Túra

Lesnícky náučný chodník Fľak

13. 12. 2013
Na Ceste slobody z Tatranskej Kotliny do Tatranskej Lomnice si pri prechádzaní okolo autobusovej zastávky môžeme všimnúť informačnú tabuľu. O akú ide a k čomu patrí, sa dozvieme z nasledujúcich riadkov, ktoré budú čerpať vedomosti z obsahu informačných panelov.

Chodník nesie meno po prírodnej rezervácii Fľak, ktorej hranice sa takmer dotýka. Ako názov prezrádza, tematické zameranie je lesnícke s tým, že sa dozvieme aj históriu tunajších lesov a lesníckych technických pamiatok. Chodník sa nachádza na území, ktoré je majetkom mesta Spišská Belá. Správcom sú Mestské lesy, ktoré sú súčasťou Mestského podniku, s. r. o. Spišská Belá.

Základné parametre náučného chodníka

Dĺžka: 2800 m.
Prevýšenie: do 50 m.
Sprístupnený: celoročne.
Geomorfologická jednotka: Podtatranská kotlina (Popradská kotlina, podhorie Belianskych Tatier).
Začiatok/koniec trasy: Čarda, prvá zastávka v Tatranskej Kotline od Spišskej Belej, respektíve z Tatranskej Lomnice.
Otvorenie: jún 2013.
Realizácia: lesníci svojpomocne aj z prostriedkov Mestského podniku, s. r. o. Spišská Belá.
Trasa na mape.

Chodník

Prvý smerovník sa nachádza na konci nového cyklochodníka Spišská Belá - Tatranská Kotlina. Oproti cez hlavnú cestnú komunikáciu je osadený prvý informačný panel so základnými údajmi. Ďalej pokračujeme po bývalej ceste "Zbojnícky chodník" do Tatranskej Lomnice, ktorá vedie vľavo od modrej turistickej značky smerujúcej do osady Kežmarské Žľaby. Prechádzame okolo jazierka k novopostavenej kaplnke s drevenou sochou zobrazujúcou svätého Huberta. Šípky a informačné tabule nás prevedú po lesnej ceste ponad nenápadný potôčik Šumivého prameňa.

V miernom stúpaní sa nám odkrýva pohľad na obec Lendak a dominujúci vrch Pálenica. Prostredie je poznačené veternou kalamitou, pričom môžeme obdivovať húževnaté, statné jedle, ktoré odolne stoja desaťročia. Ako sa približujeme k Ceste slobody, pri spätnom pohľade vidíme hrebeň Belianskych Tatier a najmä končiare Vysokých Tatier. Pri siedmom paneli prechádzame cez spomínanú Cestu slobody a smerujeme k horárni Fľak so semenným sadom Smrekovca opadavého. Na rázcestí nám smer udáva neďaleké ôsme zastavenie s expozíciou osemnástich drevín. Pokračujeme k malej usadlosti. Je tu lesná škôlka a obmedzený výhľad na hrebeň Spišskej Magury. Tu aj končia náučné tabule. Môžeme sa vrátiť k autobusovej zastávke Fľak na Ceste slobody, alebo pokračovať širokou lesnou cestou smerom na Lendak a ďalej po okraji cyklochodníka do neďalekej Tatranskej Kotliny.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Stručný popis zastávok

1. Základné informácie.

2. História územia mestských lesov.
Prehľad začína od 12. storočia po súčasnosť. Dozvieme sa, kto územie kolonizoval, aký porast tu bol a ako sa ťažil. Komu územie postupne patrilo, kedy tu bola lesná železnica, píla, kedy sa naposledy páslo na belianskych pasienkoch v Tatrách. Taktiež informácie o vývoji po roku 1989.

3. Zver našich lesov.
Zistíme, aká zver tu žije. Na fotografiách sú zdokumentované poškodenia spôsobené bylinožravou zverou.

4. Lesnícke technické pamiatky. Lesná železnica a lanovka.

5. Objekt Pro Silva a uznané porasty.
Ide o príklad prirodzenej diferenciácie lesných porastov. Prečítame si, že uznané porasty sú najkvalitnejšie porasty, ktoré sa využívajú na zber semien a sú staršie ako 60 rokov.

6. Ochrana prírody, lesy osobitného určenia, chránené územia.
Vysvetlíme si funkciu daných druhov lesa.

7. Rastové fázy porastu.
Dozvieme sa, ako sa porast člení podľa jeho veku.

8. Spoznávanie drevín podľa kôry.
Ako bolo spomenuté, je tu 18 rôznych vzoriek. Máme tiež možnosť podľa letokruhov zistiť vek statného smreku.

9. Sú vyobrazené najčastejšie sa vyskytujúce huby, vtáky, dreviny, lesná zver, rastliny.

10. Lesné škôlky, snehová jama, protipožiarna nádrž.
Vysvetlíme si ich funkcie.

Záver

Náučný chodník predstavuje nenáročnú prechádzku so zaujímavými informáciami o lesníckej tematike aj o histórii územia. Niektoré texty sú „ťažké“, určené pre lesníkov a bude potrebné ich deťom trocha vysvetľovať. Celková dĺžka vrátane návratu do Tatranskej Kotliny je 5,3 km. Ide o ideálnu rodinnú vychádzku a terén je vhodný aj pre kočík. Výhľady sú vcelku atraktívne. Prechádzku môžeme napríklad spojiť s návštevou Belianskej jaskyne v Tatranskej Kotline, pričom sa treba vyhnúť pondelku, kedy bolo v októbri 2013 všetko v Tatranskej Kotline zatvorené. Ako sa ľudovo hovorí, „skapal pes“.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 3 príspevky
Lesnícky náučný chodník Fľak 14/05/16 13:09 3 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Glóc, Zrkadlisko a Geldek – okruh z Častej V prvý jarný deň napriek nepriaznivej predpovedi vyšlo slnko. Pôvodný plán ísť niečo krátke som preto narýchlo zmenil. Chcel som lokalitu na južných svahoch Malých Karpát a chcel som sa vyhnúť davom. Pomôckou boli preto Mirove vrcholy v rámci … » viac 12/04/21 Ľubomír Mäkký Malé Karpaty
Túra Zimná Téryho chata s deťmi Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. Ide o obľúbený cieľ aj v koronavírusových časoch, kedy sa v chatách nemá vysedúvať. Malá Studená ... » viac 05/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Rada Šport s deťmi a jeho špecifiká V poslednej dobe hádam z každého kúta počúvame, že deti majú v porovnaní s ich rovesníkmi z predošlých generácií výrazný nedostatok pohybu. Je to samozrejme pravda. Deje sa to ... » viac 29/03/21 Tomáš Deneš Zdravie
Najnovšie články autora
 
Túra Jaskyňa v Skalke - tip na výlet s deťmi na Spiši Našu trilógiu hľadania verejnosti voľne prístupných jaskýň Belianských Tatier a Spišskej Magury zavŕšime Jaskyňou v Skalke. Ide o poslednú sprístupnenú jaskyňu v rámci danej lokality. Neobmedzený pohyb pri pátraní nám zabezpečí fakt, že sa … » viac 18/11/19 Roman 'Bazin' Matkovčík Jaskyne
Túra Kvetnica – banský náučný chodník a bunker vo Vernári Na spojnici Poprad - Telgárt nájdeme niekoľko technických a historických zaujímavostí. My sme sa tentokrát boli pozrieť na novobudovaný náučný chodník, a to banský NCH v Kvetnici. Do ... » viac 28/01/19 Roman 'Bazin' Matkovčík Nízke Tatry
Túra Matka Božia a Medvedia hlava z Novoveskej Huty Na severovýchodnom okraji NP Slovenský raj sa v hore Matka Božia nachádza rovnomenná skalná vyhliadka. Rozhľad môžeme hravo porovnať so známym Tomášovským výhľadom. Nájdeme tu pokoj ... » viac 21/01/19 Roman 'Bazin' Matkovčík Slovenský raj
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Lesnícky náučný chodník Fľak 14/05/16 13:09 3 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry: Východné Tatry - Belianske Tatry a Podtatranská kotlina (Popradská kotlina), Tatranský národný park
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 820 m n. m.
  • min: 770 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 85 m
  • klesanie: 85 m
 • Vzdialenosť
  • 5 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 28.10.2013
 • Štart trasy
  • šírka: 49.22504 ° SŠ
   dĺžka: 20.32393 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.21767 ° SŠ
   dĺžka: 20.33741 ° VD
   » Mapa
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Poprad (vlak, bus, TEŽ) - Tatranská Kotlina (bus)
 • Doplňujúce súbory
  • GPX súbor: 2013_nch_flak.gpx

1.56 (0.92)