Posledná
zastávka
pred túrou
s deťmi
Hiking.sk DETI.HIKING.SK

Rozhľadňa U Jantov
Túra

K rozhľadni U Jantov nad Krásnom nad Kysucou

21. 09. 2020
V týchto dňoch pribudla k rozhľadniam na Kysuciach úplne nová, stojaca nad Krásnom nad Kysucou. Veža sa týči v nadmorskej výške 560 metrov nad morom na vŕšku Diel pri krásňanskej osade U Jantov. Je postavená tak, aby sa z nej otváral široký výhľad na mesto. Jej autorom je architekt Stanislav Mikovčák.

Trasa (pešo)

Krásno nad Kysucou, časť Zákysučie – modrý miestny chodník – U Vlčkov – U Jantov – rozhľadňa a naspäť

Cesta k rozhľadni po miestnom chodníku

K rozhľadni sa vydávame na začiatku školského roka v podvečer pracovného dňa. Vylákalo nás pekné poobedné počasie. Avšak keď vyrážame autom cez Dunajov po starej ceste, vidíme, že veru pribudli na oblohe mraky, ktoré zakryli aj slnko. Hlavne že neprší a nefúka. Láka nás úplne nová rozhľadňa, ktorá vyrástla nad Krásnom nad Kysucou počas tohtoročnej jari a leta. Je otvorená iba týždeň, takže žiari novotou. Posvätená a oficiálne otvorená pre všetkých milovníkov prírody a rozhľadní bola poslednú augustovú nedeľu.

Upozorňujeme návštevníkov rozhľadne, aby k veži chodili pešo po trase krížovej cesty a nevstupovali živelne na súkromné trávnaté plochy, ktoré neslúžia ako prístup k rozhľadni a neparkovali svoje autá na trvalých trávnatých porastoch! Ďakujeme za pochopenie.

Auto parkujeme pri železničnom priecestí v Krásne nad Kysucou v časti Zákysučie. Prechádzame cez koľaje. Hneď na druhej strane nás vítajú smerovníky miestneho značenia. K osade U Jantov sa vydávame po bielo-modrom štvorci - v osade by sme mali byť asi za 45 minút. Značka vedie hore dolinou po asfaltovej ceste. Je pomerne úzka a autá sa tu vyhýbajú ťažko. Prechádzame okolo obydlí, ktoré stoja po oboch stranách cesty – v domčekoch je rušno a aj na dvoroch – štekajú strážne psy, v záhradách vidíme pobehovať množstvo hydiny – sú tu sliepky, kohúty, ale aj kŕdle husí či kačíc. Dokonca tu zhliadneme aj ovečky. Naozaj pestrá mozaika. Deti majú čo obzerať.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Spočiatku ideme po rovinke, potom začína cestička stúpať viac. Na ceste stretávame niekoľko áut, úspešne sa im vyhýbame. Asfaltový povrch je vhodný aj pre bicyklistov. Dvoch cyklistov tu aj stretávame, idú rovnakým smerom ako my. Pozrieme sa bližšie na ich bicykle - sú to elektrobiky. Tak sa ani nenazdáme a cyklisti miznú. Kráčame ďalej. Prichádzame do časti U Vlčkov – je tu lipa s krížom, lavičkou a náučnou tabuľou. Pribudol aj nový smerovník k rozhľadni. Po pravej strane začíname stúpať viac do kopca, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Naberáme výšku, a tak sa začínajú zlepšovať výhľady. Cez dolinku na druhej strane vidíme ďalšie vyššie položené krásňanské osady - Macúrovci a Sýkorovci, cez ktoré vedie náučný chodník. Míňame ďalší smerovník. V najstrmšej časti ideme serpentínou. Cez cestu sú urobené odvodňovacie kanály – sú pekne vyčistené a odtekaniu vody nič nebráni.

Prichádzame na lúky a terén sa vyrovnáva. Osada U Jantov je na dohľad. Domy sú roztrúsené aj na lúkach, aj pod lesom. Cez osadu sa dá vrátiť napríklad z výletu na javornícky Vojtov vrch, ktorý je hneď vľavo smerom na západ. Ak chcete ísť priamo k rozhľadni, nemusíte zachádzať do osady. Zabočte z cesty doprava a vydajte sa smerom ku lúčnemu vrchu Diel. Cez lúku vedie široká cestička, a keď budete po nej pokračovať, čoskoro sa ukáže strecha rozhľadne. Nie je postavená na najvyššie položenom bode lúčky, ale o niečo poniže, na hranici lesa, aby bol z nej pekný výhľad na Krásno nad Kysucou, ktoré sa rozprestiera tesne pod kopcom za riekou Kysuca.

Elektrocyklisti sa už vracajú. Nuž, sú rýchlejší, ale my peší si pri chôdzi možno viac prírodu užijeme a precítime. Úsek po lúkach si vychutnávame. Na našu radosť sa zlepšuje počasie a ako to často býva, k večeru sa oblačnosť zmenšuje. Tak mi synátor hovorí: „Mami, nehovor hop, kým si nepreskočila.” Súhlasne prikyvujem. Tešíme sa slniečku, zdá sa, že bude dobré svetlo na fotenie.

Rozhľadňa a výhľady

Prichádzame k rozhľadni. Vrchná časť základov pod rozhľadňou je vysypaná kamienkami. Stojí tu tabuľa s textom o veži. Po pár schodíkoch vchádzame dnu k vnútorným schodom. Na stene je prevádzkový poriadok rozhľadne, na ktorej by malo byť maximálne 10 ľudí. Schodov je spolu 46, okrem zábradlia sa dá pridŕžať aj natiahnutého hrubého lana – to využijú asi menšie deti. Na prvom poschodí, ktoré má vonkajšiu terasu, by mala byť časom galéria o meste Krásno nad Kysucou.

Vychádzame na najvyššie, zastrešené poschodie. Horná terasa sa neobchádza celá, ale dá sa obísť iba z troch strán, pretože z jednej strany vychádzajú pod strechu schody. Dostali sme sa do peknej výšky a otvára sa pred nami nečakane pekný výhľad na Krásno nad Kysucou, vidíme ho ako na dlani. Viac je otvorený pohľad na sever, časť zakrývajú stromy pri rozhľadni. Všímame si dominantný biely kostol a veľký cintorín. Ak sledujeme tok Kysuce proti prúdu, zbadáme trasu cyklotrasy a krásňanské centrum – menšie námestie, kde stojí známe vlastivedné múzeum. Smerom na sever pokračuje cyklotrasa k železničnej stanici Oščadnica. Samotnú Čadcu nevidieť, je schovaná za hrebeňom vľavo. Viac vpravo vidieť Javorské nad Oščadnicou a ukazuje sa aj najvyššia Veľká Rača z Kysuckých Beskýd. Vidíme výstupovú trasu na Veľkú Raču napríklad cez Kalinový vrch, ktorá je spočiatku lúčna. Obdivujeme aj bližšie kopčeky nižšej Kysuckej vrchoviny, mnohé svahy sú odlesnené a pokryté lúkami, ktorých trávy naberajú jesenné žlté farby. Spoznávame aj osadu Vyššie Vane, za ktorou je v lesíku ukrytá asi najbližšia ďalšia kysucká rozhľadňa na Hladkom vrchu. Z tejto rozhľadne ju nevidieť, pretože je situovaná bližšie k Bystrickej doline a z tohto uhla ju zakrýva les. Tejto rozhľadni sa venoval článok Nová rozhľadňa na Hladkom vrchu.

Vidíme aj vyššie kopčeky vrchoviny, predovšetkým Stien a trčí aj vrcholček skoro tisícmetrovej Ľadonhory. Viac vpravo sa týči nezameniteľný zalesnený Vreteň a nižšia Brodnianka a vidíme aj zakrivený malofatranský Kľak. Keďže máme šťastie na počasie a pomerne dobrú viditeľnosť, poza vrchovinu vidíme aj vrcholčeky Malej Fatry – spoznávame s istotou Malý Kriváň a Stratenec a možno aj Veľký Kriváň. Nechýba ani masív Martinských holí. Smerom na západ je od rozhľadne najbližšie spomínaný javornícky Vojtov vrch. Slnko je už nízko a je naozaj pekné mäkké svetlo. Deti sú už hladné, tak zbiehajú z rozhľadne dolu na lúku, vybaľujú piknikovú deku a ochutnávajú dobroty. A čudujú sa, aké je pekné svetlo. Nuž, je to pravda, s turistikou podvečer a večerným svetlom veľa skúseností nemajú, pre túry uprednostňujeme skôr ranný a obedný čas. Ja fotím ešte výhľady. Malá skupinka tínedžerov, ktorá mala zaparkované auto iba pár metrov od rozhľadne, už odišla, a tak lúku žiadne auto nešpatí. Potom schádzame s manželom na lúku a spoločne s deťmi sa tešíme zo slniečka a z pekného večera. Na oblohe objavujeme dokonca letiaci balón, a tak pozorujeme, kam až zaletí. Je tu pekná, pokojná atmosféra, tiene sa predlžujú.

Neradi sa dávame na spiatočnú cestu, ale nechceme prísť domov príliš neskoro – druhý deň sa vstáva do školy. K rozhľadni prichádza ďalšia skupinka - na kraji lúky je zaparkovaný džíp. Dolu schádzame za súmraku, deti si nahadzujú na seba už hrubšie bundy.

Výlet, hoci krátky, bol podarený. Evka nadšene hovorí, že by sem hore chodila za výhľadom každé ráno ešte pred školou. Môže byť lepšia pochvala? Mám radosť, že sa deťom páčilo. Spoznali sme ďalší pekný kút kysuckej prírody. Nahlas uvažujeme, že ku rozhľadni zavítame aj na jeseň či v zime – asfaltka bude isto spojazdnená.

Záver

Rozhľadňa rozširuje bohatý zoznam rozhľadní Kysuckej vrchoviny, Javorníkov a Kysuckých Beskýd (rozhľadňa Kamenité, na Bobovci, na Hladkom vrchu, na Tábore, na Dubni, na Stratenci, na Marťákovom vrchu, na vrchole Veľkej Rače, na Dedovke pod Veľkou Račou, na Zarúbanej Kýčere, na Luboch, nad Harvelkou). Cez náučný chodník zo Zákysučia je to nenáročná prechádzka vhodná pre každého, pešo či na bicykli. Z lúky na vŕšku Diel či z rozhľadne budete odmenení peknými pohľadmi na viaceré pohoria. Viac sa o rozhľadni dočítate napríklad na stránke mojekysuce.sk alebo na stránke mesta Krásno nad Kysucou. Časom by mala byť dokončená aj krížová cesta, ktorá bude kratšou a strmšou alternatívou, ako sa dostať k rozhľadni. Bude tak možnosť urobiť aj peší okruh.

Veľké ďakujem patrí všetkým tvorcom rozhľadne a tým, ktorí sa zaslúžili o jej zrod. Všetkým budúcim návštevníkom tohto pekného miesta prajem čarovné objavovanie a nezabudnuteľné zážitky. Nech rozhľadňa dlho slúži svojmu účelu.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 3 príspevky
K rozhľadni U Jantov nad Krásnom nad Kysucou 21/06/21 18:18 3 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Dievčenská a Brzotínska skala s deťmi Pár dní v októbri 2020 trávime opäť na Gemeri. Náš pôvodný plán boli Poloniny, ale protipandemické opatrenia nám rušia ubytovanie na východe, a tak bleskovo meníme destináciu na Krásnohorskú Dlhú lúku, kde si nachádzame … » celý článok 21/06/21 Andrea Morongová Slovenský kras
Túra Cez Medvediu skalu na rozhľadňu Kukla s deťmi Na rozhľadňu Kukla som už dlhšie plánovala ísť s deťmi. Vždy som ale pozerala okruh cez Červený kameň. Ten mi však prišiel na malé deti náročný. Až som náhodou objavila úplne ... » viac 14/06/21 Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Zadnou dolinou popri riečke Hnilec Zadná dolina predstavuje jednu z prístupových ciest na Kráľovu hoľu. Je menej frekventovaná než iné, no oplatí sa prejsť ňou. My sme si ju vybrali za cieľ detskej túry aj kvôli riečke ... » viac 24/05/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra K rozhľadni U Jantov nad Krásnom nad Kysucou V týchto dňoch pribudla k rozhľadniam na Kysuciach úplne nová, stojaca nad Krásnom nad Kysucou. Veža sa týči v nadmorskej výške 560 metrov nad morom na vŕšku Diel pri krásňanskej osade U Jantov. Je postavená tak, aby sa z nej … » celý článok 21/09/20 Jana Bílešová Javorníky
Túra Z Nesluše cez osady s deťmi Na dolných Kysuciach v bočnom údolí neďaleko okresného Kysuckého Nového Mesta sa nachádza obec Nesluša. V jej okolí je na svahoch Javorníkov roztrúsených až dvadsaťdva osád. ... » viac 03/08/20 Jana Bílešová Javorníky
Bežky Kasárne – Stratenec a späť s deťmi V Javorníkoch je aj počas tejto teplej zimy dostatok snehu. V piatok 21. 2. sneží a výrazne sa zlepšujú snehové podmienky. Pred jarnými prázdninami prichádza k nám na Kysuce na ... » viac 06/04/20 Jana Bílešová Javorníky
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
K rozhľadni U Jantov nad Krásnom nad Kysucou 21/06/21 18:18 3 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Javorníky

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 550 m n. m. – Diel

  • min: 384 m n. m. – Krásno nad Kysucou, časť Zákysučie

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 374 m

  • klesanie: 376 m

 • Vzdialenosť
  • 8 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 03.09.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 49.38117 ° SŠ
   dĺžka: 18.83497 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.38117 ° SŠ
   dĺžka: 18.83497 ° VD
   » Mapa

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Krásno nad Kysucou (vlak, bus, parkovanie v časti Zákysučie)

1.43 (0.97)