Dolné diery
Túra

Dolné diery a Chleb s deťmi

12. 08. 2019
Hľadáme kompromis medzi tým, po čom nám srdce piští, a tým, čo nám dovolia fyzické sily najmenšieho člena. Nosič by bol fajn kompromis, no akosi si poslednú dobu užívam viac výlety, ktoré Adam zvládne sám. A tak napokon žiadne dlhé rozmýšľanie, poďme tam, kam ma aj môj otec zobral, keď som bola vo veku nášho syna. Výborným zážitkom boli určite Dolné Jánošíkove diery, no ani prechádzka zo Snilovského sedla na Chleb a skákanie z kameňa na kameň nezaostávalo za zážitkami z predchádzajúceho dňa.

Dolné diery

Biely potok – Ostrvné – Podžiar – Ostrvné – Biely potok

Parkujeme na platenom parkovisku Biely Potok (565m) a keďže sme trasu neštudovali, intuitívne sa vyberáme kráčať v pätách ďalších turistov. Veď kam inam by všetci išli, keď nie do Jánošíkových dier? Obchádzame reštauráciu a čochvíľa schádzame z asfaltu na chodník popri Hlbokom potoku. Je koniec júna a posledný školský týždeň, pre výlet do Dier sme zvolili piatok doobeda, ako najmenšie zlo z celého víkendu, čo sa týka počtu turistov. Výber to bol správny, hoci ľudí bolo pomerne dosť, nikde sa netvorili kolóny, ani zástupy a najmenší člen mal voľnú nohu v priestore. Na začiatku je trasa nenáročná prechádzka popri potoku, nejaký mostík cez vodu, potom zase spať.

Mostíky bola správna motivácia pre nášho Adama a na rozbeh do pravých Dier to úplne stačilo. Popreskakovali sme pramienky potoka, ktoré tiekli cez chodník a dostali sa k prameňu vody, vyvierajúceho spomedzi skál. Juj to bolo radosti, napiť sa z neho. Až sa nám chvíľu nechcelo odísť. Postupne pribúdali mostíky, najprv drevené, neskôr kovové. Ako pribúdali mostíky a schody, terén začal byť stále viac zaujímavý aj pre Adamka. Šplhať sa, preskakovať - to je už iná zábava, ako len obyčajná chôdza. Pod mostíkmi sa začali objavovať prvé vodopády, skrátka bolo na čo pozerať, aj keď sme zostali len pri Dolných dierach. Čím vyššie, tým krajšie pohľady na tiesňavy, priepasti, vodopády a rôzne skalné útvary. Asi najťažší úsek pre dieťa bol výstup po drevených schodoch, ktoré boli jednak príliš vysoké na malé nohy a jednak plné blata. S malou pomocou sme to všetci zvládli po vlastných a pomaly sa blížili k cieľu.

Dnešný výlet smerom hore po 2,4 km zakončujeme v Podžiari (710 m). Čakajú nás tu dva bufety, lavičky aj zajko v ohrádke. Dali sme si ľahký obed, podebatili so susedmi, ktorých sme tu náhodne stretli a s prvým varovným signálom prichádzajúcej búrky sme sa pobrali naspäť. Na synovi sa podpisovala únava, nožičky sa ledva prepletali a keďže nás tlačili mraky, bolo rozhodnuté. Adam na plecia a ide sa trošku rýchlejšie. Zbehli sme to pomerne rýchlo a v reštaurácií pri parkovisku si dali druhý obed. Kým sme sa najedli, odznela búrka a vyrazili sme naspäť na chatu. Celá túra nám mimo oddychu trvala približne 2,5 hodiny.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Chleb (1647 m)

Vrátna dolina (horná stanica lanovky) – Snilovské sedlo – Chleb – Snilovské sedlo – Vrátna, lanovka (horná stanica lanovky)

Druhý deň som veľmi túžila po hrebeni. No ale tehotenské brucho rastie rýchlejšie ako dieťaťu nohy, tak sme využili skvelú lanovku z Vrátnej doliny (750 m) do Snilovského sedla (1524 m). V počte päť dospelých, tri deti a jeden pes sme sa pomerne rýchlo dostali do lanovky a o pár minút sa Adam šplhal na hornej stanici na zábradlie, aby videl celú panorámu. Pár minút trvalo, kým sme vystúpili k smerovníku Snilovského sedla a potom to vzali po červenej smerom doľava. Na prvý pohľad to vyzeralo vzdialenejšie a náročnejšie ako to v skutočnosti bolo. Teraz skôr myslím v očiach našich detí. Bol to len jeden kilometer po hrebeni s krásnymi výhľadmi. Približne 20-minútová prechádzka pre dospelých, pre rodiny s deťmi sme si to dali za dvojnásobok času.

Sprevádzalo nás neisté počasie, podľa predpovede sme to mali zvládnuť bez dažďa. Mraky všade naokolo sa však tvárili inak. Ale dážď naozaj vydržal až po dobu, kým sme sa opäť nezviezli lanovkou dolu do doliny. Takže hore panovalo príjemných 15 stupňov, v ktorých sa kráčalo naozaj ako na objednávku. Škoda len, že Adam je špekulant a po pár desiatkach metrov skočil zle na kameň a kolenom trafil jeho hranu. Musel ísť na koňa a tatinko si smerom hore trošku zamakal. Na hrebeni bolo vskutku dosť veľa turistov, no mali sme šťastie a na pár minút sme boli na kopci úplne sami. Adamove rozbité koleno nevyzeralo v našich očiach nijak vážne, no až na druhý deň s miernym opuchom a modrinou cez celý kĺb sme pochopili, že ho to tentokrát naozaj bolelo. Smerom dolu sa chvíľu niesol, chvíľu ťapkal po vlastných. Lanovka bola pre krpcov neuveriteľným zážitkom, dolu pri bufete ich čakalo ešte ihrisko, takže sme popri ľahkom obede naplnili poslednú detskú túžbu, a to posledné sily vypustiť naháňačkami na šmýkačkách.

Záver

Terchová a jej okolie je miesto, kde sa dá stráviť oveľa viac času ako len jeden predĺžený víkend. Chválim vybavenie pre rodiny s deťmi v reštauráciách, rôzne voľnočasové atrakcie pre najmenších, aj možnosť ukázať malým turistom naozajstné kopce s námahou, ktorá je rovná ich veku. Dlho som v tejto časti Slovenska nebola, no viem, že sa sem ešte vrátime. Láka nás pomerne nenáročná hrebeňovka Malou Fatrou, ktorá by nás po pár hodinách prijemnej túry doviedla do Martina.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 2 príspevky
Dolné diery a Chleb s deťmi 30/08/19 09:13 2 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich malých výletníkov pripadá do úvahy. Skomplikujeme to podmienkou, … » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a ... » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Zo Ždiaru do Ždiaru cez Monkovu dolinu Začína naša letná dovolenka v Ždiari. Nemáme žiadne plány, ideme oddychovať a vychutnať si o desať stupňov nižšiu teplotu vzduchu ako bola v Bratislave. Pri večernej prechádzke Ždiarom objavujeme leták o súťažiacich hasičoch pri hoteli … » viac 02/09/19 Karolína Dobiašová Vysoké a Belianske Tatry
Túra Dolné diery a Chleb s deťmi Hľadáme kompromis medzi tým, po čom nám srdce piští, a tým, čo nám dovolia fyzické sily najmenšieho člena. Nosič by bol fajn kompromis, no akosi si poslednú dobu užívam viac výlety, ... » viac 12/08/19 Karolína Dobiašová Malá Fatra
Túra Prechádzka na rozhľadňu Hniezdo a Bobrí hrad Iba malý kúsok od obce, kde bývame už päť rokov a dozvedeli sme sa o ňom až teraz. Po dlhých dažďoch sme čakali na vhodnú príležitosť a v prvé pekné, takmer letné dni sme sa ... » viac 22/07/19 Karolína Dobiašová Podunajsko
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Dolné diery a Chleb s deťmi 30/08/19 09:13 2 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Malá Fatra - Krivánska Fatra (Národný park Malá Fatra)

 • Počet dní
  • 2

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1647 m n. m. – Chleb

  • min: 565 m n. m. – Terchová-Biely Potok (parkovisko)

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 348 m

  • klesanie: 348 m

 • Vzdialenosť
  • 6 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 21.06.2019

 • Štart trasy
  • šírka: 49.2576 ° SŠ
   dĺžka: 19.0665 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.19325 ° SŠ
   dĺžka: 19.03839 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • studnička v spodnej časti Dolných dier, bufet na hornej stanici lanovej dráhy v Snilovskom sedle

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Terchová-Biely Potok (bus, platené parkovisko
   Vrátna dolina (bus, neplatené parkovisko pod lanovkou)


1.34 (0.88)