Večerné Lunzer See
Cyklotúra

Z Lunz am See do Göstling an der Ybbs pre deti

20. 07. 2020
Leto, keď starší drobec dovŕšil 6 rokov, sme mladšieho zverili starým rodičom a vyrazili za dobrodružstvom na karavane. Za dovolenkovú destináciu sme si zvoli Rakúsko. Jednak preto, že takmer všade majú hory a horské jazerá, jednak majú oveľa viac kempov so zázemím pre karavany než u nás.

Hneď v prvý večer sme zakotvili v kempe Ötscherlang v mestečku Lunz am See. Pôvodne to mala byť len zastávka na ceste do Soľnej komory (Salzkammergut). Ľubo ale hneď po zhliadnutí okolia prvý večer lobuje za to, aby sme tu ostali prvú polovicu výletu. Jazero tu je, hory tu sú a najmä tu nie sú davy, ktoré tušíme v Soľnej komore (Salzkammergut), kde sme v kempoch nenašli žiadne voľné miesto.

Kemp je malý a tichý napriek plnej obsadenosti. Wifi príliš nefunguje, zato ráno pekár vozí čerstvé žemle. Priamo za karavanom tečie potok, kam sa Kubko chodí hrať, lebo ihrisko s tromi preliezkami, ktoré máme pod nosom, ho dlho nezabaví. Parkujeme pri malej chatke so širokou strechou, čo oceníme druhý deň pri celodennom lejaku, lebo sme sem mohli strčiť bicykle – nemáme na ne pláštenky.

Pršať prestáva až ďalší deň nadránom. Sadáme na bicykle a ideme objavovať okolie. Prejdeme cez hlavnú cestu a cestičkou Seepromenade popri bezplatnom kúpalisku na potoku. Potom prichádzame k jazeru Lunzer See. Tu si chvíľu posedíme pri začiatku jazera a študujeme mapu. Všeličo nás láka, nakoniec sa rozhodneme obísť jazero a pokračovať k ďalším dvom jazerám Mittersee a Obersee.

Najprv plavba po Lunzer See

Jazero je krásne, Kubko sa trápi na jednom kopčeku, lebo nemá prevody. Na konci jazera je trochu ošarpaný, ale obývaný kaštieľ. Za ním začína lesná cesta, kde nás nemilo prekvapí zákaz vjazdu aj pre bicykle. Ďalej smú len peší turisti. Otáčame sa teda a vraciame sa k jazeru. Kubko predtým zbadal lodičky, a tak sa dožaduje plavby loďou. Veď prečo nie, ideme si pozrieť ponuku. Požičiavame si elektrický čln za 9,- eur na pol hodiny. Pani nás uistí, že pol hodiny na obídenie jazera stačí. Kubkovi obliekame vestu a fičíme.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Loď ide celkom ticho, žiadny hlučný motorový čln. Musíme sa držať 20 m od brehu, kde je plytčina. Je to príjemné. Kubko by rád aj dlhšie, ale ešte chceme stihnúť cyklotúru. Ľubo navrhuje ísť 11 km do Göstling an der Ybbs, že to nie je dlho, tam sa najeme v reštaurácii a že to zvládne aj Kubko viacmenej po rovine. Svoje zohrá aj to, že nám trasu odporúčala pani na recepcii kempingu, lebo teleso cyklocesty je oddelené od ostatnej dopravy.

Cyklotrasa vedľa úzkokoľajky

Trasa prakticky hneď vychádza z malého mestečka k stanici úzkokoľajky. Koľaje sú dosť hrdzavé. Iba výnimočne tu pokračuje historický parný vláčik Ötscherland-Express, ktorý inak jazdí medzi Kienberg-Gamingu a Lunz am See.

Cyklotrasa nás vedie popri železnici po pravej ruke a riečke Ybbs po ľavej. Občas minieme zaujímavý most či železničnú stavbičku. Ide o veľmi atraktívnu cyklotrasu prakticky bez prevýšení. Krajina okolo má typický rakúsky ráz upraveného vidieku s pokosenými poliami a domčekmi s muškátmi v oknách.

Onedlho zastavujeme pri jednej zo zaujímavostí okolia, mostu Töpperbrücke z roku 1861. Nasleduje veľmi malebný úsek cyklotrasy popod skalné bralo s výhľadmi na skalnaté horstvo v popredí. Za zákrutou sa však pripájame k hlavnej ceste, resp. ideme popri nej. Údolie je široké, okolo sú hory, ale uháňajúce autá nás úplne nenadchýnajú, samozrejme je plus, že máme svoju vlastnú cestičku.

Za nejaký čas prekrižujeme cestu a ideme zase po jej ľavej strane. Je horúco a Kubka to už veľmi nebaví, ale sľubujeme mu, že mesto bude čo nevidieť. Po nejakom čase sa šípka zvrtne prudko doprava na drevený most. Pred sebou vidíme farmu s koňmi, ovocnými stromami a nad tým masív so skalným pásom. Aj koľaje sa tu opäť pridávajú. Posledný úsek trasy pred Göstlingom je veľmi pekný.

V utorok sa tu nenajeme

O asi desať minút sme v meste. Najprv nájdeme infocentrum, kde sa vyzbrojíme mapami oblasti, a potom si ideme pozrieť centrum. To je miniatúrne, zopár pekných historických domčekov a kostol. Je tu cukráreň a pizzeria, žiaľ, všetko v pondelok a utorok zavreté. My máme smolu, lebo je utorok. Našťastie tu je miestny SPAR, ktorý na nás pôsobí ako miestne centrum – všade inde bolo vyľudnené, tu to žije. Dole potraviny a pekné čisté WC, hore kaviareň. Nakúpime si teda nejaké jedlo s tým, že cestou späť si urobíme piknik. Göstling rozhodne nie je centrom turistického ruchu ani v top sezóne, ale my máme radšej toto než davy.

Pikniky si napokon robíme dva, veď máme čas. Prvý záchranný hneď za dreveným mostom, oproti cez cestu na lavičkách pri kríži. No je tu veľmi teplo. Potom absolvujeme väčšinu cyklotrasy až k Töpperbrücke a tu na strane od hlavnej cesty je parkovisko v tieni s príjemným sedením, kde ostávame o poznanie dlhšie. Je tu aj mapa s turistickými trasami. Taký okruh cez Dürrenstein by nemusel byť márny... Niekedy nabudúce.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 1 príspevok
Z Lunz am See do Göstling an der Ybbs pre deti 04/08/20 19:52 1 príspevok
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich malých výletníkov pripadá do úvahy. Skomplikujeme to podmienkou, … » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a ... » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a veľká časť trasy poskytuje pekné výhľady do podhoria a na … » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimná Téryho chata s deťmi Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. Ide o obľúbený cieľ aj v koronavírusových časoch, kedy sa v chatách nemá vysedúvať. Malá Studená ... » viac 05/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimný okruh okolo Važca s deťmi V lete sa mi veľmi zapáčil nenáročný výhľadový okruh nad Važeckou jaskyňou. Vtedy sme si ho spestrili návštevou jaskyne, dnes so sebou berieme boby. Prvá časť trasy vedie popod ... » viac 22/03/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Z Lunz am See do Göstling an der Ybbs pre deti 04/08/20 19:52 1 príspevok
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko:

 • Počet dní
  • 1

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Doprava
  • cestné alebo trekingové bicykle


0.26 (0.1)