Veľkolélsky ostrov a Lohotský močiar s deťmi

Fakty
- Vzdialenosť
-
10 km
- Prevýšenie
- +90 m stúpanie , -90 m klesanie
- Náročnosť
- ľahká 1. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
- Čas
- 1 deň
- Obdobie
- jar 01.04.2017
- Pohoria
-
Podunajsko: Podunajská nížina - Podunajská rovina
- Trasa
- Voda
-
Ekofarma Ostrov
- Doprava
-
Zlatná na Ostrove (vlak, bus, parkovanie vo Veľkom Léle pri ekofarme)
- SHOCart mapy
-
» mapa momentálne nie je v ponuke
Trasa
Veľký Lél – Mahulienin most – PR Zlatniansky luh – Hlboká žila – Veľkolélsky ostrov – Veľkolélske rameno Dunaja – Dunajská sihoť – Veľkolélske rameno Dunaja – Veľkolélsky ostrov – Hlboká žila – Mahulienin most – Veľký Lél
Po vybudovaní vodného diela v Gabčíkove bol ostrov odrezaný od Dunaja a hrozil mu zánik. Nedávno, len pred pár rokmi (2014) sa vďaka aktivite Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) podarilo znovu sprietočniť Veľkolélske rameno Dunaja a príroda sa vracia do pôvodného stavu.
Ostrov z rozprávky
Na ostrov sa dostaneme po Mahulieninom moste, natáčala sa tu totiž známa slovenská rozprávka Mahuliena – zlatá panna, odtiaľ pochádza názov premostenia. Ostrov bol po stáročia využívaný na pasenie dobytka, preto sú na ňom lúky. No hrozil im zánik, až kým sa nepodarilo ochranárom obnoviť pasenie dobytka (od roku 2008). Totižto mimoriadne cenné záplavové lúky začali po skončení pasenia v 90-tych rokoch 20. storočia rýchlo zarastať náletovými drevinami. Pasú sa tu stáda dobytka, oviec, kôz aj koní. Dokonca je tu pár kusov maďarského stepného dobytka (s dlhými rohmi).
Rastie tu niekoľko impozantných stáročných dubov a nájdeme tiež mohutné hlavové vŕby, ale bolo by ich treba opäť orezávať, sú prestarnuté a práve orezávaním sa zvyšuje ich životnosť. Žije tu májka fialová - jedovatý chrobák, tak treba dávať pozor, čo deti berú do rúk!!!
[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom Facebooku a Instagrame ]
V mokrejších častiach ostrova je džungľu pripomínajúci občasne zaplavovaný les s lianami. Na brehu Dunaja nájdeme štrkové pláže s množstvom popadaných stromov. Pri bližšom pohľade vidieť, že ide o dielo bobrov. Na druhej, maďarskej strane, má Dunaj naopak strmé a vysoké brehy s hniezdami brehúľ. Malú časť ostrova zaberá prírodná rezervácia Zlatniansky luh, vyhlásená za účelom ochrany jediných zachovalých ukážok lužného lesa s hniezdiskami vodného vtáctva dolného toku Dunaja na vedeckovýskumné a náučné ciele.
Po ostrove sa možno pohybovať voľne, treba však rešpektovať miesta pasenia, ktoré sú ohradené elektrickými ohradníkmi a menia sa podľa potreby. Klasicky sa zvykne ísť od mosta napravo poľnou cestou cez lúky a neskôr les až k miestu, kde do ramena vteká voda z Dunaja. Ak nie je vysoký vodný stav je možné prejsť ďalej cez Dunajskú sihoť a prísť po hrádzi do Malých a Veľkých Kosíh.
Lohotský močiar
Pridávam aj pár fotiek z iného pekného miesta - Lohotského močiara, ku ktorému si možno odskočiť z cyklotrasy Kolárovo – Komárno. Alebo aj z Veľkolélskeho ostrova (nie je to ďaleko). Ide o močiar vzniknutý zarastaním mŕtveho ramena Váhu, ktorý sa nachádza za iným mŕtvym ramenom (veľmi širokým) pri obci Kameničná. V lete je veľká časť vodnej hladiny pokrytá kvitnúcimi rastlinami. Vodnú plochu ale možno obdivovať len z obvodu, nie je tu žiadny chodník priamo cez močiar.






































- Pohoria
Podunajsko: Podunajská nížina - Podunajská rovina
- Počet dní
1
- Trasa
Pozri trasu na » Turistickej mape
- Nadmorská výška
max: 110 m n. m. – Lohotský močiar
min: 105 m n. m. – breh Dunaja na Veľkolélskom ostrove
- Prevýšenia
stúpanie: 90 m
klesanie: 90 m
- Vzdialenosť
10 km
- Náročnosť
1
- Ročné obdobie
jar
- Dátum túry
01.04.2017
- Štart trasy
šírka: 47.756 ° SŠ
dĺžka: 17.9478 ° VD
» Mapa
- Koniec trasy
šírka: 47.756 ° SŠ
dĺžka: 17.9478 ° VD
» Mapa
- Voda
Ekofarma Ostrov
- SHOCart mapy
- » mapa momentálne nie je v ponuke
- » mapa momentálne nie je v ponuke
- Doprava
Zlatná na Ostrove (vlak, bus, parkovanie vo Veľkom Léle pri ekofarme)