Skialp je z podstaty veci viac o šliapaní ako o jazdení. Hore kopcom ideme oveľa dlhšie ako dolu. Preto je logické pre túto fázu optimalizovať výstroj. Zároveň platí, že ušetrená hmotnosť na nohách je podstatne dôležitejšia ako to, čo nosíme na chrbte. Preto ak si vyberáte skialpový set, je rozumné sa zamerať na redukciu hmotnosti lyží a lyžiarok viac ako batohu a jeho obsahu.

Na druhej strane je radosť z jazdy, ktorá ide v ruka v ruke s vlastnosťami lyží. Dlhšie, širšie a tuhšie lyže sú jednoducho ťažšie. Ako si správne vybrať je alchýmia a často aj pokus-umyl.

Testovaná kombinácia slovenských lyží Forest skis Thrak a tiež slovenského viazania Grizzly.ski GR Olypic Tour ide smerom ultra-ľahkého viazania (200 g vo verzii rental), aby ostal priestor pre ťažšie lyže (1230 g pri dĺžke 172 cm). Označenie ťažšie lyže treba brať s rezervou a ohľadom na kategóriu.

S lyžami som sa vybral v prvý deň tohto roka na Chopok z južnej strany. Snežilo, bol silný vietor a nízka viditeľnosť. Lanovky vypnuté. Taký klasický "chopkovský fekál", pri ktorom ste radi, že hoci šliapete mimo zjazdovky, ste stále v lyžiarskom stredisku. Druhý deň som sa vybral do Žiarskej doliny. Počasie bolo len o málo lepšie, a tak som zvolil výšľap na Terasu pod Žiarskym sedlom a po zjazde som si ešte raz vyšliapal časť k hornej hranici lesa, kde boli najlepšie snehové podmienky.

Forest skis Thrak

V Žiarskej doline
V Žiarskej doline

Novinka slovenskej značky Forest skis je určená špeciálne na skialp. Je to lyža postavená na drevenom jaseňovom jadre. Má štíhlejšiu geometriu s 82 mm v strede, 19-metrovým rádiusom, s dlhším camberom a kratším rockerom. Ak sú tieto výrazy pre vás novinkou, odporúčame epizódu Hiking podcastu o výbere lyží. Top sheet má modrotlačový dizajn, sidewally sú z bieleho ABS plastu. Skĺznica je čisto čierna s modrým logom stromčeka v oblasti špice. Lyže pôsobia robustne a trvácne.

Výšľap je vďaka nízkej hmotnosti veľmi príjemný, najmä ak nie ste na túto hmotnostnú kategóriu bežne zvyknutí. Na Chopku som to až tak nedocenil, lebo boj so silným vetrom bol tak či tak náročný, no v Žiarskej doline, kde nefúkalo, to bolo veľmi cítiť. Na Žiarskej chate som sa cestou hore ani nezastavil, oddych nebol potrebný a podľa aplikácie Strava som si spravil aj osobný rekord. Po zjazde som si časť trasy dal ešte raz.

Pri šliapaní sa mi páčilo, že vďaka štíhlejšiemu tvaru lyže dobre držia stopu a to aj v tvrdších traverzoch vo vyšších polohách Žiarskej doliny, kde sa striedali snehové vankúše s podkladom vyfúkaným do zľadovatelého podkladu.

K lyžiam boli Contour pásy z čistého mohéru s kovovým okom na špicu lyže a plastovým háčikom so zaťahovaním vzadu. Je to štandardný univerzálny upínací systém, no tu by sa mi viac hodil tradičnejší skialpový s naťahovaním na špici, aby sa ľahšie pásy dávali dole bez nutnosti vypínať sa z viazka. Niežeby som bol pretekár alebo rád žongloval, dôvod nájdete v časti o viazaní.

Z hľadiska šliapania lyžiam nemám čo vytknúť. Ešte detail, spolu s pásom váži jedna lyža cca 1,6 kg (pás pridáva asi 200 gramov).

Lyže jazdia na svoju hmotnosť obstojne. Oceňujem predvídateľnosť ich správania sa v rôznych snehových podmienkach. Vďaka 19 metrovému rádiusu sa nestane, že by zrazu chytila hrana a lyže si šli svoje. Na druhú stranu, oblúk treba zľahka iniciovať, nestačí prenášať hmotnosť. Na zľadovatenom povrchu sú rovnako zlé ako asi každé skialpové lyže. V hlbšom snehu to nie je taká zábava, skôr bezpečný zjazd.

Pri mojej výške (186 cm) bola dĺžka 172 cm zľahka málo. Na zjazdovke Predné Dereše som cítil, že 5 - 10 cm navyše by neuškodilo. Na druhú stranu som zas vo voľnom teréne ocenil agilitu, ktorú kratšia efektívna hrana prináša. Obzvlášť zábavné to bolo v riedkom lese nad Žiarskou chatou, kde sa v zjazde treba triafať do optimálnej stopy.

V strmších pasážach zjazdu, kde bolo treba voliť preskakované oblúky, som ocenil nízku hmotnosť. Jednak preto, že výsľap ma nevyčerpal a po druhé aj preskakované oblúky sa ľahšie robia s ľahšími lyžami.

Forest skis Thrak / údaje výrobcu

 • Dĺžka: 172 cm,
 • Sidecut: 112-82-103,
 • Rádius: 19 m,
 • Hmotnosť: 1250 g,
 • Infocena: 1050,- €.

Viac informácií na Forest skis

Viazanie Grizzly.ski Olympic Rental

Ultraľahké viazanie Grizzly.ski GR Olympic
Ultraľahké viazanie Grizzly.ski GR Olympic

Slovenská značka Grizzly.ski vyrába (asi) najľahšie viazania na svete. To však neplatí o modeli Olympic, ktorý je zameraný viac touringovo. Má totiž pätku s nastaviteľnou vypínacou silou v rozmedzí 6-10 DIN a dvojitý podpätok. Aj tak je hmotnosť extrémne nízka, len cca 200 gramov vo verzii s brzdou a posuvnou rentalovou pätkou.

So superľahkými modelmi Grizzly.ski zdieľa špecifickú špicu, ktorá funguje odlišne od toho, ako špice na pinových viazkach bežne fungujú. Nášľap do nej nie je taký jednoduchý. Malou páčkou na boku odkloníte len jeden z pinov, zároveň musíte trafiť špicou lyžiarky do pevného pinu, správne zrovnať lyžiarku a potom zacvaknúť páčkou druhý pin. Pri obúvaní to znamená netypickú polohu, z ktorej ma boleli bedrové kĺby. V optimálnych podmienkach sa to človek naučí rýchlo spraviť, ale keď fučí vetrisko, previeva sneh, podklad nie je najrovnejší a vám špica z nejakého dôvodu vypla, tak obuť sa je peklo.

Pätička s dvojitým podpätkom funguje dobre a ovláda sa celkom ergonomicky. Aj výška podpatkov je dobré zvolená. Bežne som šliapal na prvom podpätku, druhý sa ľahko ovláda rukoväťou palice. Flat poloha je náročnejšie nastaviteľná (treba pootočiť celý diel) ale stále sa to dá a zároveň to nie je poloha, ktorú často potrebujem.

Brzdy sú dosť jemné, a keď sa lyže zložia do seba, tak len brzdy ich pokope neudržia a treba zaistiť velcro sťahovacím pásikom. Podobný problém majú aj brzdy iných ľahkých viazaní, napr. ATK RT10 Evo. Zvláštnosťou je, že pri obúvaní sa do zjazdu si musíte brzdu najprv zaaretovať, obuť sa a následne brzdu uvoľniť. Čiže brzda neplní svoj účel pri samotnom obúvaní, keď je dosť vysoké riziko, že ujde lyža.

Špica mi veru pri testovaní neprirástla k srdcu a to až do takej miery, že pásy som si radšej dával dole bez vyzutia lyží, len aby som sa nemusel znovu obúvať.

Toto viazko je vhodné pre skialpinistov, ktorým nadovšetko ide o zníženie hmotnosti na minimum. Ak navyše siahnu po nerentalovom variante, dostanú sa na hmotnosť okolo 150 gramov na polpár. Musia pritom rátať so zníženým komfortom pri obúvaní oproti iným pinovým viazaniam. Získajú za to viazko s trojpolohovou pätkou, vypínacou silou 6-10 DIN, brzdou a držiakom na hrašajzne. Tento koktail vlastností zaujal porotu na mníchovskom ISPO Winter 2022, kde viazanie získalo ocenenie.

Ja som si viazanie GR Olympic Tour za dva dni používania neobľúbil. Či by sme si k sebe našli cestu neskôr, ťažko odhadnúť. Racio mi diktuje, že pri celkovej hmotnosti setu lyže + viazko + pásy + lyžiarky sa mi neoplatí šetriť 100-150 gramov na polpár, keď je s tým spojené tak výrazné zníženie pohodlia.

Grizzly.ski GR Olympic Rent / údaje výrobcu

 • Typ: pinové skialpové viazanie,
 • Hmotnosť: 194 g,
 • Posuvná päta: 70 mm,
 • Vypínacia sila: 6-10 DIN,
 • Polohy pätky: flat + 2 podpätky,
 • Infocena: 600,- €.

Viac informácií na Grizzly.sk

Záver

Lyže Forest skis Thrak ma zaujali svojim prejavom aj nízkou hmotnosťou. Viem si predstaviť s nimi viacdňovú túru, povedzme tatranskú Haute route. No radšej by som ich mal s iným viazaním, napríklad Hagan Pinup 10 Evo (brandované ATK RT10 Evo), ktoré mám na iných lyžiach.