Cyklotúra

Od Lunzer See do Göstling an der Ybbs a späť

30. 12. 2019
Letná karavanovačka 2017. Pôvodne sme plánovali zakotviť až niekde v Soľnej komore (Salzkammergut) a tráviť dovolenku so šesťročným prckom motaním sa okolo jazier s výhľadom na skalnaté kopce. Prvú noc sme sa zastavili v kempe Ötscherland v Lunz am See. Ľubo hneď po zhliadnutí okolia lobuje za to, aby sme miesto dovolenky vymenili za toto. Jazero tu je, hory tu sú a najmä tu nie sú davy, ktoré tušíme v Salzkammergut, kde pri telefonickom prieskume nebolo voľné miesto ani v jednom kempe.

Kemp je malý a tichý napriek plnej obsadenosti. Ďalší deň nás čaká celodenný lejak, takže celý deň striedavo driememe a hráme sa s Kubkom. Pršať prestáva až v pondelok nadránom. Po raňajkách sadáme na bicykle a ideme objavovať. Prejdeme cez hlavnú cestu a cestičkou Seepromenade sa dostávame k jazeru Lunzer See. Tu si chvíľu posedíme pri začiatku jazera a študujeme mapu. Všeličo nás láka, nakoniec sa rozhodneme obísť jazero a pokračovať k ďalším dvom jazerám údolím Seebachtal.

Neplánovaná plavba

Jazero je krásne, Kubko sa trápi na jednom kopčeku, lebo zatiaľ má jednoduchý bicykel bez prevodov. Na konci jazera je trochu ošarpaný, ale obývaný kaštieľ. Za ním už začína lesná cesta, kde nás nemilo prekvapí zákaz vjazdu aj pre bicykle. Ďalej smú len peší turisti. Otáčame sa teda a vraciame sa k jazeru. Kubko predtým zbadal lodičky, a tak sa dožaduje plavby. Sami by sme asi nešli, náš program býva pomerne priamočiary (zbaliť sa a na celý deň túra / cyklotúra / ferrata a podobne, ostatné atrakcie si nevšímame), no ale prečo neurobiť dieťaťu radosť. Ideme pozrieť ponuku. Veslovanie s dieťaťom neplavcom zavrhujeme a požičiavame si elektrický čln za 9 eur na pol hodiny. Pani nás uistí, že pol hodiny na obídenie jazera stačí. Kubkovi obliekame vestu a vyrážame. Tato šoféruje, mama dáva pozor na dieťa. Loď ide celkom ticho, nie je to žiadny hlučný motorový čln. Musíme sa držať 20 m od brehu, kde už je plytčina. Všetci si to užívame. Kubko by rád aj dlhšie, ale ešte chceme stihnúť cyklotúru. Ľubo navrhuje ísť 11 km do Göstling an der Ybbs, že to nie je dlho, tam sa najeme v reštaurácii a že to zvládne aj Kubko viacmenej po rovine. Svoje zohrá aj to, že túto trasu nám odporúčala pani na recepcii kempingu. Má oddelené teleso cyklocesty, takže sa nemusíme báť, že nám juniora niečo zrazí.

Popri úzkokoľajke

Trasa prakticky hneď vychádza z nášho malého mestečka Lunz am See k stanici úzkokoľajky. Koľaje sú dosť hrdzavé, internet vypľúva informáciu, že medzi týmito dvoma mestami iba výnimočne prejde nostalgický vlak. Cyklotrasa nás vedie popri železnici po pravej ruke a riečke Ybbs po ľavej. Občas minieme zaujímavý most či železničnú stavbičku. Ide o veľmi atraktívnu cyklotrasu prakticky bez prevýšení. Krajina okolo má typický rakúsky ráz upraveného vidieku s pokosenými poľami a domčekmi s muškátmi v oknách. Onedlho zastavujeme pri jednej zo zaujímavostí okolia, moste Töpperbrücke z roku 1861. Zliezame z bicyklov a kocháme sa pohľadmi na čistú vodu riečky Ybbs.

Nasleduje veľmi malebný úsek cyklotrasy popod bralo s výhľadmi na skalnaté horstvo v popredí. Za zákrutou sa však pripájame k hlavnej ceste, resp. ideme popri nej. Údolie je široké, okolo sú hory, ale uháňajúce autá nás úplne nenadchýnajú. Samozrejme je plus, že máme svoju vlastnú cestičku. O nejaký čas prekrižujeme cestu a ideme zase po jej ľavej strane. Je veľmi horúco a Kubka to už veľmi nebaví, ale sľubujeme mu, že mesto bude čo nevidieť. Po nejakom čase sa šípka zvrtne prudko doprava na drevený most. Pred sebou vidíme farmu s koňmi, ovocnými stromami a nad tým masív so skalným pásom. Aj koľaje sa tu opäť pridávajú. Tento posledný úsek pred Göstlingom je veľmi pekný.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

O cca desať minút sme v meste. Najprv nájdeme infocentrum, kde sa vyzbrojíme mapami oblasti, a potom si ideme pozrieť centrum. To je miniatúrne, zopár historických domčekov a kostol. Vyzerá, ako by si ho požičali z nejakého väčšieho mesta, je naozaj malebné, aj keď maličké. Nájdeme cukráreň a pizzeriu, žiaľ všetko v pondelok a utorok zavreté. My máme smolu, lebo je utorok. Našťastie tu je miestny supermarket SPAR, ktorý robí dojem najživšieho miesta v okolí. Na prízemí potraviny, hore kaviareň. Dokonca dole nájdeme pekné čisté WC. Nakúpime si teda nejaké jedlo a plán obedu operatívne zmeníme na budúci piknik cestou naspäť.

Pikniky napokon máme až dva, čas nás netlačí a vonku dobre chutí. Prvý záchranný hneď za dreveným mostom. Oproti cez cestu objavíme pri božej muke posedenie na lavičkách. Je tu však veľmi teplo. Potom absolvujeme väčšinu cyklotrasy až k Töpperbrücke a tu na strane od hlavnej cesty je parkovisko v tieni s príjemným sedením, kde ostávame o poznanie dlhšie. Čítame si aj mapu s turistickými trasami. Turistických cieľov je na okolí požehnane a nemáme to tak ďaleko od domu, tak hádam niekedy nabudúce vyjde aj na nejaký vrchol, napríklad Dürrenstein.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Od Lunzer See do Göstling an der Ybbs a späť 30/12/19 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich malých výletníkov pripadá do úvahy. Skomplikujeme to podmienkou, … » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a ... » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a veľká časť trasy poskytuje pekné výhľady do podhoria a na … » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimná Téryho chata s deťmi Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. Ide o obľúbený cieľ aj v koronavírusových časoch, kedy sa v chatách nemá vysedúvať. Malá Studená ... » viac 05/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimný okruh okolo Važca s deťmi V lete sa mi veľmi zapáčil nenáročný výhľadový okruh nad Važeckou jaskyňou. Vtedy sme si ho spestrili návštevou jaskyne, dnes so sebou berieme boby. Prvá časť trasy vedie popod ... » viac 22/03/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Od Lunzer See do Göstling an der Ybbs a späť 30/12/19 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) – Východné Alpy (Ostalpen) – Severné Vápencové Alpy (Nördliche Kalkalpen) - Ybbstalské Alpy (Ybbstaler Alpen)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 600 m n. m. – Lunz am See

  • min: 532 m n. m. – Göstling an der Ybbs

 • Vzdialenosť
  • 22 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 07.08.2017

 • Štart trasy
  • šírka: 47.86186 ° SŠ
   dĺžka: 15.036439 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 47.86186 ° SŠ
   dĺžka: 15.036439 ° VD
   » Mapa


0.34 (0.17)