Lesné kúpalisko v Liberci
Túra

Lesné kúpalisko v Liberci

07. 09. 2020
Liberec a jeho okolie ponúka mnoho zaujímavostí. Avšak pokiaľ máte bábätko, ktoré si ešte len hovie v kočíku, tak sa z pohľadu turistu možnosti scvrkávajú. Avšak predsa sa tam niečo nájde. Lesné kúpalisko uprostred lesa v Lidových sadoch je ideálne miesto pre návštevníkov zblízka aj z ďaleka s malými deťmi aj s bábätkami v mestských kočíkoch.

Po stopách Masaryka

Keďže som nechcela nášho potomka vytrhnúť zo snov drkotaním po zámkovej dlažbe v centre, obišla som historické jadro a vydala sa smerom k zoologickej záhrade. Pokiaľ chce ísť niekto električkou (číslo 2 a 3) je potrebné vystúpiť na zastávke s názvom Botanická záhrada.

Avšak bola by škoda obísť Masarykovu ulicu, ktorá patrí k najkrajším v Liberci. Vystavané vily z prelomu 19. a 20. storočia lemuje lipová aleja. Okrem iných je na tejto ulici architektonicky zaujímavá budova niekdajších kúpeľov Františka Jozefa I., terajšia galéria, a budova Severočeského múzea, ktoré patrí medzi najstaršie v Českej republike.

Keď prejdeme celú Masarykovu ulicu, prídeme k zoologickej záhrade, ktorá je prvou ZOO v Čechách. Jej začiatky sa datujú do roku 1904. Ak má niekto rád zverince, tak tam nájdete bezbariérový prístup, takmer všade. Uvidíte biele tigre, ktoré sú raritou v širokom okolí. Ale aj ťavy dvojhrbé, plameniaky alebo zebry.

Okolo pelikánov k lesnému kúpalisku

Avšak dnes nejdeme do ZOO, ale len prechádzame okolo. Popri Labuťom jazierku, ktoré bolo umelo vytvorené začiatkom minulého storočia a teraz je domovom pelikánov a veľkých kaprov. Z centra je to asi pol hodinu kočíkovým tempom. Pokračujeme ďalej a za zoologickou záhradou sa napájame na turistický chodník s modrou značkou. Vnárame sa do prímestského lesíka s potokom a lúkami, kde je viacero miest vyhradených na opekanie.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Pokračujeme ďalej a po 15 minútach prídeme k bráne lesného kúpaliska, kde je vstup zadarmo. Je tam viacero lavičiek a veľká kosená lúka lemovaná lesom. Či už s kočíkom alebo s malými deťmi je to vďačná trasa. Rozložíme si deku na lúke v tieni stromov a zatiaľ sa len pozeráme, ako sa iní kúpu. Jedna strana bazéna je vhodná aj pre malé deti, lebo voda tam siaha len po kolená. Na druhej strane je voda dostatočne hlboká, aby si tam odvážlivci mohli aj zaskákať. Každý si tu nájde svoje. Lesné kúpalisko vystavali za prvej republiky v roku 1935, v roku 2016 bolo rekonštruované. Je napájané vodou z Jizerského potoka, ktorý zaručuje osvieženie aj počas letných horúčav.

Pre fajnšmekrov pivo Volt

Osvieženie ponúka aj stánok s občerstvením. Avšak sú tu hlavne nápoje, hlad veľmi nezaženiete, pokiaľ si sem neprinesiete niečo svoje. Pre fajnšmekrov tu podávajú pivo Volt z neďalekého Jablonca nad Nisou. Je to mestečko blízko Liberca, v ktorom si môžete dohodnúť prehliadku minipivovaru.

Hor sa na Libereckú výšinu

Ak sa niekomu máli a má chuť na dlhšiu prechádzku, môže sa vybrať na Libereckú výšinu. Najjednoduchšie je to od ZOO (konečná zastávka električky) po žltej turistickej značke. Teda z lesného kúpaliska späť po modrej, ktorá za zverincom pretína žltú značku. Je to nespevnený turistický chodník, avšak dostatočne široký aj pre kočík. Romantický hrádok s rozhľadňou bol postavený v rokoch 1900 až 1901. Z rozhľadne si môžete vychutnať pohľad na celý Liberec, avšak kočík musíte nechať dole pod rozhľadňou.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku nová téma
Lesné kúpalisko v Liberci 07/09/20 00:00 nová téma
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár kamenných múrov, občas rozpadnutých, občas zarastených a tvar … » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a ... » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Vyhliadkový okruh nad Veľkým Borovým Veľké Borové je malý milý koniec sveta. Hoci je v mysliach mnohých nerozlučne späté s neďalekými dolinami Prosieckou a Kvačianskou, v jeho okolí je mnoho ďalších nádherných miest. ... » viac 19/04/21 Jitka Švarcová Oravská vrchovina
Najnovšie články autora
 
Túra Skalný hrad Sloup a Modlivý důl Keď som videla prvýkrát na fotke Modlivý důl, povedala som si, že tam musíme ísť. Začiatkom mája sa nám to podarilo. Spojili sme to s obhliadkou sklárskeho mesta Nový Bor, skalného hradu Sloup, prešli sme skalnatým údolím až k tajomnému … » viac 28/09/20 Jana Hrehová Svet
Túra Lesné kúpalisko v Liberci Liberec a jeho okolie ponúka mnoho zaujímavostí. Avšak pokiaľ máte bábätko, ktoré si ešte len hovie v kočíku, tak sa z pohľadu turistu možnosti scvrkávajú. Avšak predsa sa tam niečo ... » viac 07/09/20 Jana Hrehová Svet
Túra Vodná nádrž Bedřichov s kočíkom V Libereckom kraji na severe Čiech sa rozprestiera pohorie Jizerské hory. Nachádza sa tu niekoľko priehradných nádrží, my sme si zvolili na výlet vodnú nádrž Bedřichov. Je to ... » viac 24/08/20 Jana Hrehová Česko
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Lesné kúpalisko v Liberci 07/09/20 00:00 nová téma
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  

0.26 (0.08)