Posledná
zastávka
pred túrou
s deťmi
Hiking.sk DETI.HIKING.SK

Cyklotúra

Od Lunzer See do Göstling an der Ybbs a späť

30. 12. 2019
Letná karavanovačka 2017. Pôvodne sme plánovali zakotviť až niekde v Soľnej komore (Salzkammergut) a tráviť dovolenku so šesťročným prckom motaním sa okolo jazier s výhľadom na skalnaté kopce. Prvú noc sme sa zastavili v kempe Ötscherland v Lunz am See. Ľubo hneď po zhliadnutí okolia lobuje za to, aby sme miesto dovolenky vymenili za toto. Jazero tu je, hory tu sú a najmä tu nie sú davy, ktoré tušíme v Salzkammergut, kde pri telefonickom prieskume nebolo voľné miesto ani v jednom kempe.

Kemp je malý a tichý napriek plnej obsadenosti. Ďalší deň nás čaká celodenný lejak, takže celý deň striedavo driememe a hráme sa s Kubkom. Pršať prestáva až v pondelok nadránom. Po raňajkách sadáme na bicykle a ideme objavovať. Prejdeme cez hlavnú cestu a cestičkou Seepromenade sa dostávame k jazeru Lunzer See. Tu si chvíľu posedíme pri začiatku jazera a študujeme mapu. Všeličo nás láka, nakoniec sa rozhodneme obísť jazero a pokračovať k ďalším dvom jazerám údolím Seebachtal.

Neplánovaná plavba

Jazero je krásne, Kubko sa trápi na jednom kopčeku, lebo zatiaľ má jednoduchý bicykel bez prevodov. Na konci jazera je trochu ošarpaný, ale obývaný kaštieľ. Za ním už začína lesná cesta, kde nás nemilo prekvapí zákaz vjazdu aj pre bicykle. Ďalej smú len peší turisti. Otáčame sa teda a vraciame sa k jazeru. Kubko predtým zbadal lodičky, a tak sa dožaduje plavby. Sami by sme asi nešli, náš program býva pomerne priamočiary (zbaliť sa a na celý deň túra / cyklotúra / ferrata a podobne, ostatné atrakcie si nevšímame), no ale prečo neurobiť dieťaťu radosť. Ideme pozrieť ponuku. Veslovanie s dieťaťom neplavcom zavrhujeme a požičiavame si elektrický čln za 9 eur na pol hodiny. Pani nás uistí, že pol hodiny na obídenie jazera stačí. Kubkovi obliekame vestu a vyrážame. Tato šoféruje, mama dáva pozor na dieťa. Loď ide celkom ticho, nie je to žiadny hlučný motorový čln. Musíme sa držať 20 m od brehu, kde už je plytčina. Všetci si to užívame. Kubko by rád aj dlhšie, ale ešte chceme stihnúť cyklotúru. Ľubo navrhuje ísť 11 km do Göstling an der Ybbs, že to nie je dlho, tam sa najeme v reštaurácii a že to zvládne aj Kubko viacmenej po rovine. Svoje zohrá aj to, že túto trasu nám odporúčala pani na recepcii kempingu. Má oddelené teleso cyklocesty, takže sa nemusíme báť, že nám juniora niečo zrazí.

Popri úzkokoľajke

Trasa prakticky hneď vychádza z nášho malého mestečka Lunz am See k stanici úzkokoľajky. Koľaje sú dosť hrdzavé, internet vypľúva informáciu, že medzi týmito dvoma mestami iba výnimočne prejde nostalgický vlak. Cyklotrasa nás vedie popri železnici po pravej ruke a riečke Ybbs po ľavej. Občas minieme zaujímavý most či železničnú stavbičku. Ide o veľmi atraktívnu cyklotrasu prakticky bez prevýšení. Krajina okolo má typický rakúsky ráz upraveného vidieku s pokosenými poľami a domčekmi s muškátmi v oknách. Onedlho zastavujeme pri jednej zo zaujímavostí okolia, moste Töpperbrücke z roku 1861. Zliezame z bicyklov a kocháme sa pohľadmi na čistú vodu riečky Ybbs.

Nasleduje veľmi malebný úsek cyklotrasy popod bralo s výhľadmi na skalnaté horstvo v popredí. Za zákrutou sa však pripájame k hlavnej ceste, resp. ideme popri nej. Údolie je široké, okolo sú hory, ale uháňajúce autá nás úplne nenadchýnajú. Samozrejme je plus, že máme svoju vlastnú cestičku. O nejaký čas prekrižujeme cestu a ideme zase po jej ľavej strane. Je veľmi horúco a Kubka to už veľmi nebaví, ale sľubujeme mu, že mesto bude čo nevidieť. Po nejakom čase sa šípka zvrtne prudko doprava na drevený most. Pred sebou vidíme farmu s koňmi, ovocnými stromami a nad tým masív so skalným pásom. Aj koľaje sa tu opäť pridávajú. Tento posledný úsek pred Göstlingom je veľmi pekný.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

O cca desať minút sme v meste. Najprv nájdeme infocentrum, kde sa vyzbrojíme mapami oblasti, a potom si ideme pozrieť centrum. To je miniatúrne, zopár historických domčekov a kostol. Vyzerá, ako by si ho požičali z nejakého väčšieho mesta, je naozaj malebné, aj keď maličké. Nájdeme cukráreň a pizzeriu, žiaľ všetko v pondelok a utorok zavreté. My máme smolu, lebo je utorok. Našťastie tu je miestny supermarket SPAR, ktorý robí dojem najživšieho miesta v okolí. Na prízemí potraviny, hore kaviareň. Dokonca dole nájdeme pekné čisté WC. Nakúpime si teda nejaké jedlo a plán obedu operatívne zmeníme na budúci piknik cestou naspäť.

Pikniky napokon máme až dva, čas nás netlačí a vonku dobre chutí. Prvý záchranný hneď za dreveným mostom. Oproti cez cestu objavíme pri božej muke posedenie na lavičkách. Je tu však veľmi teplo. Potom absolvujeme väčšinu cyklotrasy až k Töpperbrücke a tu na strane od hlavnej cesty je parkovisko v tieni s príjemným sedením, kde ostávame o poznanie dlhšie. Čítame si aj mapu s turistickými trasami. Turistických cieľov je na okolí požehnane a nemáme to tak ďaleko od domu, tak hádam niekedy nabudúce vyjde aj na nejaký vrchol, napríklad Dürrenstein.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Od Lunzer See do Göstling an der Ybbs a späť 30/12/19 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Dievčenská a Brzotínska skala s deťmi Pár dní v októbri 2020 trávime opäť na Gemeri. Náš pôvodný plán boli Poloniny, ale protipandemické opatrenia nám rušia ubytovanie na východe, a tak bleskovo meníme destináciu na Krásnohorskú Dlhú lúku, kde si nachádzame … » celý článok 21/06/21 Andrea Morongová Slovenský kras
Túra Cez Medvediu skalu na rozhľadňu Kukla s deťmi Na rozhľadňu Kukla som už dlhšie plánovala ísť s deťmi. Vždy som ale pozerala okruh cez Červený kameň. Ten mi však prišiel na malé deti náročný. Až som náhodou objavila úplne ... » viac 14/06/21 Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Zadnou dolinou popri riečke Hnilec Zadná dolina predstavuje jednu z prístupových ciest na Kráľovu hoľu. Je menej frekventovaná než iné, no oplatí sa prejsť ňou. My sme si ju vybrali za cieľ detskej túry aj kvôli riečke ... » viac 24/05/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Zadnou dolinou popri riečke Hnilec Zadná dolina predstavuje jednu z prístupových ciest na Kráľovu hoľu. Je menej frekventovaná než iné, no oplatí sa prejsť ňou. My sme si ju vybrali za cieľ detskej túry aj kvôli riečke … » celý článok 24/05/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a ... » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimná Téryho chata s deťmi Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. Ide o obľúbený cieľ aj v koronavírusových časoch, kedy sa v chatách nemá vysedúvať. Malá Studená ... » viac 05/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Od Lunzer See do Göstling an der Ybbs a späť 30/12/19 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) – Východné Alpy (Ostalpen) – Severné Vápencové Alpy (Nördliche Kalkalpen) - Ybbstalské Alpy (Ybbstaler Alpen)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 600 m n. m. – Lunz am See

  • min: 532 m n. m. – Göstling an der Ybbs

 • Vzdialenosť
  • 22 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 07.08.2017

 • Štart trasy
  • šírka: 47.86186 ° SŠ
   dĺžka: 15.036439 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 47.86186 ° SŠ
   dĺžka: 15.036439 ° VD
   » Mapa

0.25 (0.08)