Podľa Vladimíry Hrebeňákovej z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR bude po vstupe Slovenskej republiky do schengenského priestoru v rámci vnútorných hraníc Schengenu možné prekročenie hranice na ktoromkoľvek mieste. Rozdielny režim sa bude týkať chránených miest, ktoré sa určia na rokovaní s ministerstvom životného prostredia. To bude zastrešovať presnú špecifikáciu chránených oblastí a presný režim v týchto oblastiach.

Od Ministerstve životného prostredia sme sa dozvedeli, že Schengenský dohovor je síce nadradený, čo sa týka prechodu hranice, a umožňuje prestúpiť hranicu na ktoromkoľvek mieste, ale to neznamená, že sa môže porušovať naša legislatíva. Podľa Stanislava Klauča, riaditeľa Sekcie ochrany prírody a krajiny, sa hranica bude môcť prekračovať na miestach, kam vedie z našej aj poľskej strany chodník, ale kde doteraz nebol otvorený hraničný priechod. Potvrdil, že chránené územia budú mať osobitný režim a nebude možné chodiť mimo značkovaných chodníkov.

V spomínanom článku v Gazete Krakowskej má riaditeľ poľského Tatranského národného parku Pawel Skawinski rovnaký názor. Podľa neho v Tatrách neplatí Schengen, ale predpisy záväzné pre chránené oblasti a na Slovensko bude možné prejsť len na takom mieste, kde sa z oboch strán stretávajú turistické chodníky.

V novom návštevnom poriadku TANAPu, ktorý by mal byť prijatý pred budúcoročnou turistickou sezónou (možno už od februára), bude zrušený chodník z Tichej doliny do Tomanovského sedla, ktorým sa ďalej dalo pokračovať pod Temniak alebo k chate do poľskej Doliny Tomanowej. Zrejme tu zo strany ministerstva ide o obavu z prílišnej návštevnosti z poľskej strany. Ak by chodník ostal otvorený, pravdepodobne by čelil zástupom turistov od Kasprovho vrchu, kam vedie lanovka, smerujúcich po žltej a červenej značke do Tomanovského sedla, kade sa dá zísť do Doliny Tomanowej k horskej chate Hali Ornak. Priebehy iných chodníkov by sa meniť nemali.

Ostatné sedlá alebo štíty, kde sa stretávajú slovenské aj poľské turistické chodníky:

Vo Vysokých Tatrách:
- Rysy/Rysy

V Západných Tatrách:
- Kasprov vrch/Kasprowy Wierch
- Gáborove sedlo/Gaborowa Przelecz
- Končistá/Konczysty Wierch
- Rákoň/Rakon
- Lúčna/Grzes

Súvisiace témy:
Turistické priechody PL-SK
Turistické priechody H-SK

Doplnené o ďalšie informácie z Ministerstva životného prostredia SR, 18.10.:

Chodník do Tomanovského sedla by mal byť zatvorený kvôli ochrane zveri, ktorá tam je. Po vstupe do Schengenu sa tam predpokladá väčšia návštevnosť, ktorá sa nebude dať usmerniť, a ktorá by negatívne vplývala na chránené živočíchy.
Uvažuje sa však nad otvorením značeného chodníka po hrebeni od Pyšného sedla az na Kasprov vrch. Bude viesť po slovenskej strane, čo si samozrejme vyžaduje úpravu terenu. Momentálne je to v štádiu pracovného návrhu a rokuje sa o ňom medzi oboma TANAPmi, ale už skoro by sa mal dostať na Krajský úrad do pripomienkového konania, kde sa k nemu môžu vyjadrit aj turisti.