Prístup

- zo sedla Nižná Kľaková (turistická útulňa) po červenej značke Rudnej magistrály a po lesnej ceste (lyžiarska trasa) popod Kľak cez Hlinačku na poľanu Mochnatá,
- zo sedla Nižná Kľaková (turistická útulňa) po trase lyžiarskej cesty okolo Kľaku resp. Veľkej Stožky cez tzv. les mladých hutníkov a lokalitu Zadné hory na poľanu Mochnatá,
- zo Studne na Muránskej planine (priepasť Ľadová jama na Muráni) po červenej značke Rudnej magistrály po sedielko Veľká Maratinka medzi Kadakom (1237,7 m) a Ostricou (1306,9 m) /pred Čmierovou poliankou/ a po lesnej ceste (lyžiarska trasa) na poľanu Mochnatá.

Objekt

Na severnom okraji podlhovastej úzkej horskej polianky Mochnatá stojí jednoduchá jednopriestorová zrubová stavba so šindľovou strechou. Vstup do zrubu je bez dverí a po obvode troch stien sú osadené úzke lavice na sedenie. Škáry medzi brvnami sú utesnené latkovaním a šindľová strecha je v dobrom stave. Búda pravdepodobne slúži ako úkryt pre lesných robotníkov. Podlahu tvorí udupaná zem a v zrube je poriadok. Na zemi sa zmestia štyria nocľažníci s vlastním spacím vakom a izolačnou podložkou. Z vonkajšej strany je nad vstupom pripevnená liatinová tabuľa „Ochranné pásmo vodného zdroja“.

Zaujímavosť

Zaujímavosťou je, že (Muránsky) Kľak je najvyšším bodom pohoria Spišsko-gemerský kras, resp. jeho podcelku Muránska planina s výškou 1408,7 metrov. Prívlastok „muránsky“ má, lebo na Muránskej planine je ešte jeden vrch s názvom Kľak, ktorý domáci volajú Tisovský Kľak (1153,6 m) – južne od sedla Burda.

Súvisiaci dokument

Návštevný poriadok NP Muránska planina