V Stratenskom kaňone
Túra

Dobšinská ľadová jaskyňa – Tiesňavy – Stratenský kaňon

14. 09. 2020
Južná časť Slovenského raja sa mi zdá menej navštevovaná než severná, no je rovnako zaujímavá. Naša túra v sebe kombinuje jednu z našich dvoch sprístupnených ľadových jaskýň, roklinu Tiesňavy s technickými pomôckami, voľne prístupnú Zelenú jaskyňu, Stratenský kaňon a príjemný les.

Trasa

Stratená, časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa (parkovisko) – Dobšinská ľadová jaskyňa – Pod Hanesovou II – Stratená – Stratenský kaňon – Dobšinská Ľadová Jaskyňa (parkovisko) – NCH Dobšinský chotár – NCH Mokrade Hnilca

Ráno sa so synmi prehupnem z Tatier cez Vernár do Stratenej, časti Dobšinská Ľadová Jaskyňa. Je tu pomerne veľké parkovisko, ktoré sa rýchlo zapĺňa. Viac ľudí pred jaskyňou som očakávala, na zvyšku túry to bude zrejme komornejšie. Platíme 3,- eurá za celodenné parkovanie a vyrážame po zelenej značke k jaskyni.

Hneď pri ceste míňame Náučný chodník Dobšinský chotár. Na prvý pohľad vyzerá dobre. To som ešte netušila, že tvorcovia sa nás neobťažovali spýtať, či môžu na náučnú tabuľu použiť našu TuristickaMapa.sk a bez okolkov ju ukradli. Neuviedli ani autorov mapy, teda Hiking.sk a spoločnosť SHOCart.

Na chodník sa rozhodneme vrátiť neskôr, lebo sa trochu obávam, ako dlho budeme pred jaskyňou čakať, a tak pokračujeme hore. Len letecky prebehneme ďalší vynovený náučný chodník, zrekonštruovaný toto leto. Venuje sa najmä prírodným vzácnostiam v okolí.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Prakticky bez čakania kupujeme lístky a s potešením zisťujeme, že nemusíme čakať takmer hodinu na ďalší vstup, lebo bude ešte aj mimoriadny. Ledva si stíhame priobliecť dlhé nohavice a bundu. Potom zostupujeme do hĺbky jaskyne. Deti pištia od nadšenia, keď v lete míňame kopu snehu.

Vo vzácnej jaskyni trénovali krasokorčuliari aj hokejisti

Ako vznikla Dobšinská ľadová jaskyňa? Približne pred 400 000 rokmi ju zrútenie jaskynných chodieb v priestore Duča oddelilo od Stratenskej jaskyne. Vytvoril sa priestor vrecovitého tvaru s otvorom vo vrchnej časti, ktorý bol ideálny pre zachytenie studeného vzduchu. V jaskyni sa nachádza až 2600 rokov starý ľad. Podľa náučnej tabule, z ktorej citujem, ide o jednu z najvýznamnejších ľadových jaskýň na svete, a tak na mňa pôsobí neuveriteľne, že v takomto priestore dokonca trénovali československí krasokorčuliari aj hokejisti. Prestalo sa s tým v päťdesiatych rokoch minulého storočia práve preto, že sa tak poškodzoval ľad.

Pred jaskyňou sa zase vyzliekame a potom mierime za ďalšími zážitkami. Pokračujeme po modrej značke strmo do kopca okolo spomínaného prepadliska Duča. Lesom kráčame sami, najprv po širokej vrcholovej plošine, potom klesáme k rázcestiu Pod Hanesovou II. Schádzame užšou roklinou s niekoľkými spadnutými stromami, deti sa tešia z ich preliezania, potom veľmi prudko popri skalách. Nikde ani nohy, dúfam, že sa deti nezačnú báť nejakých zvieratiek a podobne.

Práve v tejto chvíli Kubko zahlási, že táto časť túry sa mu najviac páči. Aj Maťko sa pridáva a nadšenie sa ešte vystupňuje pri Zelenej jaskyni. Je voľne prístupná. Predstavuje starý ponor potoka v Tiesňavách. Priestory sa neskôr rozšírili zvetrávaním. Deti baví behať cez dva otvory dnu a von, ideme s baterkou preskúmať jaskyňu aj do zadnej časti.

Tiesňava Tiesňavy

Posledné metre klesania a prebehneme lúkou k rázcestiu Pod Hanesovou II. Parkuje tu niekoľko áut a v lese je zjavne obľúbené kempingové miesto. Aj deti si spomenuli, že sú hladné, tak zájdeme hlbšie do lesa a vyťahujem obed. Potom budeme dlhšie kráčať popri potoku, miestami prakticky v potoku. Chlapcom sa páči, stále sa pri ňom zastavujú a čvachtajú rukami vo vode.

Čím bližšie sme k Stratenej, tým sa tiesňava zužuje. Prebehneme cez mostík, potom zliezame rebríkom. Nasleduje ďalší mostík cez poriadnu priepasť. Deti zaprisahávam, aby sa ani nehli, kým ich odfotím, našťastie sú už dosť veľké a majú rozum. Tak dva roky dozadu by som si to nedovolila. Prebehnú cez most a s nadšením sa zavesia do reťazí. Po nich prejdeme ešte dva mostíky a už sa pred nami otvorí skalná hradba nad Stratenou. Do obce prichádzame tunelom popod železnicu. Na chvíľku sa ešte zastavujeme pri výdatnom prameni, ktorý sa nám hodí, lebo je horúci deň a naše zásoby vody sa dosť stenčili. Deťom som sľúbila aj kofolu, no ikonka s pivovým pohárom v mape je neaktuálna.

Prichádzame k hlavnej ceste a nastáva dosť otravná časť túry, pretože teraz pôjdeme nejaký čas popri nej. Pochod si spríjemníme návštevou múzea, či skôr pamätnej izby Stará hyža, v budove obecného úradu vedľa kostola. Dvere sú otvorené a nikoho tam nie je, tak si len opatrne zo stredu miestnosti poobzeráme vystavené dobové predmety a obrazy. Potom pokračujeme po červenej značke.

Cesta cez Stratenský kaňon bola postavená v 19. storočí

Po asi 15 až 20 minútach prichádzame k cestnému Stratenskému tunelu, kde konečne odbočíme do Stratenského kaňona. Vyhĺbila ho riečka Hnilec. Autá kedysi premávali tadiaľto, dnes je prístupný len peším, cyklistom, rodičom s kočíkmi či imobilným návštevníkom. Tiesňava je veľmi pekná, kocháme sa riečkou pod skalami, romantickými zákrutami a čítame tabule náučného chodníka, ktorých tu je osem. Venujú sa histórii, miestnej faune a flóre či jaskyniam. Dozvedáme sa, že cestu dal postaviť nemecký rod Coburgovcov, dokončená bola v roku 1840.

Jedna z tabúľ hovorí o unikátnych Kopaneckých lúkach, ktoré ležia neďaleko. Rastie na nich až 74 druhov rastlín na meter štvorcový. Patria medzi najbohatšie lúky v Európe a aby to tak ostalo, musia sa každoročne kosiť.

Minieme odbočku žltého chodníka, ktorý vedie na Havraniu skalu. Sú odtiaľ krásne výhľady, ak by ste mali cestu okolo, najmä v dňoch s dobrou viditeľnosťou vidieť aj Vysoké Tatry. My pokračujeme ďalej kaňonom. Potom nasleduje ešte kratší úsek asfaltom, až nás napokon červená značka láka to tunela popod trať. Odtiaľ pomerne prudko stúpame do kopca. Les okolo je príjemný, no deťom sa už veľmi nechce, tak si na vrchole stúpania robíme piknik na vhodne položených kmeňoch. Potom klesáme lesom a popri niekoľkých domoch k parkovisku. Tam deti trochu ožili a predsa len sa chcú ešte vrátiť na náučný chodník Dobšinský chotár. Ja som tiež ožila. Zbadala som na smerovníku, že oproti je zasa Náučný chodník Mokrade Hnilca, a tak vravím deťom, že keď zvládnu oba chodníky, tak ešte pôjdeme na pizzu.

Náučný chodník Dobšinský chotár sa venuje najmä baníckej histórii regiónu. Deti najviac zaujala jeho forma, teda úzky chodník a imitácia banskej šachty. Kým si prečítam všetky tabule, prebehnú ho tri razy.

Po drevených lávkach cez mokraď

Následne sa vrátime k autu, ktoré tu už osamelo, a s poslednými lúčmi slnka ešte vykročíme k mokradiam Hnilca. Tento chodník je z väčšej časti vedený atraktívnymi drevenými lávkami, najprv lúkami, potom medzi brehovým porastom. Ten tu tvoria najmä jelše, vŕby. Chodník hovorí o rieke, rašeliniskách, živočíchoch a rastlinách, ktoré tu majú domov. Jedna z tabúľ vysvetľuje, prečo sú dôležité meandre, v ktorých sa rieka kľukatí. V upravených tokoch, rovných ako priamka, voda rýchlo odtečie, klesá hladina podzemnej vody. Dôsledkom je vyhynutie mnohých organizmov a usychanie stromov. Technické úpravy toku vrátane odstránenia brehových porastov môžu spôsobiť, že voda sa oteplí, zníži sa v nej množstvo kyslíka, jej samočistiaca schopnosť a zanikajú miesta vhodné na rozmnožovanie rýb. Vraciame sa rovnakou cestou. Netrvá dlho a sme pri aute.

Hoci dovolenkové destinácie v tomto období praskajú vo švíkoch, s výnimkou jaskyne sme stretli len niekoľko turistov. Južný okraj Slovenského raja teda odporúčam, ak hľadáte niečo komornejšie, pritom prírodných atrakcií a možností vzdelať sa v teréne je tu naozaj dosť.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 7 príspevkov
Dobšinská ľadová jaskyňa – Tiesňavy – Stratenský kaňon 11/10/20 11:45 7 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Túlanie sa s deťmi okolo Plaveckého Podhradia V poslednej dobe sa snažím víkendovú túru s deťmi naplanánovať v rámci nami ešte neprebádanej oblasti. Dnešný výlet je naozaj nenáročný, zato bohatý na lúčne výhľady, či lozenie po skalách. … » viac včera Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich ... » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Najnovšie články autora
 
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a veľká časť trasy poskytuje pekné výhľady do podhoria a na … » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimná Téryho chata s deťmi Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. Ide o obľúbený cieľ aj v koronavírusových časoch, kedy sa v chatách nemá vysedúvať. Malá Studená ... » viac 05/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimný okruh okolo Važca s deťmi V lete sa mi veľmi zapáčil nenáročný výhľadový okruh nad Važeckou jaskyňou. Vtedy sme si ho spestrili návštevou jaskyne, dnes so sebou berieme boby. Prvá časť trasy vedie popod ... » viac 22/03/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Slovenské rudohorie: Spišsko-gemerský kras - Slovenský raj (Národný park Slovenský raj)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1114 m n. m. – planina Hanesová

  • min: 793 m n. m. – Stratená

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 540 m

  • klesanie: 540 m

 • Vzdialenosť
  • 11 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 07.08.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 48.8739 ° SŠ
   dĺžka: 20.3026 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.8739 ° SŠ
   dĺžka: 20.3025 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • studničky v Stratenej

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Stratená (vlak, bus)
   Dobšinská Ľadová Jaskyňa (vlak, bus, platené parkoviská)


1.37 (0.92)