Martinské hole
Túra

Nenáročný výlet s deťmi na Veľkú lúku

09. 12. 2019
V roku 2009 som, ešte ako bezdetná, napísala článok o nenáročnej zimnej túre z Martina na Martinské hole. Po viac ako 10 rokoch sa sem článkom vraciam – tentoraz do detskej sekcie. Prejdeme sa spoločne s deťmi od chaty na Martinských holiach po Veľkú lúku a naspäť.

Martinské hole ako stredisko zimných športov je, samozrejme, viac navštevované v zimných mesiacoch. Ale oplatí sa sem prísť aj v mesiacoch bez snehovej pokrývky. Keďže ideme na výlet s dvomi malými deťmi, volíme ako spôsob dopravy a priblíženia auto. Aký to rozdiel oproti článku z roku 2009, kedy som to poctivo vyšla z mestskej časti Martina – Strání. Dnes je to teda inak a ospravedlňujem si to vekom mojich detí – staršia Dita má tri roky, mladšia Vilma rok, zdola by sme to ešte nezvládli, ale raz aj to príde.

Parkujeme pri chate na Martinských holiach (1262 m), a keďže je práve čas obeda, tak si rovno dávame výbornú kapustnicu. Je koniec septembra a stále sa dá sedieť vonku. Po občerstvení nám už nič nebráni vyraziť. Cieľ nie je ďaleko – čakajú nás asi 2 km stúpania na Veľkú lúku (1476 m), čiže ideálna prechádzka s deťmi na poobedie. Pri bufete Nová ponorka je malé detské ihrisko so šmýkačkou a trampolínou, tak hneď musíme trochu s Ditou bojovať, aby kráčala a sľubujeme, že sa tu zastavíme cestou naspäť. Ešte než začneme stúpať zjazdovkou „dvojkou“, robíme si pauzu pri zvyšku starej lanovky Stráne – Martinské hole, ktorú sem na pamiatku premiestnili. Na jednom stĺpe sú dve sedačky. Teraz slúžia ako zaujímavá hojdačka pre deti. Na výlete som s mojimi rodičmi, a tak spomíname na to, ako so mnou a s mojou sestrou chodili lyžovať hore na „Hole“ lanovkou a ako mamina vždy tŕpla, aby sme jej nespadli z kolien, alebo aby sa nám nezošuchla čižmička z nohy dole do snehu.

Stúpame vykosenou zjazdovkou, po pravej strane máme chatu Pirmanka, jej bufet však vyzerá byť dnes zatvorený. Ja si ešte odbieham s Vilmou na hrudi po jednu kešku k vyústeniu ferraty HZS, moji rodičia s Ditou zatiaľ stúpajú k žltej značke, ktorou budú pokračovať po asfaltke smerom k vysielaču Krížava. Keď nájdem kešku, tak sa rozhodnem pre trasu rovno lesom, aby som sa nemusela vracať. Od vodárne nachádzam lesnú cestičku, ktorá ma dovedie až takmer k dolnej stanici vleku Javorina. Vilma na mne spí. Farebným čučoriedčím s výhľadom na vysielač Krížava vystúpam na asfaltku a tu čakám na mojich výletníkov. Trochu im to trvá, jednak preto, že Dita šliape po vlastných, jednak preto, že Hole sú stále plné zrelých čučoriedok.

Rovnomenným stúpaním pokračujeme a míňame odstavené autá „česačov“ čučoriedok (vždy som si myslela, že do týchto miest je zákaz vjazdu, zaujímavé). Za rozostavanou chatou, ktorá vyrastá na mieste bývalej malej chatky nad vlekom Javorina sa odpájame na chodník vedúci na Veľkú lúku. Chvíľu ideme lúkou, po napojení na červenú značku chvíľu kosodrevinou, aby sme po záverečnom stúpaní stáli na Veľkej lúke.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Veľká lúka ako najvyšší bod Lúčanskej časti Malej Fatry je síce výhľadový kopec, ale výhľad nie je kruhový. Najlepší je smerom na juh, kde sa v diaľke črtá výrazný Kľak. Solídny výhľad je aj na západ, kde pred Rajeckou kotlinou dominuje skalnatý Kozol (1119 m). Výhľadu na východ bráni vysoká kosodrevina, ale ten sme si užili už cestou, keď sme mali Turiec ako na dlani, za ním Veľkú Fatru a Nízke Tatry a v diaľke sa črtali aj Západné a Vysoké Tatry. Výhľad na sever kazí vysielač, lebo aj tu na Veľkej lúke je jeden menší. Kúsok poniže vrcholu sa ukáže hrebeň Krivánskej časti Malej Fatry, takže odporúčam fotiť odtiaľ. Ak máte dostatok času a energie, prejdite sa približne polhodinu smerom na Veterné. Tento úsek je už po hrebeni a najmä z lúk medzi Vidlicou a Veterným sú výborné výhľady v každom ročnom období. Nám dnes na Veľkej lúke dosť fúka, ani na Veterné nemusíme ísť.

Oddýchneme si rovno na zemi, deti sa pogúľajú, niečo zobnú, popozeráme výhľady a poberieme sa pomaly naspäť. A keď píšem pomaly, tak naozaj pomaly, detské tempo a k tomu čučoriedky, to je trochu peklíčko. Ale som rada, že Dita kráča. Pri bufetoch sme do hodiny. Miniatúrne detské ihrisko pri Novej ponorke už zíva prázdnotou, a tak si Dita môže naplno užiť najmä trampolínu a my aspoň kávičku. Bol to celkom príjemný jesenný deň.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Nenáročný výlet s deťmi na Veľkú lúku 09/12/19 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Túlanie sa s deťmi okolo Plaveckého Podhradia V poslednej dobe sa snažím víkendovú túru s deťmi naplanánovať v rámci nami ešte neprebádanej oblasti. Dnešný výlet je naozaj nenáročný, zato bohatý na lúčne výhľady, či lozenie po skalách. … » viac včera Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich ... » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Najnovšie články autora
 
Túra Veľký Radzim s deťmi Začiatok leta 2020 trávime v Dobšinej. Každý deň si užívame krásnu prírodu na pomedzí NP Slovenský raj a Slovenského rudohoria – výlety, kešky, jaskyne... Po dovolenke sa zhodujeme, že najviac na nás zapôsobila túra na Veľký Radzim z Vyšnej … » viac 08/02/21 Andrea Morongová Revúcka vrchovina
Túra Dve detské túry pod Schneebergom Keď sa povie Rakúsko a dvojtisícovka blízko Bratislavy, určite vám ako prvý napadne Schneeberg. Asi pomaly niet turistického nadšenca z okolia nášho hlavného mesta, ktorý by na ... » viac 27/07/20 Andrea Morongová Svet
Túra Dunajské luhy – okolo Šulianskeho ramena Pandémia zamiešala aj našimi turistickými plánmi. Odporúča sa necestovať a nestretávať sa s inými ľuďmi ani so staršími príbuznými. Našťastie výlet do prírody je povolený, ale v ... » viac 12/05/20 Andrea Morongová Podunajsko
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Nenáročný výlet s deťmi na Veľkú lúku 09/12/19 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Malá Fatra - Lúčanská Fatra - Martinské hole

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1476 m n. m. – Veľká lúka

  • min: 1262 m n. m. – chaty na Martinských holiach

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 248 m

  • klesanie: 248 m

 • Vzdialenosť
  • 4 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 22.09.2019

 • Štart trasy
  • šírka: 49.0947 ° SŠ
   dĺžka: 18.8338 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.0947 ° SŠ
   dĺžka: 18.8338 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Chata na Martinských holiach

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Martin (vlak, bus, MHD) - Stráne (MHD) - Martinské hole (parkovanie pri chate na Martinských holiach)


1.33 (0.86)