Posledná
zastávka
pred túrou
s deťmi
Hiking.sk DETI.HIKING.SK

Hinter See
Túra

Z Mittersillu k HinterSee

27. 07. 2018
Počasie nám začiatkom júla v Alpách veľmi nepraje a tak po upršanom dni mierime s krpcom do Eisreisenwelt. Keďže výlet je tak na štyri hodinky, po odchode z jaskyne sa rozhodujeme, čo s poobedím. Pôvodný plán vyviezť sa lanovkou k Weiβsee kvôli oblačnosti zavrhujeme a mierime o dolinu ďalej – k HinterSee.

Do Mittersillu sa vraciame od Zell Am See a volíme posledný výjazd z kruhovej križovatky, označený aj ako výjazd na FelbertauernStrasse. Opúšťame mestečko a víta nás varovný nápis, že vstupujeme na horskú cestu. Opäť ľutujem, že nie je lepšie počasie. Pokojne by som sa ňou cez Felbertauern tunnel odviezla až na opačnú stranu Hohe Tauern, do Matrei, a odtiaľ do Lienzu. Ostatne, je to len niečo viac ako 60km a dolomity v okolí Lienzu mi učarovali už dávno.

Zasnívaná prechádzam ďalej a počúvam svojho navigátora – manžela sediaceho vedľa mňa. Pri ostrej ľavotočivej zákrute odbočujeme doprava, kde nás vítajú aj u nás známe hnedé tabule upozorňujúce na kultúrne a prírodné zaujímavosti. Parkovisko pri Schösswendklamm je cca 400 m od zákruty. Nevediac, do čoho ideme, čakáme klasickú rakúsku roklinu. Nuž, vysoké vápencové steny so zurčiacim potokom sa nekonajú. Ostáva len ten zurčiaci potok. Keďže však celý deň a noc lialo ako z krhly, vody v ňom je neúrekom. Postupne stúpame dolinou vyššie a vyššie a viac ako túto „klamm“ obdivujeme vysoké pohoria okolo nás, kde z každého žľabu prúdmi steká nahromadená dažďová voda. Tieto dočasné vodopády fascinujú nielen nás, ale aj najmenšieho člena našej výpravy, nášho takmer 5-ročného Janíka.

Na pár miestach turistická značka križuje úzku asfaltovú cestu, ktorá vedie až k HinterSee a po ktorej sa vcelku čulo premávajú autá (a kravy, ale tie už menej čulo). Prechádzame okolo wolfrámových baní a nad nami už vidíme chatu Meillinger Alm. Posledné metre k jazeru vedú priamo po asfaltke.

Pod Hinter See je neveľké parkovisko s informačným stánkom a drevenými kadibúdkami. Začudovane sledujem arabskú rodinku, ktorá k jazeru vynáša deky, fľaše s vodou, jedlo a dokonca aj hrniec plný (predpokladám) ich typického jedla. Keďže sme zvyknutí nosiť si do prírody so sebou len to najnutnejšie a jedávame na horských chatách, tento úkaz je pre mňa vcelku zaujímavý. Po pár metroch však pochopím. Všade, kde sa dá, majú arabské rodiny porozkladané deky alebo koberce a piknikujú. Čo tam po tom, že tráva a zem je premočená z dlhého dažďa. Čo tam po tom, že je zamračené a ani teplota nie je práve vysoká. Im to nezabráni užiť si príjemné popoludnie v príjemnom prostredí.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Kým Arabi si so sebou doniesli množstvo jedla a pitia, nám stačí vliezť do lesa a jedlo si nachádzame sami – breh je posiaty čučoriedkovými kríkmi. Netrvá dlho a Janík má fialové ruky, pery aj jazyk. Čučoriedky sa kde-tu striedajú s lesnými jahodami, ktoré sme nachádzali už popri ceste k jazeru.

Mimochodom, jazero. Ak čakáte typické alpské pleso, nedočkáte sa. HinterSee je výsledkom masívneho zosuvu pôdy a skál z bočného svahu kúsok pod záverom doliny. K zosuvu došlo v roku 1495 a od tej doby voda stekajúca z okolitých skál vytvorila neveľké jazierko plné života (takmer by som zabudla, okrem Arabov sme tu stretli aj dvoch rybárov). Od roku 1933 je tento prírodný úkaz chránenou prírodnou pamiatkou a dodnes je napájaný dažďovou vodou a vodou z topiacieho sa snehu z Venedigergruppe a Granatspitzgruppe.

Z lesa na spodnej časti jazera mierime k Gamsblickhütte. Sú pomaly štyri hodiny popoludní a chata je takmer prázdna. Obsluha odnáša posledné riady dovnútra a odchádzajú poslední hostia. Nevenujem tomu veľkú pozornosť, prechádzam po širokej štrkovej ceste ďalej k starej drevenici a na priľahlú lúku. Potulky ňou ma veľmi rýchlo prechádzajú – je podmočená a samozrejme plná kravských výkalov. Do jedného som poriadne zapadla už v Krimmelskej doline pred dvoma dňami, zopakovať si ten smrádek v aute nie je métou mojich túžení.

Keďže sa k jazeru dá dostať autom, je ideálnym východiskovým bodom pre vysokohorskú turistiku. Z množstva cieľov spomeniem Hörndl (2852 m), Tauernkogel (2988 m), Hochgasser (2922 m) či Messeling (2693 m). Medzi týmito „kopčekmi“ sa vo výške 2481mnm nachádza chata St. Pöltner Hütte, kde sa dá v prípade potreby prespať (otvorená býva len v letnom období – aspoň podľa stránky rakúskeho turistického spolu Alpenverein). Nuž a turisticky zdaní jedinci sa môžu dostať až ku výjazdu z tunela Felbertauern a do údolia Tauerntal.

Čas pokročil, u najmladšieho sa dostavuje únava a tak sa vydávame na cestu späť. Chata Gamsblickhütte je už zatvorená, ale Meillinger Alm ešte funguje. Nezastavujeme sa však, pokračujeme popri asfaltke nazad k autu a potom do Breitmoors, kde sme ubytovaní.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Z Mittersillu k HinterSee 27/07/18 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Dievčenská a Brzotínska skala s deťmi Pár dní v októbri 2020 trávime opäť na Gemeri. Náš pôvodný plán boli Poloniny, ale protipandemické opatrenia nám rušia ubytovanie na východe, a tak bleskovo meníme destináciu na Krásnohorskú Dlhú lúku, kde si nachádzame … » celý článok 21/06/21 Andrea Morongová Slovenský kras
Túra Cez Medvediu skalu na rozhľadňu Kukla s deťmi Na rozhľadňu Kukla som už dlhšie plánovala ísť s deťmi. Vždy som ale pozerala okruh cez Červený kameň. Ten mi však prišiel na malé deti náročný. Až som náhodou objavila úplne ... » viac 14/06/21 Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Zadnou dolinou popri riečke Hnilec Zadná dolina predstavuje jednu z prístupových ciest na Kráľovu hoľu. Je menej frekventovaná než iné, no oplatí sa prejsť ňou. My sme si ju vybrali za cieľ detskej túry aj kvôli riečke ... » viac 24/05/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Hrebienok – Tatranská Lomnica Jarné prázdniny sme sa nakoniec rozhodli stráviť vo Vysokých Tatrách. Ako východiskový bod vyhrala Tatranská Lomnica, odkiaľ sa dá v pohode všade dostať vláčikom a nemusím riešiť presuny autom, ani plné parkoviská. A keď … » celý článok 06/07/20 Martina Haratíková Vysoké a Belianske Tatry
Túra Hrad Uhrovec – okruh z Jankovho vŕšku s Jankom Keďže sa nerada vraciam rovnakou trasou, akou som išla do cieľa, ak je čo i len trošku možné urobiť si okruh, idem po tejto možnosti ako pes po údenom. V prípade hradu Uhrovec to nebolo ... » viac 30/06/20 Martina Haratíková Strážovské vrchy
Túra Mokrou dolinou na Čiernu skalu so synom Po utorkom výlete do Jánošíkových dier sme si žiadne ďalšie plány nerobili. Dohoda znela jeden výlet v týždni. No úlohy sa nám podarilo dokončiť už v stredu, čakal nás predĺžený ... » viac 15/06/20 Martina Haratíková Malé Karpaty
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Z Mittersillu k HinterSee 27/07/18 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) - Východné Alpy (Ostalpen) - Centrálne Kryštalické Alpy - Vysoké Taury (Hoher Tauern)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 1313 m n. m.

  • min: 1025 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 288 m

  • klesanie: 288 m

 • Vzdialenosť
  • 7 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 07.07.2018

 • Voda
  • Meillinger Alm, Gamsblick Hutte

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • autom

0.33 (0.15)