Komentár
Sona k článku: Trojdňové putovanie Kysuckými Beskydami Pekny vander. Mne sa pri Kysuciach vzdy vybavi, ako som skoro zomrela od smadu na ture okolo Trojmedzia: hiking.dennikn.sk/…/okolo_slovensko_cesko_polskeho_troj …
+ 1 ďalší príspevokSona k článku: Trojdňové putovanie Kysuckými Beskydami Pekny vander. Mne sa pri Kysuciach vzdy vybavi, ako som skoro zomrela od smadu na ture okolo Trojmedzia: hiking.dennikn.sk/…/okolo_slovensko_cesko_polskeho_troj …
+ 1 ďalší príspevokSona k článku: Cesta okolo Tatier: Tatranská Lomnica – Ždiar po novej cyklotrase Vdaka za reportaz. Este by to mohli v zime upravit na bezky.
+ 7 ďalších príspevkovSona k článku: Radstadtské Taury: Z Aualmu na Schuhflicker a Haßeck Paradne vyhlady a super ste to nakombinovali aj s Luckou.
+ 1 ďalší príspevokRc k článku: Vrabčia útulňa nad Grapovcami (pod Kykulou) Lubo, po skusenostiach s ozran skupinkami v nizkotatranskych ci fatranskych utulniach ci dokonca tatranskych chatach si myslim, ze asi neexistuje na Slovensku l …
+ 6 ďalších príspevkovSona k článku: Jesenný Veľký Choč z Valaskej Dubovej V júni je to všade krásne, škoda, že je taký krátky :) tento rok v júni som videla tie kvitnúce vankúše dryádky v Čiernej hore v NP Durmitor.
+ 4 ďalšie príspevkyT.D.D. k článku: Horský hotel Smrekovica História obnovy od nadobudnutia + fotky facebook.com/smrekovica. smrekovica.sk/?fbclid=IwAR0qWHSYJCgP6I-…
+ 142 ďalších príspevkovTomas Vohlarik k článku: O útulniach a ich obnove s Paľom Timkom Pali - vsetka cesta za vasu odvedenu pracu. nielen na tejto kolibe, ale aj na ostatnych. to pocasie teda nezavidim, min tyzden bola reportaz na Markize, vtedy b …
+ 177 ďalších príspevkovPavel Forgáč k článku: Krížom cez Slovenské rudohorie (Kopráš – Turňa nad Bodvou) Ahoj, nič špeciálne nejedávam. Väčšinou čo nájdem v obchodoch. Také klasiky ako dobrá kaše, čínske polievky, kadejaké cestoviny a fajn je aj kuskus. Možno dačo …
+ 7 ďalších príspevkovPorsena k článku: Zaniknuté dediny (7) – Ipeľský Potok a Hámor Len som sa zapudol podpísať, odoslal som ho skôr, ako som pripojil meno. Nejak nemám skúsenosti s pridávaním príspevkov, a popravde ani neviem, že som do účtu …
+ 8 ďalších príspevkovK článku: Kratšie túry vhodné na zamračený víkend: Batizovské pleso, skalná vyhliadka Sokolia a hrad Šomoška
nová témaDaulagiri k článku: Okruh východnou časťou Vysokých Tatier Verím že raz si to biele miesto (Javorovú dolinu) doplním do zbierky. Je ich mnoho, ale postupne krok po kroku... :-)
+ 14 ďalších príspevkovDaulagiri k článku: Salaš Dlhý grúň nad Suchou dolinou Prechádzal som okolo 20.9.2023, na salaši bolo všetko v poriadku ako v popise článku. Igelitom oblepené steny aj strop, piecka, postele, poriadok. Ozaj pekné mi …
+ 26 ďalších príspevkovSvatopluk k článku: Krušné hory a hľadanie Mŕtvej trate Pre FunTomas: "opustené štreky" : ďakujem za tip Poltár - R. Sobota. Dobrá už dlho opustená je Rákošská Baňa - Sirk, ( Rákosbanya - Szirki Vasút ) aj s mostík …
+ 3 ďalšie príspevkyDominob k článku: Krakova hoľa a jej botanická záhrada Vďaka za reakcie! Danka, určite sa na Teba v tomto nabudúce obrátim!
+ 4 ďalšie príspevkyTomka k článku: Folkmarská skala – okruh z Kojšova My sme pred dvoma týždňami išli z Kojšova cez Turniská na Folkmarskú skalu a zostupovali sme tak ako odporúča Tomáš. Ten začiatok, po prejdení mostíka na lúku, …
+ 2 ďalšie príspevkyTono k článku: Pozdišovský chrbát a Kolová hora Marián, hrad v Pozdišovciach stál na brehu potoka Duša (Dolná Duša) a nie na mieste kaštieľa Sirmaiovcov. Pisal o tom už M. Slivka a A. Vallašek v knihe Hrady …
+ 8 ďalších príspevkovJjano: Politika nepatrí na tento portál. Podľa "politika" patrí aj na takýto portál, pretože naše outdoorové zážitky sú politikou priamočiarou ovplyvnené a to vo veľmi mnohých smeroch, napr. ochrana a …
+ 7 ďalších príspevkovDoxaD k článku: Zaniknuté dediny (12) – Veľká Poľana a Ruské Zaujímavo si to spracoval, tie staré, historické foto sú fascinujúce. Nalopotili sa na tých švíčkoch...
nová témaDominob k článku: Núdzová miestnosť Kráľova hoľa Tu som čítal ze by sa na vrchole práveže malo vytvoriť širšie turistické zázemie, tak snáď to oplotenie slúži najmä tomuto účelu: banskabystrica.zoznam.sk/na-kr …
+ 126 ďalších príspevkovPavel Forgáč k článku: Krížom cez Slovenské rudohorie (Kokava nad Rimavicou – Kopráš) Sú to pekné miesta. Som rád že si si pri tom zaspomínal na svoje potulky v týchto končinách :). Veru Jana už poznáme viacerí. Škoda, že ho scenzorovali. Dostal …
+ 6 ďalších príspevkov
Diskusná téma Pes v NP
Diskusná téma Pes v NP
Mate niekto prestudovane ako je to v navstevnych poriadkoch narodnych parkov (napriklad TANAP) s vodenim psa na turistickych chodnikoch ?
Ikeapes bystrolávkový
tatromaniak.pl/…/szokujacy-widok-w-tatrach-turysta-wsadzil-psa-w-…
Nie, ale Roy sa obšmietal...
A koza tam nebola ? Mohla vám urobiť dvojportrét na pamiatku ?
...tak aspoň ostanú spomienky...
Oné... Ma napadá skrze tohto TANAPsieho Kocúrkova, jak v Pyšnej princeznej vravela dobrá chůva panu králi: "To jsi celý Ty: chceš-li dát někomu svobodu, přineseš mu místo ní pilník."
Leguan, kokršpanielka asi býva v OP NP, v ZOPaK § 13
Druhý stupeň ochrany
nie je nič o psom apartmáne = no problem.
Ak beháš pod Cestou slobody, tam veľa TZCH nie je, musíš rýchlo, aby ťa nechytili :
ZOPaK § 14
Tretí stupeň ochrany
(1) Na území, na ktorom platí tretí stupeň ochrany, je zakázané
"c) pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami
zastavaného územia obce
.
Ak beháš nižšie: v OP, 2.stupeň ochrany nie je problém mimo TZCH.
Žeby sa nesmel chovať pes v OP, som v návrhu nenašiel.
K tomu pohrebu som našiel toto
8.1. Vyhradené miesta na organizovanie verejných podujatí:
a) zastavané územia obcí na území TANAP-u v zmysle Prílohy č. 5 k vyhláške Úradu geodézie,
kartografie a katastra Slovenskej republiky č. 461/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č.
162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k
nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v platnom znení.
8.2. Verejné podujatia a s nimi súvisiace sprievodné činnosti je možné na vyhradených
miestach organizovať len za týchto podmienok:
a) Verejné podujatia a s nimi súvisiace sprievodné činnosti je možné na vyhradených miestach
organizovať celoročne bez limitovania maximálneho počtu účastníkov v čase od 7:00 hod.
do 22:00 hod.;
potom sú tam ešte nejaké obmedzenia na hluk a svetelné efekty ale nevidím tam, že by sa žiadalo nejaké povolenie.
A teraz prichádzame k absurdite tohto "poriadku". Bývam v ochrannom pásme Tanapu, takže z logiky veci nemôžem mať psa ani vo dvore. Bežne chodievam behávať do lesa smerom pod Cestu Slobody s mojou kokršpanielkou. A čo napríklad zveropark hotela pod Poliankou... Mimo tému psov ale k meritu je aj len napr. pohreb v Smokovci. Pozostalí musia žiadať podľa navrhovaného poriadku, správu Tanapu povolenie na hromadnú akciu, povolenie na narušenie pôdneho krytu, povolenie na hudobnú produkciu v 5 stupni a podobne. Má to logiku?
V sprievode domácich zvierat vrátane psa (§ 2 písm. z) vyhlášky) len mimo lokalít
s výskytom svištích kolónií, mimo lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried, mimo lokalít výskytu veľkých šeliem a ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.
Lokality sú na svojej hranici v teréne pri všetkých TZCH označené tabuľou. Zoznam lokalít s príslušnými TZCH, na ktorých je pohyb návštevníkov v sprievode domácich zvierat rušivým vplyvom pre chránené živočíchy, je uvedený v prílohe č. 5 vyhlášky a ich grafické znázornenie v mapovom podklade je uvedené prílohe č. 4 tejto vyhlášky. Domáce zvieratá
je zakázané vypúšťať, ponechať bez dozoru a kúpať v plesách a vodných tokoch.
Lenže keď sa pozrieme do tej prílohy, tak zistíme, že veľké šelmy a ďalšie vzácne a ohrozené druhy živočíchov sa akosi nevyskytujú akurát v lokalitách, do ktorých vedú asfaltové cesty.
Návštevný poriadok sa týka iba návštevníkov ... Účelom vyhlášky o návštevnom poriadku Tatranského národného parku a jeho ochranného pásma (ďalej len „vyhláška") je úprava podrobností o povinnostiach návštevníkov....
....za návštevníka sa nepovažujú osoby, ktoré sa zdržujú na území národného parku a jeho ochranného pásma za účelom: výkonu
podnikateľskej činnosti, sprevádzania a vodenia klientov vrátane výuky a výcviku,
obhospodarovania (vrátane zberu lesných plodov), kontroly, údržby alebo správy nehnuteľností...
Takže rozhodujúci je účel pobytu a nie trvalý pobyt, či vlastníctvo nehnuteľnosti. Ak ide pes na kontrolu, tak môže, ak na výlet, tak nemôže.
PaliT, podľa mňa tatranské zvieratká nedokážu rozlíšiť top vycvičeného psa od darebáckeho psa. Proste aj top vycvičený pes smrdí ako pes (=predátor). To je celé. Nehľadaj za tým sprisahanie slobodomurárov.
ad P61 16:28, určite aj toto zverozdravotné hľadisko hrá úlohu pri tvorbe týchto reštrikcií. Človek je veľmi úspešný šíriteľ nákaz, či už z nevedomosti, pohodlnosti, dokonca aj v dobrej viere... (viď 12/2022 besnota v TN).
ten novy poriadok hovori o psoch turistov alebo vseobecne o vsetkych teda aj o tych ktori tam trvale ziju? ja som sa uz davno cudoval tym ochranarom ze ine prkotiny im v tanape vadia a to ze tam behaju psy krizom krazom nijako neriesia
@ tarazed :
Bruno, Lulu, Falco + 1 majú prechodný pobyt v T.Lomnici. Keď to prejde, chudáci sme my, na Brnčalke uvidíme akurát lavinárov.
...inak teraz mi vlastne napadlo, ze ak to prejde, tak vydrbu aj vsetky psy z chat, ktore tam doteraz boli. Chudak Bruno a jeho kamosi :( skoncia ako tie polske macky v utulku asi :(
Peťko, nič si nepochopil. Tak polopate: Ak chceš vystrnadiť psov z celých Tatier (a strážcov podľa legiend učili na presadzovanie zákona hmaty, chvaty a kopy) a zdá sa ti to normálne, nečuduj sa potom stále väčším obmedzeniam aj v tom, čo by si rád robil ty, VHT, skialp, horolezectvo a uzávery do bludu.
Tvoj nepriateľ nie je pes na vôdzke, ale ten človiečik, ktorý sa vyžíva v tom, ako vyženie z Tatier všetku "škodnú".