Kráľova skala, foto Ľubomír Mäkký
Túra

Na Krížnu cez Úplaz a Kráľovu studňu v zime

04. 01. 2021
Veľká Fatra je vhodne umiestnené pohorie, z ktorého dovidíte na všetky svetové strany. Prispieva k tomu jej hôľnatý charakter, napokon aj z bralnatej časti sú pekné výhľady. Nadmorská výška je už taká, aby sme sa dostali nad inverziu alebo na sneh, zároveň nám však výšľap z doliny na vrchol nezaberie až tak veľa času. Presne s týmito parametrami pracujeme pri plánovaní jednej nedeľnej túry s motívom "Ako ujsť týždne trvajúcim bratislavským hmlám".

Trasa

Turecká – Ramžiná – Úplaz – Kráľova studňa, prameň – Krížna – rázcestie pod Krížnou – Pod Líškou – Salašky – Turecká

Naposledy ani Strážov nebol dosť vysoko a tak veríme, že Krížna by mohla mať vhodnú nadmorskú výšku. Nevýhodou je dlhšia doprava, ale to sme ochotní s vidinou peknej zimnej túry prežiť.

Presúvame sa teda z Bratislavy do dedinky Turecká, kde parkujeme na vyhradenom parkovisku v strede obce. Je tu prázdno, vedľa nás stojí len jedno auto, z ktorého tiež práve vychádza vodič. Uprie na nás zrak, spýta sa, či sme z Hikingu a že práve dopočúval podcast s Viktorom Beránkom. Potešilo.

Posledné dobalenie a prebalenie vecí, prezutie sa do vysokých topánok a upaľujeme. Dedina je v tieni, ale pred sebou vidíme slnko! Prejdeme obcou na koniec Tureckej, odpája sa tu asfaltka vedúca na Salašky. Aj sem by sa dalo prísť autom.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Kráčame ďalej lesnou cestou, onedlho začneme strmšie stúpať. Postupne sa vľavo otvoria výhľady na Úplaz, kam sa dnes chystáme. Pôvodne sme uvažovali, že pôjdeme hore po starej zjazdovke z Tureckej, ale tento výšľap bude oveľa príjemnejší a aj krajší.

Minieme rázcestie, kam sa pripája zelená značka od Salašiek, preskočíme potok Ramžiná a robíme si pauzu na slnku, na rad príde chlebík, koláčiky aj čaj z termosky. Na slnku je príjemne. Krížnu vidíme priamo nad sebou, no prídeme k nej poriadnym obchvatom. Cesta je cieľ.

Podchádzame horu a potom do nej strmo zabočíme. Na kratšom úseku prechádzame cez pralesovú lokalitu Krížna. Zachovali sa tu javorovo–bukové horské lesy. Postupne vychádzame z lesa a začíname mierne stúpať k Úplazu. Za nami sa otvárajú parádne výhľady na Krížnu a Majerovu skalu. Dole stále vládne inverzná hmla.

Úplaz je krásny, len pár centimetrov snehu, z ktorého vytŕča zlatistá tráva, nariedko tu rastú ihličnany. Stromy aj tráva sú miestami obalené hrubou vrstvou námrazy. Pri smerovníku si dávame čaj a na ďalšom príhodnom mieste pri rozložitom smreku vyťahujeme ďalšie jedlo. Inak trocha pofukuje.

Podchádzame Malú Krížnu a kráčame traverzom smerom ku Kráľovej studni. Ideme prevažne lesom, no občas máme výhľady do doliny, netradičný je pohľad odtiaľto na horský hotel Kráľova studňa. Sneh a námraza pekne vyzdobili stromy, občas treba podliezať konáre, ktoré sa skláňajú nad chodník.

Neskôr vychádzame na slnko do kosodreviny. Stretávame aj ranného kolegu, ktorý ide rovnaký okruh ako my, zjavne rýchlejšie a stihne ho celý za svetla. Zatiaľ nám je dobre, ale najteplejšiu časť dňa máme za sebou. Prichádzame k prameňu riečky Bystrica, nad ním je drevené premostenie s lavičkami. Tu si robíme poslednú dnešnú zastávku s jedlom. Citeľne sa ochladzuje, takže nás po chvíli oziabajú ruky a musíme pokračovať.

Od rázcestníka Kráľova studňa, prameň pokračujeme po červenej značke, ktorá nás privedie na Krížnu. Úsek po hrebeni je krásny. Podvečerné slnko osvetľuje blízke aj vzdialené kopce, vidíme Tlstú, Lysec, z oceánu fialovej hmly vystupujú útesy Lúčanskej aj Krivánskej časti Malej Fatry.

Z tyčí, ktoré označujú trasu, trčí do boku vyfúkaná námraza. Fúka aj nám, no postupujeme rýchlo aj na pešo, snehu nie je veľa, neprebárame sa. Biely chrbát hrebeňa sa pred nami stáča, za poslednou zákrutou sa pred nami objaví Krížna.

Slnko je už veľmi nízko, biely sneh sa mení na oranžový. Pridáme na tempe, aby sme ešte videli Vysoké a Nízke Tatry, ktorých vrcholčeky trčia za vysielačom. Hranica svetla a farieb sa na oblých krivkách Ostredku takmer viditeľne kĺže nahor.

Stihli sme to práve na vrchol, slnko sme videli ešte asi 3 – 4 minúty. Potom zapadlo za nejaký vzdialený kopec. Končiare blízkych Nízkych Tatier zmenili farbu z ružovej na bielu, obloha nad nimi tmavla. Koniec predstavenia, ej, ešte nás čaká tisíc výškových metrov dole. Ruky nám z fotoošiaľu úplne zmrzli. Teda len rodičom, deti si zatiaľ rozumne čítali fototabule, dole bežia a váľajú sa v snehu, takže im je teplo.

Na rázcestí za Krížnou meníme značku za modrú, minieme ruinu vrcholovej stanice sedačkovej lanovky z Tureckej a ideme dole po zjazdovke. Teraz sme na žltej. Stmieva sa, ale pod nohy zatiaľ vidieť. Na zjazdovke sa aj tak nemáme kde stratiť. No povrch je dosť nerovný, strieda sa blato a sneh, rôzne kamene a hrudy, občas jarček, takže zase až také jednoduché to nie je. V polovici pri vlekoch, ktoré už tiež nepremávajú, vyberáme čelovky. Okrem čelovky musím vytiahnuť aj paličky, lebo ma rozbolelo koleno.

Na Salaškách je to len po blate, ľutujeme, že tu nemáme auto. Čaká nás posledný úsek po zjazdovke. Kvôli kolenu mi zvyšok famílie ujde, ale neprekáža, chvíľu postojím a obdivujem hviezdnatú oblohu. Parkovisko v obci je zase v hmle, no my sme si užili parádny zimný deň na horách.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 24 príspevkov
Na Krížnu cez Úplaz a Kráľovu studňu v zime 30/04/21 23:22 24 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Túlanie sa s deťmi okolo Plaveckého Podhradia V poslednej dobe sa snažím víkendovú túru s deťmi naplanánovať v rámci nami ešte neprebádanej oblasti. Dnešný výlet je naozaj nenáročný, zato bohatý na lúčne výhľady, či lozenie po skalách. … » viac včera Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich ... » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Najnovšie články autora
 
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a veľká časť trasy poskytuje pekné výhľady do podhoria a na … » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimná Téryho chata s deťmi Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. Ide o obľúbený cieľ aj v koronavírusových časoch, kedy sa v chatách nemá vysedúvať. Malá Studená ... » viac 05/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimný okruh okolo Važca s deťmi V lete sa mi veľmi zapáčil nenáročný výhľadový okruh nad Važeckou jaskyňou. Vtedy sme si ho spestrili návštevou jaskyne, dnes so sebou berieme boby. Prvá časť trasy vedie popod ... » viac 22/03/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Na Krížnu cez Úplaz a Kráľovu studňu v zime 30/04/21 23:22 24 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Veľká Fatra - Hôľna Fatra (Národný park Veľká Fatra)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1572 m n. m. – Krížna

  • min: 609 m n. m. – Turecká

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1026 m

  • klesanie: 1026 m

 • Vzdialenosť
  • 16 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 13.12.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 48.84773 ° SŠ
   dĺžka: 19.08824 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.84773 ° SŠ
   dĺžka: 19.08824 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • na úseku Turecká - Ramžiná viacero rúrok a povyše aj prameň pod obrázkom (funkčný aj v zime), potok Malá Ražiná je tiež vhodný zo začiatku zimy, keď je málo snehu a nie je zamrznutý

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Banská Bystrica (vlak, bus) - Turecká (bus, parkovanie na cetrálnom parkovisku v obci)


1.38 (0.92)