhľadňou.

Stručný popis rozhľadne hovorí, že sa na nej kombinujú dva základné materiály – kameň, ktorý tvorí základ stavby a drevo spracované tradičnými tesárskymi technológiami. Základňu stavby tak tvorí vysoký kamenný základ z opracovaného kameňa rozličnej veľkosti. Drevená konštrukcia sa skladá z dvoch segmentov – z „chalúpky“ a z nej vystupujúcej osemstennej vežovitej nadstavby. Vežovitá časť rozhľadne s vyhliadkovou plošinou je zakončená ihlanovitou strechou so štvoricou drobných vikierov a makovicou na vrchole.

Vstup s pokladňou sa nachádza v chalúpke a po zaplatení vstupného môžete začať stúpať po schodoch na plošinu, ktorá sa nachádza vo výške 18,8 m. Schody som zabudol spočítať, takže neviem povedať, koľko ich budete musieť prekonať. Za 10,- Kč vám požičajú aj ďalekohľad. Od rozhľadne môžete pokračovať do skanzenu, kde sa však musíte pripraviť na to, že vstup nie je zadarmo. My sa vraciame späť po chodníku, ktorým sme prišli.

Moje dojmy z rozhľadne sú zmiešané. Je to pekná stavba, ale svoj účel zatiaľ veľmi nespĺňa. Aj keď pri jej postavení to bolo ešte horšie. Aby bol možný aspoň čiastočný výhľadu z nej, muselo padnúť okolo 50 stromov. Hoci miesto, na ktorom stojí, bolo v minulosti nezalesnenou časťou mesta, dnes sú na ňom predovšetkým náletové dreviny a bude prebiehať ďalšia zdravotná a kompozičná prebierka stromov, mohlo sa pre postavenie rozhľadne zvoliť lepšie miesto.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Pár faktov a dôležitých informácií
Výška rozhľadne - 31,09 m,
Výška vyhliadkovej plošiny - 18,8 m nad úrovňou terénu,
Použitý materiál - kameň, drevo a kov,
Celkové náklady - 12,2 mil. českých korún.

Rozhľadňa je vertikálne členená na sedem poschodí. Všetky kováčske a klampiarske práce a väčšina tesárskych prác vrátane detailov boli vykonávané ručne s použitím starých, dnes už takmer nepoužívaných pracovných postupov. Na stavbu rozhľadne bolo použitých 200 m3 guľatiny. Nosné prvky sú z dubového dreva, na ostatné časti použili smrek alebo jedľu. Farebné riešenie zodpovedá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Rozhľadňa je postavená podľa pôvodných architektových návrhov iba s drobnými úpravami, vychádzajúcimi zo súčasných platných predpisov.

Rozhľadňa nie je otvorená celoročne, hoci prístup k nej je možný počas celého roka. Otváracia doba je od 15. 4. do 30. 6. a od 1. 9. do 15. 10. v čase od 9.00 do 17.00 hodiny. Od 1. 7. do 31. 8. v čase od 10.00 do 18.00 hodiny. Vstupné je pre deti do 6 rokov zdarma, 6 až 15 rokov a seniori nad 60 rokov zaplatia 15,- Kč a dospelí 30,- Kč.

A ak ste ešte neboli na Pustevnách a Radhošti, priamo z mesta sem vedie turistická značka.