Deti oddychujú
Túra

Selčiansky Malý diel s deťmi - v lete i na jeseň

25. 11. 2019
Už dlhé roky ma láka kopček nachádzajúci sa kúsok za známym Panským dielom. No až toto leto sa mi sem podarilo sa dostať. Pri hľadaní trás, ktoré sme ešte v okolí Banskej Bystrice neboli, som objavila žltú značku, vedúcu od lyžiarskeho vleku v Čachove, smerom na Malý alebo tiež Selčiansky diel. Ideálna trasa s deťmi. Hneď kúsok nad parkoviskom začínajú krásne výhľady. Trasa je zároveň krátka. Nadšení krásnou prírodou, ktorá sa nám tu ponúka, sme vedeli, že sa sem chceme vrátiť aj na jeseň.

Leto

Zaparkujeme na parkovisku pri Fugggerovom dome. Deťom sľúbime, že po túre sem zájdeme na obed a na ihrisko. Od turistického smerovníka na zákrute stúpame prudko do kopca. Po našej pravej strane zrejme zvyknú bývať ovečky, je tu ohrada. Teraz je ale prázdna. Ovečky sú asi niekde na paši. Neskôr ich budeme počuť štrngotať zvončekmi, naozaj sú s pastiermi hore v kopcoch.

Po úvodnom stúpaní sme na lúke, kde je pastiersky domček. Je nádherne fotogenický, fotím ho zo všetkých strán. Laure sa tiež veľmi páči. Klope na dvere, no Lukáško sa k nemu nechce priblížiť. Starkí mu včera čítali o medovníkovom domčeku, žeby sa bál, kto z domčeka vyjde?

Veľmi sa mi páči strom, ktorý tu osamotene stojí na lúke. Presne si viem predstaviť pastierov, ktorí sa pod ním v lete vyvaľujú a je pre nich jediným útočiskom v čase horúčav. Za stromom je výhľad na známy banskobystrický vrch Urpín a východnú časť Banskej Bystrice. Smerom k parkovisku vidíme lyžiarsky vlek Čachovo v Selčianskej doline.

Stúpame ďalej do kopca a horúco je veru aj nám. Cesta ide hore stráňou, stromy nás nechránia a slnko pečie. Výnimočne nám stromy poskytnú tieň, vtedy sa mu veľmi tešíme. Rozmýšľam, že sem musíme prísť znova na jeseň. Nebude tak teplo a okolo nás uvidíme všetky kopce v jesennom šate.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Je tu obrovské množstvo lúčnych koníkov, cvrlikajú a skáču nám pod nohami. Laura si ich berie na ruky a riadne sa z nich teší. Lukáško vôbec nechce šliapať, takže si ho viažem do šatky a rýchlym tempom stúpam hore. Dušana s Laurou nechávam za sebou.

Celou cestou vidím krásne výhľady, po ľavej ruke dovidím až k stožiaru na Vysokej - kopec v masíve Podkonických Plešov. Hore na vrchole je malá drevená rozhľadňa - s tabuľou informujúcou o dosiahnutej nadmorskej výške 935 m. Laura nadšene vylieza hore a keď vznikne bitka o rebrík, okamžite stanovujeme pravidlo, že hore môže byť vždy iba jedno dieťa. Laura sa hore posadí na lavičku a odmieta zísť, Lukáš dole ručí, že aj on chce. Vrcholová idylka.

Pod rozhľadňou je v drevenom boxe uskladnené drevo, ktoré je pripravené na opekanie, aj palice sú tu. Ohnisko je hneď kúsok hore na kopci. Parádne pripravené miesto. Vyšliapem si až k turistickému smerovníku, značka ďalej pokračuje na Panský diel cez sedlo Šachtička.

My už ale ďalej nemáme v pláne pokračovať. Práve naopak, vidíme, že sa blíži dážď a tak rýchlo zbiehame dole kopcom. Dážď nás zachytí kúsok od parkoviska. Rýchlo sa schovám vonku vo Fuggerovom dvore na terase, no deťom dážď neprekáža. Dážď-nedážď, radostne sa rozbehnú k sľúbenému ihrisku. Vo Fugerrovom dvore si dáme výborné halušky a šúľance. Tiež si kúpime domácu bryndzu a syr. Sme spokojní s výletom.

Jeseň

Je pondelok a odchádzame do Bratislavy. Ale ešte predtým si chceme užiť jesenný výlet v okolí Banskej Bystrice. Kam ísť, keď času je málo, ale túžba po výhľadoch veľká? No predsa Selčiansky diel alebo oficiálne Malý diel.

Je krásna teplá jeseň, stromy hýria farbami. Je tak teplo, že s Dušanom sme len v krátkych rukávoch, hoci je koniec októbra. Stúpame do kopca a tráva je žltá, vyschnutá. Pod nohami nám už necvrlikajú lúčne koníky. Čo robia lúčne koníky a cvrčkovia v zime? Zalezú a prežijú ako lienky a električky - cifruše, či nakladú vajíčka a pomrú? Neviem deťom povedať.

Laura i Lukáš sa veľmi tešia z túry. Kým v letnej horúčave Lukáš odmietol šliapať a išiel v nosiči, teraz to celé šliape sám. Pod každým stromom deti čaká kopa lístia a okrem známej listovej vojny deti vymysleli aj "listovú spŕšku" - prúd lístia na hlavu a "listový krémik" - lístie rozotierajú po nohe. Detská zábava zaručená.

My dospelí si vychutnávame výhľady. Je to tu úplne iné ako v lete. Zaujímavý je mesiac, ktorý napriek obednému času vidíme vysoko na oblohe. Našli sme tu úplne inú atmosféru. Plánujeme prísť aj v zime, spoznať to tu chceme aj na jar. Selčiansky (Malý) diel a štyri ročné obdobia. Myslím, že sme objavili naše obľúbené rodinné výletné miesto v okolí Banskej Bystrice.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 2 príspevky
Selčiansky Malý diel s deťmi - v lete i na jeseň 26/11/19 15:54 2 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Zimná Téryho chata s deťmi Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. Ide o obľúbený cieľ aj v koronavírusových časoch, kedy sa v chatách nemá vysedúvať. Malá Studená dolina je veľmi atraktívna a zimná trasa na chatu je oproti … » viac 05/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Rada Šport s deťmi a jeho špecifiká V poslednej dobe hádam z každého kúta počúvame, že deti majú v porovnaní s ich rovesníkmi z predošlých generácií výrazný nedostatok pohybu. Je to samozrejme pravda. Deje sa to ... » viac 29/03/21 Tomáš Deneš Zdravie
Túra Zimný okruh okolo Važca s deťmi V lete sa mi veľmi zapáčil nenáročný výhľadový okruh nad Važeckou jaskyňou. Vtedy sme si ho spestrili návštevou jaskyne, dnes so sebou berieme boby. Prvá časť trasy vedie popod ... » viac 22/03/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Zo Španej Doliny na Šachtičky v zime s deťmi Dcéra si túto zimu veľmi obľúbila lyžiarske stredisko Šachtičky. Chodíme sa sem sánkovať, prípadne si pešo vyjdeme na Panský diel. Deťom sa veľmi páčila aj túra cez Netopieriu jaskyňu do Sásovej. V pláne mám prejsť si tiež nový náučný … » viac 08/03/21 Danka Laciková Starohorské vrchy
Túra Nenáročný okruh nad Donovalmi Je koniec jesene a s deťmi trávime čas v Podkoniciach pri Banskej Bystrici. Sestra Soňa je s mamou a Maťkom v Tatrách. Je to príležitosť stretnúť sa niekde na polceste a spraviť si ... » viac 14/12/20 Danka Laciková Starohorské vrchy
Túra Túry s deťmi v okolí jazera Balaton Veľa ľudí má maďarské jazero Balaton spojené len s kúpaním sa. V severnej časti Balatonu je ale aj možnosť turistických výletov, sú tu rozhľadne, kopce a dokonca aj rozľahlý hrad. ... » viac 02/12/19 Danka Laciková Svet
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Selčiansky Malý diel s deťmi - v lete i na jeseň 26/11/19 15:54 2 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Starohorské vrchy

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 935 m n. m. – Malý (Selčiansky) diel

  • min: 470 m n. m. – Fuggerov dvor, parkovisko

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 277 m

  • klesanie: 277 m

 • Vzdialenosť
  • 2,6 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto a jeseň

 • Dátum túry
  • august 2019 a október 2019

 • Štart trasy
  • šírka: 48.7881 ° SŠ
   dĺžka: 19.1798 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.7881 ° SŠ
   dĺžka: 19.1798 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Fuggerov dvor (reštaurácia)

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Banská Bystrica (vlak, bus) - Selce (bus), parkovanie pri Fuggerovom dvore


1.56 (0.94)