Priehrada na Černej Nise
Túra

Vodná nádrž Bedřichov s kočíkom

24. 08. 2020
V Libereckom kraji na severe Čiech sa rozprestiera pohorie Jizerské hory. Nachádza sa tu niekoľko priehradných nádrží, my sme si zvolili na výlet vodnú nádrž Bedřichov. Je to nenáročná trasa, ktorú môžu prejsť aj rodičia s dieťatkom v kočíku.

Trasa

Vodná nádrž Bedřichov – chata pri Novej Louke – Bedřichov

Dnes sme sa vybrali z Liberca k vodnej nádrži Bedřichov, ktorá je známa aj pod názvom Přehrada na Černej Nise. Táto najvyššie položená priehrada v Jizerských horách má okrem rekreácie zásadnú ochrannú funkciu pred povodňami. Nasadáme na termináli MHD Fügnerova na linku číslo 18 a vystupujeme na zastávke Bedřichov, Maliník. Ak chce ísť niekto autom, hneď pri autobusovej zastávke na Maliníku je veľké platené parkovisko.

Pre tých, ktorí majú cyklovozík alebo chodiace malé deti, je z Bedřichovského sedla vhodný chodník so zelenou značkou (NS Černá Nisa). Ten vedie lesom, v ktorom všade naďabíte na čučoriedky. Približne po troch kilometroch chodník ústi na asfaltovú cestu. Odtiaľ je to už len 15 minút k priehrade.

Tí, ktorí majú dieťatko v klasickom neterénnom kočíku, odporúčam ísť od rázcestníka Bedřichovské sedlo smerom dole neznačeným chodníkom a asi po 350 metroch narazíte na asfaltku, ktorá je tiež značená zelenou farbou (NS Lesy Jizerských hor). Odtiaľ je to približne asi hodina pokojným tempom.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

My sme sa vybrali mestským kočíkom po zelenom turistickom chodníku (NS Černá Nisa) a museli sme asi 50 metrov kočík prenášať. Lebo chodník je popretkávaný koreňmi stromov, ktoré mestský kočík veľmi nezvládal.

Prechádzka škandinávskou krajinou

Okolo priehrady je vyvýšený drevený haťový chodník, aby sa ľudia nezabárali do podmáčanej pôdy. Na chodníku sú umiestnené vyhliadky a lavičky aj informačné tabule. Hrádza sa práve rekonštruuje, to však nemá vplyv na nerušenú prechádzku. V priehrade je dovolené kúpať sa, avšak predtým je dobré skontrolovať na stránke Krajskej hygienickej stanice stav a kvalitu vody. Prísť sem v lete je dokonalý pôžitok. Čučoriedky, vodná plocha, dookola ihličnatý les a podmáčané rašeliniská evokujú, nielen mne, škandinávsku krajinu.

Občerstvenie na zámočku

Haťovým chodníkom prechádzame okolo priehrady a za priehradou sa pripájame na asfaltový chodník smerom na Gregorov kríž a pokračujeme až k chate Nová louka, ktorá je nazývaná aj Šámalova chata. Pôvodne panský dom, ktorý bol v roku 1844 prestavaný na lovecký zámoček, má výbornú polohu. V zime či v lete tu občerstvenie ale aj nocľah vyhľadávajú mnohí turisti, cyklisti a rodiny s deťmi.

V okolí sú prírodné rezervácie Nová louka a Klikvová louka, ktorých predmetom ochrany sú rašeliniská. Po občerstvení smerujeme k Gahlerovmu krížu a do Bedřichova ideme po žltej značke. Pri vstupe do Bedřichova míňame Pamätník expedície Peru 1970.

Výlet bol očarujúci. Ondrejko poobzeral svet Jizerských hôr z našej náruče, v ostatnom čase sníval o čučoriedkach vo svojom kočíku, kde ho vďaka rovným chodníkom nič nerušilo.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Vodná nádrž Bedřichov s kočíkom 24/08/20 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Cez Medvediu skalu na rozhľadňu Kukla s deťmi Na rozhľadňu Kukla som už dlhšie plánovala ísť s deťmi. Vždy som ale pozerala okruh cez Červený kameň. Ten mi však prišiel na malé deti náročný. Až som náhodou objavila úplne nenáročnú trasu cez Medvediu … » celý článok 14/06/21 Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Zadnou dolinou popri riečke Hnilec Zadná dolina predstavuje jednu z prístupových ciest na Kráľovu hoľu. Je menej frekventovaná než iné, no oplatí sa prejsť ňou. My sme si ju vybrali za cieľ detskej túry aj kvôli riečke ... » viac 24/05/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Túra Túlanie sa s deťmi okolo Plaveckého Podhradia V poslednej dobe sa snažím víkendovú túru s deťmi naplánovať v rámci nami ešte neprebádanej oblasti. Dnešný výlet je naozaj nenáročný, zato bohatý na lúčne výhľady, či lozenie ... » viac 17/05/21 Danka Laciková Malé Karpaty
Najnovšie články autora
 
Túra Skalný hrad Sloup a Modlivý důl Keď som videla prvýkrát na fotke Modlivý důl, povedala som si, že tam musíme ísť. Začiatkom mája sa nám to podarilo. Spojili sme to s obhliadkou sklárskeho mesta Nový Bor, skalného hradu Sloup, prešli sme skalnatým údolím až … » celý článok 28/09/20 Jana Hrehová Svet
Túra Lesné kúpalisko v Liberci Liberec a jeho okolie ponúka mnoho zaujímavostí. Avšak pokiaľ máte bábätko, ktoré si ešte len hovie v kočíku, tak sa z pohľadu turistu možnosti scvrkávajú. Avšak predsa sa tam niečo ... » viac 07/09/20 Jana Hrehová Svet
Túra Vodná nádrž Bedřichov s kočíkom V Libereckom kraji na severe Čiech sa rozprestiera pohorie Jizerské hory. Nachádza sa tu niekoľko priehradných nádrží, my sme si zvolili na výlet vodnú nádrž Bedřichov. Je to ... » viac 24/08/20 Jana Hrehová Česko
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Vodná nádrž Bedřichov s kočíkom 24/08/20 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Česká republika: Jizerské hory

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 775 m n. m.

 • Vzdialenosť
  • 10 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 25.07.2020

 • Doprava
  • Liberec (vlak, bus, MHD č. 18)

1.26 (0.82)