Pôvodne som si myslel, že je na Hikingu spomenutý. Tak som ho špeciálne nefotil, na moje prekvapenie však nebol, tak teda pre úžitok všetkým vám ho chcem predstaviť.

Poloha a prístup

Prístrešok sa nachádza na červenej značke, ktorá prechádza hrebeňom Kysuckej vrchoviny.

  • Z Krásna nad Kysucou po červenej za 3.05 h;
  • Z Kysuckého Lieskovca cez Lodno po zelenej za 2.05 h;
  • Zo Starej Bystrici po zelenej za 1.15 h.

Objekt

Je to typický drevený otvorený prístrešok, ktorý však vďaka svojej veľkosti dokáže poslúžiť na strávenie noci či na bezproblémové skrytie sa pred nepriaznivým počasím. Jeho rozmery sú 5 x 3 x 3 m. Stojí na štyroch relatívne tenkých stĺpoch s podperami. Relatívne robustná strecha je atrapa šindľov a mala by ochrániť aj pred bočným dažďom. Pred vetrom ako tak pomôže natiahnutá celta. Podlahu tvorí vysypaný štrk.

Prístrešok obsahuje niekoľko stolov a lavíc, ktoré sú poukladané na sebe a v prípade akcií na tomto mieste sa povyberajú. Napriek tomu, by nemal byť problém na stoloch prespať, keďže sú dostatočne široké. Takže minimálne vhodné pre dvoch spiacich. Pri väčšom počte nocľažníkov sa môžu stoly podľa potreby prispôsobiť.

Voda

Vodný zdroj som v sedle nezaznamenal. Ak viete o prameni v blízkosti, tak napíšte do diskusie.

Okolie

Prístrešok sa nachádza na upravenom mieste, v ohradenom priestore. Jeho súčasťou je pôvodný kríž a tabuľa s fotkami. Zároveň sa tu dá opekať. Je tu odpadkový kôš, ale správny turista si odpadky zoberie so sebou.

Vedľa v kroví sa nachádza pekná drevená latrína.

Autori fotografií: Dušan Šrenkel a Henrich Tomáš