Materiál

Topánky sú ušité z kombinácie nubukovej kože a Cordury, z čoho vyplýva, že ich hmotnosť je celkom priaznivá – hlási to aj časť ich názvu (light). Dôsledkom odľahčenej konštrukcie je vyšší počet švov, ktoré sú vo veľkej väčšine prípadov zdvojené. Podrážka je sendvičová, v medzivrstve je tlmiaca pena a ukončená je dezénom VIBRAM. Väčšinu obvodu topánky lemuje asi tri centimetre vysoký pás gumy – ochrana pred deštrukčným pôsobením skál a sute. O nepremokavosť sa stará mikroporézna membrána event.

Tvar a prevedenie

Tvar topánok možno označiť za bežný s modernými prvkami. Celkovo ide o značne tvrdú obuv, vhodnú predovšetkým do skalnatého prostredia vyšších nadmorských výšok. Pre pohodlie je vhodné použiť ponožky s väčším objemom. Zaujímavým konštrukčným prvkom je tzv. heel stabilizer – plastový prvok spájajúci podrážku s vrchnou časťou topánky. Má za úlohu vhodne prenášať pôsobiace sily a tým zvyšovať smerovú stabilitu nohy. Pridruženým efektom je, že túto priehlbinu možno použiť pre mačky so zadným rýchloupínaním. V prednej časti topánky však nie zárez, takže mačky musia byť hybridné – vpredu plat alebo remienky, vzadu rýchloupínanie. Horná časť topánky je riešená zostupne pre vyššiu pohyblivosť a pohodlie nôh. Nepremokavosť topánky je približne do výšky desiatich centimetrov, jazyk totiž v časti horných dvoch šnurovacích ušiek nemá lem proti preniknutiu vody. Pohodlné šnurovanie zabezpečujú v dolnej časti ušká s guličkou a v strede uzamykací prvok, ktorý umožňuje stiahnuť hornú a dolnú časť s odlišnou silou.

Celkovo na mňa konštrukcia topánok pôsobí veľmi dobrým dojmom, ak si odmyslím klasickú nedôverčivosť voči necelokoženým riešeniam. Jej trvácnosť hodnotiť nemôžem, to ukáže až dlhší čas. Veľmi pozitívne hodnotím gumový lem proti poškodeniu skalami a suťou, nepáči sa mi však jazyk, ktorý mohol byť nepremokavý do vyššej časti. Šnurovanie je veľmi dobré, možno ho pevne utiahnuť aj v prípade úzkej nohy. Viac pozornosti však mohol výrobca venovať výstelke päty.

Moje dojmy z používania

Chvíľu trvá kým si nohy a topánky na seba zvyknú, je to dané tuhosťou konštrukcie. Preto nie je dobrý nápad ich vybaliť z krabice a vybrať sa na náročný týždenný prechod. Pre pohodlie počas túry je vhnodné použiť ponožky s vyšším objemom, znovu dôsledok tvrdej konštrukcie. Veľmi pozitívne hodnotím priečnu stabilitu, čo sa najviac prejaví pri dlhých traverzoch, kde Rock Light spoľahlivo drží. Trochu horšie je na tom stabilita päty pri stúpaní, no pri kombinácii hrubej ponožky a silného utiahnutia je všetko v poriadku. Podrážka drží veľmi dobre najmä na skalách, no neurazí ani v prípade rozbahneného povrchu, alebo sute. Tuhosť podrážky umožňuje využiť aj menšie výčnelky ako stupy.

Dachstein Rock Light EV neodporúčam ako topánky do všetkých terénov. Cítiť, že dizajnéri sa zamerali predovšetkým na skalnaté povrchy, "obyčajné" kopce topánkam sedia menej. Z pohľadu sezón ich odporúčam na jar a na jeseň, v prípade nižších polôh v zime a vo vyšších polohách aj v lete. Zimné túry zvládnu dobre aj s mačkami, no nie na náročnú zimnú VHT.

Ošetrovanie

Kombinovaná konštrukcia koža/textil naznačuje, že najvhodnejšie bude pre impregnáciu použiť spray, alebo roztok. Pred impregnáciou je nutné, aby boli topánky čisté a suché. Sušiť nie je vhodné pri silnom zdroji tepla, ale pri izbovej teplote a novinami vypchať vnútro. Viac info o ošetrovaní nájdeš v samostatnom článku.

Viac info o topánkach je na stránke www.dachstein-slovakia.sk.