Posledná
zastávka
pred túrou
s deťmi
Hiking.sk DETI.HIKING.SK

Tatry pre deti
Recenzia

Tatry pre deti

07. 08. 2019
S detvákmi počas upršaných prázdninových dní zájdeme aj do Dobrej hračky, sympatickej herne v Tatranskej Lomnici. Pri pokladni si všimnem kôpku knižiek vydavateľstva Dajama, známej edície Výlety s deťmi. Vezmem jednu do ruky a čítam Tatry pre deti. Už ju nepustím. Som zvedavá, čím ma prekvapí.

Aj naša redakcia sa teší z príspevkov autorov, ktoré opisujú trasy vychádzok či túr vhodných pre deti vo Vysokých Tatrách. Veď miest pre ich vyšantenie v krásnej čistej prírode je veľmi veľa, no najmä nepravidelní návštevníci Vysokých Tatier o nich vedia veľmi málo. Preto sa veľmi teším, že autorská dvojica Viera Poláková a Daniel Kollár sa zamerali práve na toto pohorie.

Technické údaje

Knižka vyšla v roku 2019 ako 310. publikácia vydavateľstva DAJAMA, počet strán je 144, rozmer 130 x 218 mm, mäkká väzba. Obsahuje 200 farebných fotografií od štrnástich autorov. Na fotografii na obálke sú dve malé turistky pri Popradskom plese.

Obálka je modrej farby s ikonou v pravom hornom rohu - malý a veľký turista a malý a veľký cyklista. Doplnkom knihy je maľovaná mapa Vysokých Tatier s vyznačenými výletmi. Kniha a mapa sú vložené do plastového obalu a vytvárajú spolu jeden celok.

V úvode

Daniel Kollár predstavuje knižku, ktorá ponúka 25 najkrajších výletov pre deti v Tatrách a ich bezprostrednom okolí. Detskému čitateľovi a jeho rodičom predstavuje zaujímavé tatranské zákutia vhodné na návštevu a trávenie voľného času.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Poďme spolu prelistovať knižku:

 • Názov kapitoly - podľa lokality a aj podľa zaujímavosti pre deti. Napr. Vychádzka k vodopádu Skok má podnázov Za závojom víl, vysvetlenie nám ponúkne Povesť o vodopáde Skok.
 • Dĺžka kapitoly - 4 až 6 strán.
 • Ikonka v ľavom hornom rohu hovorí o tom, či pôjdeme pešo alebo na bicykli, pre malých cyklistov sú tu 4 pekné trasy, ostatné sú určené peším turistom.
 • Základné informácie o trase sú uvedené v okienku pod predstavením trasy, dlžka trasy, prevýšenie. Čas a obtiažnosť sú len informatívne, nakoľko deti rôzneho veku potrebujú rôzny čas, preto je dôležité, aby rodičia vyberali trasy, resp rôzne varianty trás podľa výkonnosti svojich detí.
 • Spestrením putovania tatranskými chodníkmi sú náučné chodníky, veveričie parky, lanové dráhy, informačné tabule…
 • Modré rámčeky ponúkajú zaujímavosti prírodné, či historické. Rámčeky Viete, že… nás tiež poučia o tatranskej histórii.
 • Rámčeky s praktickými informáciami ponúkajú informácie o cenách vstupeniek, cestovných lístkov či otváracích hodinách.
 • Každú kapitolu spestrí legenda či povesť.
 • Na konci knižky nájdeme aj Kvíz o Tatrách pre deti.

Pod Krivý vrch

Mňa veľmi potešila hneď prvá kapitola Pod Krivý vrch - je to vychádzka k Rakytovským plieskam, deti sa tu dozvedia, čo urobil vietor s tatranským lesom, ako sa s tým príroda vyrovnáva, zároveň si môžu obzrieť Kriváň či výhľady na kráľovohorskú časť Nízkych Tatier. Kriváň sa kedysi zamiloval do Kráľovej hole, ktorá jeho lásku opätovala. Dlho predlho si vymieňali zamilované pohľady a napokon z ich lásky vzniklo dieťa - Váh. Biely Váh pramení pod Kriváňom a Čierny Váh pod Kráľovou hoľou. Pri Kráľovej Lehote sa stretávajú a vytvárajú Váh.

Záver

Knižku odporúčam rodinkám s deťmi ako skvelú studnicu nápadov na trávenie prázdninových dní vo Vysokých Tatrách. Je určená deťom všetkých vekových kategórií. Veľkosťou je knižka vhodná aj do turistického batoha, a tak čítanie zaujímavostí či rôznych legiend môže spestriť nejeden piknik v prírode alebo skrátiť čakanie na zaslúžené parené buchty na chate či v cieľovej kolibe. V mape si následne môžu deti vyznačiť miesta, ktoré už navštívili či plánovať ďalšie krásne tatranské dni. Škoda len, že som ju v Tatrách nenašla všade tam, kde návštevníci chodia po informácie.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Tatry pre deti 07/08/19 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Dievčenská a Brzotínska skala s deťmi Pár dní v októbri 2020 trávime opäť na Gemeri. Náš pôvodný plán boli Poloniny, ale protipandemické opatrenia nám rušia ubytovanie na východe, a tak bleskovo meníme destináciu na Krásnohorskú Dlhú lúku, kde si nachádzame … » celý článok 21/06/21 Andrea Morongová Slovenský kras
Túra Cez Medvediu skalu na rozhľadňu Kukla s deťmi Na rozhľadňu Kukla som už dlhšie plánovala ísť s deťmi. Vždy som ale pozerala okruh cez Červený kameň. Ten mi však prišiel na malé deti náročný. Až som náhodou objavila úplne ... » viac 14/06/21 Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Zadnou dolinou popri riečke Hnilec Zadná dolina predstavuje jednu z prístupových ciest na Kráľovu hoľu. Je menej frekventovaná než iné, no oplatí sa prejsť ňou. My sme si ju vybrali za cieľ detskej túry aj kvôli riečke ... » viac 24/05/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Tematínsky hrad a Tematínska lesostep Alebo mrazivý novembrový slnečný kúpeľ. Sobotnú ozdravnú vychádzku sme si naplánovali v papučiach a s teplým čajom v piatok večer. Kubko navrhol hrad Tematín v Považskom Inovci, ktorý je od Bratislavy približne hodinku jazdy … » celý článok 30/11/20 Daniela Mäkká Považský Inovec
Túra Na Čachtický hrad a Veľký Plešivec s deťmi Po minulotýždňových doslova monzúnových dažďoch tento víkend opäť nesľubuje ideálne počasie na turistiku. No aj naši dvaja turisti vedia, že neexistuje zlé počasie, iba zle ... » viac 26/10/20 Daniela Mäkká Malé Karpaty
Recenzia Hrady pre deti - 1.diel Slovensko je krajina mimoriadne bohatá na hrady, tie čarovné miesta na kopcoch, kde je možné popustiť uzdu fantázii. Niektoré sú krásne zachované, môžeme na nich stráviť veľa času na ... » viac 23/06/20 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Tatry pre deti 07/08/19 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Výrobca
  • Daniel Kollár a Viera Poláková, vydavateľstvo DAJAMA

 • Materiály
  • kriedový papier

 • Infocena
  • 13,93 €

 • Obchody
  • http://www.dajamabooks.sk/index.aspx?PageType=1&Kod=555&Kateg=8

 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
0.68 (0.28)