Posledná
zastávka
pred túrou
s deťmi
Hiking.sk DETI.HIKING.SK

Svet

Prechádzka v korunách stromov

17. 10. 2016
Keď som dostal v lete k narodeninám „poukaz“ na predĺžený víkend v Južných Čechách, hneď som začal študovať, čo všetko dokáže blízke aj vzdialené okolie Českých Budějovíc ponúknuť. Okrem nespočetného množstva hradov, zámkov, rybníkov, pamiatok UNESCO či cyklotrás, som narazil na „Stezku korunami stromů“, ktorá sa nachádza na juhu Šumavy, na kopci Kramolín (899 m), kúsok od vodnej nádrže Lipno. Upozorňujem, že to nie je nič pre turistov, ktorí chcú podávať veľké výkony, ale rodičia s deťmi si tu určite prídu na svoje.

Po niekoľkohodinovej jazde autom cez Rakúsko, návšteve hradu Rožmberk a obedňajšej prestávke pod hradom pokračujeme k vodnej nádrži Lipno a vystupujeme na parkovisku pri lanovke lyžiarskeho strediska. Rozhľadňa nenápadne vykukuje spoza stromov, lanovku ignorujeme, Kubo aj tak nemá o ňu záujem a navrhujem výstup priamo po zjazdovke až k hornej stanici lanovky, neďaleko ktorej začína „stezka“. Keďže krpec musí na potrebu, meníme plán a odbočujeme k reštaurácii pod bobovou dráhou. Ako na potvoru, je tu detské ihrisko a to nemôže ostať bez Kubovho povšimnutia. Po polhodinke môžeme pokračovať ďalej.

Sledujeme šípky, ktoré nás zavedú až k veži. Hneď na prvej križovatke sa trasa rozdeľuje – peších posiela vpravo, kočíkarov vľavo. Po asi 200 metroch šliapania po asfaltke nás šípka pošle vľavo na chodník do lesa. Chodník je ohraničený zelenými šnúrami, posiaty je množstvom pňov a zo zeme vytŕčajú korene. Prekážková dráha ako vyšitá. Junior musí vyjsť na každý peň, čím sa čas nášho výstupu poriadne naťahuje. Iba pár metrov od nás premáva lanovka, Kubo sa vypytuje, prečo ľudia, čo sa vezú, nejdú peši.

Po asi trištvrte hodine (poctivou chôdzou bez prestávok sa hore dostanete aj rýchlejšie) prichádzame k prvým pilierom „stezky“, ktorá je, myslím si, veľmi citlivo zasadená medzi stromy. Je to prvá stezka (budem používať toto slovo aj naďalej, slovenský ekvivalent „chodník“ mi tu akosi nesedí) svojho druhu v ČR. Niečo podobné je vybudované aj v pohorí Kralický Sněžník na Dolnej Morave (Stezka v oblacích).

Stezka je dlhá 675 metrov a je zakončená 40 m vysokou vežou. Má bezbariérový prístup, na posledné poschodie veže treba prekonať niekoľko schodov, ale aj z predposledného poschodia je dobrý výhľad. Hore k stezke sa viete dostať okrem lanovky aj Stezkabusom, ktorý jazdí v pravidelných intervaloch.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Skôr ako sa vydáte na prechádzku do korún stromov, treba v pokladni zaplatiť vstupné. Rodinná vstupenka (2 dospelí a 1 dieťa) nás vyšla na 550,- Kč (20,50 €), ak použijete zľavovú kartu „Lipno Card“, tak máte zľavu 20 %. Prejdeme turniketom a môžeme sa vydať hore. Na trase nás okrem zastávok s didaktickými prvkami, ktoré nás poučia o funkcii lesa a rozšíria naše znalosti z oblasti ochrany prírody, čakajú aj tri adrenalínové odbočky s lanovými prvkami. Kubo sa ich síce bojí prejsť, ale na konci každej ma čaká a povzbudzuje, že ja to určite zvládnem. Pre tých, čo majú hudobný sluch je tu drevený xylofón.

Komu by sa dole nechcelo po rovnakej trase, môže sa spustiť 52 metrov dlhým suchým toboganom. Posadia vás na kus koberca a hodia do antikorovej rúry. Ďakujem, radšej sa vrátim dole peši.

Od tohto miesta (sme vo výške 24 m) máme hore ešte päť poschodí na vrchol veže. Z posledného poschodia trčia bežiace nohy. Pri pohľade zdola som si myslel, že je to tiež nejaká adrenalínová atrakcia, ale zrejme to bude nejaká pocta Emilovi Zátopkovi, ktorého tu na viacerých miestach spomínajú.

Dnes nemáme šťastie na ďaleké výhľady, je silný opar, hoci je polovica septembra, teplota vzduchu je ako v lete. Pokochať sa však môžeme pohľadom na zdravé smrekovo-borovicové lesy bez holorubov. To som už dávno nevidel.

Dole sa vraciame rovnako, tobogan necháme silnejším povahám. Stačí mi počuť zvuky, ktoré vydávajú ľudia, ktorí si zostup urýchlili. Ešte nejaké suveníry na pamiatku a môžeme sa vrátiť po zjazdovke dole k autu. Keďže je pokročilá hodina, slnko sa schovalo za stromy a treba sa nám presunúť na miesto ubytovania, vynechávame „Kráľovstvo lesa“, čo je novovybudovaný zábavný park pre deti s trampolínami, preliezkami, drevenými domčekmi, zvieratkami a podobnými atrakciami, ktorý sa nachádza neďaleko konečnej stanice lanovky. Kubo v aute, príjemne unavený a plný nových zážitkov, takmer okamžite zaspáva.

Pár faktov na záver

Celková dĺžka stezky je 675 m, z toho 303 m je vo veži s výškou 40 m. Má spolu 75 pylónov, stúpanie je 2-6 %, a priemer veže je 24 m.

Vstupné pre dospelého je 200,- Kč, pre dieťa od 3 do 14 rokov 160,- Kč. Otvorené je denne okrem 24. 12. V júli a v auguste je stezka osvetlená, otvorené je do 23:00 h a konajú sa tu koncerty.

Ak niekedy zavítate do okolia Lipna, nezabudnite ju navštíviť. Nie je to síce zadarmo, ale deti budú mať určite nezabudnuteľný zážitok.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 21 príspevkov
Prechádzka v korunách stromov 08/11/17 09:48 21 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Dievčenská a Brzotínska skala s deťmi Pár dní v októbri 2020 trávime opäť na Gemeri. Náš pôvodný plán boli Poloniny, ale protipandemické opatrenia nám rušia ubytovanie na východe, a tak bleskovo meníme destináciu na Krásnohorskú Dlhú lúku, kde si nachádzame … » celý článok 21/06/21 Andrea Morongová Slovenský kras
Túra Cez Medvediu skalu na rozhľadňu Kukla s deťmi Na rozhľadňu Kukla som už dlhšie plánovala ísť s deťmi. Vždy som ale pozerala okruh cez Červený kameň. Ten mi však prišiel na malé deti náročný. Až som náhodou objavila úplne ... » viac 14/06/21 Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Zadnou dolinou popri riečke Hnilec Zadná dolina predstavuje jednu z prístupových ciest na Kráľovu hoľu. Je menej frekventovaná než iné, no oplatí sa prejsť ňou. My sme si ju vybrali za cieľ detskej túry aj kvôli riečke ... » viac 24/05/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Vláčikom na Plavecký hrad Alebo presnejšie do Plaveckého Podhradia a na hrad už po svojich. Od jari kujeme plány, že sa vláčikom-Zahoráčikom niekedy zvezieme a zároveň vyrazíme na túru do Malých Karpát. Motorový vlak jazdí druhú sezónu po už takmer … » celý článok 19/11/18 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Túra Rozhľadňa Čajka nad Bojnicami Keď sa povie Bojnice, každý si hneď predstaví krásny romantický zámok a zoologickú záhradu. Prednedávnom na kopci nad Bojnicami vyrástla ďalšia atrakcia – 30 metrov vysoká ... » viac 06/08/18 Zdeno Vasilišin Strážovské vrchy
Túra Stezka bosou nohou: Schrattenberg – Valtice Keď sa mi nedávno na sociálnej sieti zobrazil leták s ponukou, že od 1. 5. do 9. 9. premáva každý víkend a cez štátne sviatky z Břeclavi do Lednice historický motorový vláčik ... » viac 01/06/18 Zdeno Vasilišin Česko, Rakúsko
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Prechádzka v korunách stromov 08/11/17 09:48 21 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Česká republika: Šumava - Šumavské podhůří (Šumavské podhorie)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 940 m n. m.

  • min: 740 m n. m.

 • GPS súradnice
  • šírka: 48.6528 ° SŠ
   dĺžka: 14.23094 ° VD
   » Mapa

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 200 m

  • klesanie: 200 m

 • Vzdialenosť
  • 4,5 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 16.09.2016

 • Dalšie info
  • http://www.stezkakorunamistromu.cz

 • Doprava
  • parkovisko v lyžiarskom stredisku Lipno nad Vltavou

0.26 (0.07)