Výhľad na Kriváň z lúk nad Važcom
Túra

Zimný okruh okolo Važca s deťmi

22. 03. 2021
V lete sa mi veľmi zapáčil nenáročný výhľadový okruh nad Važeckou jaskyňou. Vtedy sme si ho spestrili návštevou jaskyne, dnes so sebou berieme boby. Prvá časť trasy vedie popod menšie lyžiarske stredisko a tak veríme, že sa budú dať využiť. Čakajú nás aj príjemné lúky a výhľady na Západné i Vysoké Tatry.

Trasa

Važec, kostol – lyžiarsky vlek Birutova – sedielko pod Holým vŕškom – poľana Vŕšky – Okrúhle – poľana Na múre – lúky Klochiarky – Važec, Nižné mlyny (Múrna ulica) – Važec, kostol

Okruh ide z väčšej časti po neznačených chodníkoch, preto tu nenájdete zoznam turistických rázcestníkov, ako je obvyklé. Trasa sa dá pozrieť vo Faktoch.

Začíname v strede obce pri kostole. V lete sme parkovali pred Važeckou jaskyňou, no teraz je parkovisko aj cesta sem pokrytá ľadom. Ľad je striedavo aj na ostatných cestách okrem hlavnej a tiež na chodníkoch, pretože čo sa cez deň roztopí, v noci zmrzne. Uvažujeme, či si nedáme retiazkové mačky už cestou po zelenej značke cez obec, ale napokon to preskackáme.

Zelená značka na konci obce začína stúpať popri opustenej budove zjazdovkou v ihličnatom lese. Sme v areáli lyžiarskeho strediska Važec - Birutova. Odporúčam sa tu ešte obzrieť za chrbát, výhľady na Vysoké Tatry ponad obec sú fantastické. Máme dosť času sa kochať, pretože na kopci od rampy po asfaltovú cestu je akurátny sneh na sánkovanie a tak nechávame Maťka sa vyblázniť na boboch. Máme čo robiť, aby sme ho presvedčili pokračovať, ale dlhšie sa nedá postávať, je zima.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Zjazdovkou nejdeme dlho, pretože je tiež vhodná na sánkovanie, hoci s miernejším profilom. Necháme teda dieťa šantiť s bobami, pomedzi to vytiahneme termosku s čajom. Potom pokračuje. Po pravej strane máme lyžiarsky vlek a kratšiu strmšiu zjazdovku. Po ľavej stojí stará drevená budova, vyzdobená starými lyžami. Minulý rok sa tu lyžovalo, tento lyžiarske strediská stoja kvôli pandémii.

Pokračujeme ďalej priesekom na okraj veľkej lúky, kde sa chodník strmo zvrtne doprava. Potom nás čaká asi 15 minút lesnou cestou na ďalšiu rozľahlú lúku. Na jej pravom konci vidíme dvojicu skialpinistov, ktorí sem vyšliapali po zjazdovke. My si nájdeme miesto na slnku neďaleko veľkej borovice. Sedieť sa nedá, je chladno, ale postávanie na slniečku s keksíkom je príjemné.

Na rozložitej lúke sa niekto preháňal na bežkách. Maťko by sa chcel bobovať a tak vzhľadom na profil navrhujem, že ho budem ťahať. Neskôr zasa ťahá boby sám, vezie na nich ruksačik. Okolo nás je hlboký sneh, no niekto trasu prešiel s vozidlom, v ktorého stopách teraz kráčame. V strede medzi koľajami je stopa po bežkároch. Profil je príjemný a lesy nezdevastované, musím sa sem tiež niekedy vybrať aj na svojich BC lyžiach.

Zelená značka nás na konci lúky opustila, smeruje do Murnej doliny. My sa lesom pomaly prepracujeme na okraj veľkej lúky. Tu si opäť robíme pauzu na naukladaných brvnách. Potom pokračujeme kúsok po cyklotrase a jastrím očami po nenápadnej odbočke, ktorá nás privedie na výhľadové lúky nad Važcom. Po cyklotrase, ktorá je odhrnutá, by sme sa v pohode dostali na zelenú značku pod lyžiarskym strediskom, no lúky ma lákajú.

Nájsť odbočku v tieni a pod snehom nie je jednoduché, ale podarí sa a overujem si to aj na zázname trasy z leta. Rodine teda zavelím odchod z cyklotrasy a šup sa prebárať do hlbokého snehu. Mamu to veľmi nenadchýna, najmä keď poblíž je niekto cvičiaci veľkého psa. Rýchlo sa vzďaľujeme, v rámci terénnych možností.

Cestička v lese je zreteľná, na jednom mieste s Maťkom ešte využijeme boby, potom sa dostávame na lúky. Výhľad na Západné a Vysoké Tatry je rovnako parádny, ako v lete, možno so snehom aj viac. Pokocháme sa a potom len trafiť chodníček, ktorý nás privedie k Važeckej jaskyni.

Okruh nám aj so všetkými pauzami trval asi tri hodiny, je to nenáročná a vďačná lokalita, určite sa vrátim niekedy potúlať po okolitých lesíkoch a lúkach.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 3 príspevky
Zimný okruh okolo Važca s deťmi 24/03/21 13:13 3 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Túlanie sa s deťmi okolo Plaveckého Podhradia V poslednej dobe sa snažím víkendovú túru s deťmi naplanánovať v rámci nami ešte neprebádanej oblasti. Dnešný výlet je naozaj nenáročný, zato bohatý na lúčne výhľady, či lozenie po skalách. … » viac dnes Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich ... » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Najnovšie články autora
 
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a veľká časť trasy poskytuje pekné výhľady do podhoria a na … » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimná Téryho chata s deťmi Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. Ide o obľúbený cieľ aj v koronavírusových časoch, kedy sa v chatách nemá vysedúvať. Malá Studená ... » viac 05/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Zimný okruh okolo Važca s deťmi V lete sa mi veľmi zapáčil nenáročný výhľadový okruh nad Važeckou jaskyňou. Vtedy sme si ho spestrili návštevou jaskyne, dnes so sebou berieme boby. Prvá časť trasy vedie popod ... » viac 22/03/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Zimný okruh okolo Važca s deťmi 24/03/21 13:13 3 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Nízke Tatry

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 935 m n. m. – Okrúhla

  • min: 783 m n. m. – Važec

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 197 m

  • klesanie: 197 m

 • Vzdialenosť
  • 6 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 21.02.2021

 • Štart trasy
  • šírka: 49.0591 ° SŠ
   dĺžka: 19.9816 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.0591 ° SŠ
   dĺžka: 19.9816 ° VD
   » Mapa

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Važec (vlak, bus, parkovisko pred Važeckou jaskyňou, parkovisko pri kostole)


1.33 (0.85)