Dcéra objavila zľadovatelý potok
Túra

Zo Španej Doliny na Šachtičky v zime s deťmi

08. 03. 2021
Dcéra si túto zimu veľmi obľúbila lyžiarske stredisko Šachtičky. Chodíme sa sem sánkovať, prípadne si pešo vyjdeme na Panský diel. Deťom sa veľmi páčila aj túra cez Netopieriu jaskyňu do Sásovej. V pláne mám prejsť si tiež nový náučný chodník cez Lazy nad Kršňavou.

Tip na túru v okrese Banská Bystrica

Trasa

Špania Dolina – prameň Dobrá voda – sedlo Šachtička – lyžiarske stredisko Šachtičky a späť

Nevýhodou je, že tu v zime býva veľmi veľa ľudí. Lokalita je blízko Banskej Bystrice a sánkovať sa sem chodí veľa rodín. V zime býva cesta autom do lyžiarskeho strediska komplikovaná. Samosprávny kraj aj lyžiarske stredisko ju vysypávajú kamienkami a snažia sa, aby bola prejazdná. Napriek tomu je pre neskúseného zimného vodiča náročná. Ako sa sem teda dostať a zároveň sa nemusieť šplhať do kopca autom? Vtedy si spomenieme na modrú značku, ktorá sem ide zo Španej Doliny. Ponúka krátky (1,5 km) aj keď intenzívny výšľap. Ak si so sebou vytiahneme sánky, cestou naspäť sa môžeme šmyknúť na nich.

Špania Dolina

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Parkujeme v Španej Doline. Na námestí je platené parkovisko. Parkovné je symbolické, 1,- € na celý deň. Zisk ide do obecnej kasy. Je to jeden z mála spôsobov, ako sa dá podporiť toto krásne bývalé banské mestečko.

Hneď ako zaparkujete, si môžete pozrieť rázcestník turistických trás i mapu. Deti sa môžu pohrať na detskom ihrisku. Vedľa penziónu Klopačka je postavený starý bývalý banský vláčik. Deti sa rady hrajú na rušnovodiča či vyliezajú na vagóniky naložené uhlím. Veľkou atrakciou je v letnom období aj hrajúci orloj. Nedávno (2013) tu znova otvorili miestne potraviny so zmiešaným tovarom. Ak ste si nezabalili jedlo na výlet, máte možnosť si tu nakúpiť.

My sem chodíme celkom často, takže deti to tu už poznajú. Vedia, že na ihrisku a vláčiku sa hráme až po túre. Na smerovníku im ukazujeme, že dnes ideme po modrej značke. Teplomer na mobile nám ukazuje hlboko pod nulou, -9 °C. Vysvetľujeme teda deťom, že si nemôžu hneď sadnúť na sánky a nechať sa ťahať. Musia chodiť a vyrábať si tak teplo. Stúpame hore dedinkou, popri penzióne Klopačka až k lesu. Dcéra prvých 10 minút plače, že jej je zima. Odmieta kráčať a tempo máme naozaj slimačie. Všetkým je pri pomalej chôdzi a státí na každom kroku zima. Začíname sa obávať, či dnešný výlet pri mrazivých teplotách zvládneme.

Dochádza nám, že ak máme niekam prísť, treba použiť naozaj silné zbrane. Prvýkrát v živote dcére sľubujeme, že kto sa dostane do cieľa, v bufete si môže hocičo vybrať. "Aj lízatko?" pýta sa neveriacky dcéra. Takéto sladké veci bežne nekupujeme. "Aj lízatko," odpovedáme a už v tejto chvíli je nám jasné, že zakladáme nebezpečný precedens. Dcéra vyštartovala ako o dušu a už sme nepočuli ani slovo o zime.

Opustili sme posledný rodinný dom. Až sem bola cesta vysypaná a sánkovať by sa nedalo. Zabočíme doprava do lesa a dcéra sa hneď z prvého kopčeka spúšťa dole. Už sa teší. Prídeme na rázcestie a zabočíme doľava do lesa. Tým stratíme výhľad na posledný dom. Cesta už mierne stúpa. Zákon zachovania rovnováhy vraví, že vždy plače iba jedno dieťa. Nakoľko dcéra je už spokojná, štafetu preberá syn. Sťažuje sa, že sa mu v snehu šmýkajú nožičky. Vraví, že je unavený a nevládze. Nohy sa mu naozaj šmýkajú. Klasický snehový krok, keď noha ide dopredu, ale o pol kroka sa v snehu šmykne naspäť. Našťastie máme na túre už tradične podelené deti. Manžel chodí so synom a ja s dcérou. Takže motivovanie syna nemusím riešiť. Skončí to tak, že väčšinu času je ťahaný na sánkach. Prípadne chodí tak, že sa zozadu chytí sánok a prednou časťou tela sa na ne zavesí.

Čoskoro prídeme ku krásne zľadovatenému prameňu - studnička Dobrá voda. Je na nej toľko cencúľov, že sa cítime ako na návšteve v kvapľovej jaskyni. Rozprávkové. Voda v studničke vyviera spod masívu Panského dielu. Je zrekonštruovaná v pôvodnom drevenom žľabe - grante.

Stúpame ďalej hore. Dcéru začalo baviť robiť hlboké stopy v závejoch. Načo ísť po chodníku, keď sa môžeme brodiť v záveji. Vyzerá skoro ako odhrabávač snehu. Len či jej nepremoknú nohavice a vydržia to topánky. Čoskoro prídeme k zamrznutému potoku. Vytiekol na chodník a zamrzol. So sánkami ho obchádzam, ale dcéra sa po ňom šmýka a snaží sa ho rozbiť.

Keď vyjdeme hore na Šachtičky, čaká nás prekvapenie. Také prázdne Šachtičky (sedlo Šachtička) sme ešte nezažili. Okrem nás len dvaja sánkari a pár bežkárov. Sánkujeme sa, ale prekáža nám fučiaci vietor. Čoskoro sa rozhodneme ísť späť do Španej Doliny. Pri sánkovaní sa cestou naspäť treba byť opatrný. Terén nie je jednoduchý. Je tu riziko prepadnutia medzi stromy. My si dávame pozor a kontrolujeme si rýchlosť, aby sme kedykoľvek vedeli zabrzdiť. V Španej Doline sa deti ešte hrajú na vláčiku.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 1 príspevok
Zo Španej Doliny na Šachtičky v zime s deťmi 12/03/21 21:33 1 príspevok
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich malých výletníkov pripadá do úvahy. Skomplikujeme to podmienkou, … » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a ... » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články autora
 
Túra Zo Španej Doliny na Šachtičky v zime s deťmi Dcéra si túto zimu veľmi obľúbila lyžiarske stredisko Šachtičky. Chodíme sa sem sánkovať, prípadne si pešo vyjdeme na Panský diel. Deťom sa veľmi páčila aj túra cez Netopieriu jaskyňu do Sásovej. V pláne mám prejsť si tiež nový náučný … » viac 08/03/21 Danka Laciková Starohorské vrchy
Túra Nenáročný okruh nad Donovalmi Je koniec jesene a s deťmi trávime čas v Podkoniciach pri Banskej Bystrici. Sestra Soňa je s mamou a Maťkom v Tatrách. Je to príležitosť stretnúť sa niekde na polceste a spraviť si ... » viac 14/12/20 Danka Laciková Starohorské vrchy
Túra Túry s deťmi v okolí jazera Balaton Veľa ľudí má maďarské jazero Balaton spojené len s kúpaním sa. V severnej časti Balatonu je ale aj možnosť turistických výletov, sú tu rozhľadne, kopce a dokonca aj rozľahlý hrad. ... » viac 02/12/19 Danka Laciková Svet
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Zo Španej Doliny na Šachtičky v zime s deťmi 12/03/21 21:33 1 príspevok
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Starohorské vrchy (ochranné pásmo Národného parku Nízke Tatry)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 952 m n. m. – sedlo Šachtička

  • min: 703 m n. m. – Špania Dolina

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 245 m

  • klesanie: 245 m

 • Vzdialenosť
  • 3 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 19.02.2021

 • Štart trasy
  • šírka: 48.80777 ° SŠ
   dĺžka: 19.13342 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.80797 ° SŠ
   dĺžka: 19.13329 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • prameň Dobrá voda

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Banská Bystrica (vlak, bus) - Špania Dolina (bus, platené parkovisko v centre obce)


0.7 (0.27)