Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Salaš na Košariskách

Diskusná téma K článku: Salaš na Košariskách

V centrálnej časti Veľkej Fatry nie je problém nájsť salaš či kolibu, kde sa dá prenocovať alebo prečkať zhoršené počasie. Opisovaný salaš ponúka podobnú možnosť, ktorú pravdepodobne využije ten, kto nastupuje na hrebeň z Belianskej doliny neskôr a nestíha dôjsť až pod Borišov.

Adelmos

Ahojte včera som v kolibe doplnil rebrík do podkrovia, teraz sa tam vyspí približne osem ľudí (pričňa + podkrovie). Dosky v podkroví sú trochu zaprášené ale inak v pohode. Ako doplnok ku prični je malé sedenie - stolík a lavička. Rozmery stolíka sú 60 x 100 cm takže nič moc pre ožranpárty ale tak akurát pre uvarenie rannej kávičky ;-)
Chata pod Borišovom je vraj momentálne komplet vybookovaná a salaše (koliby) v jej okolí sú buď zamknuté alebo v nich nocujú pastieri alebo sú nevhodné na prespatie. Takže koliba na Košariskách môže byť vhodnou alternatívou...
Prameň v blízkosti je funkčný - je tu rúrka a starý válov (neznačeným chodníkom od smerovníka Košariská, koliba cca 100 m dolu v lese pod starým bukom). Pred kolibou je ohnisko.

Adelmos

Za to celé môže PaliT - on ma takto namotivoval ;-) No ešte je tam čo robiť, ale to miesto je fakt krásne - odporúčam ísť sa tam pozrieť

Mirino

Pozrel som aj video.Raz darmo...kde je vôla, tam je cesta.

Adelmos

Ahojte včera som doplnil pričňu takže už sa v kolibe dá aj prespať. Dĺžka prične je 540 cm, šírka 70 cm takže na karimatke v pohode. Núdzovo sa dá vypať aj na drevenej podlahe na ktorej je pričňa len si treba zobrať nejakú fóliu pod karimatku. Nabudúce chcem ešte doplniť rebrík do podkrovia a malý stolík na uvarenie kávy a pod. Vo vnútri je ešte stále trochu neporiadok (zatiaľ som zniesol tri vrecia odpadu + starú pec) ale dá sa to prežiť ;-)
Viac na fotkách alebo youtu.be/_HDVFuI6wjc

Adelmos

Strecha na kolibe je opravená ale s nocľahom v kolibe zatiaľ nepočítajte pretože vo vnútri je dosť bordel - treba tam spraviť veľké upratovanie. Pričňa pre troch nocľažníkov bude najneskôr do konca júna. Tiež rebrík na "druhé poschodie".

Daulagiri

To je obrovská škoda, chystám sa tu prespať už dlhšie, zdá sa že by som sa mal poponáhľať.

Samkoh

potvrdzujem správu Pavla chodca Horvátha, objekt je síce staticky v poriadku, ale vnútri je najmä v zadnej časti bordel a smrad. Podkrovie som si nevšimol. V prednej časti boli ponechané nejaké núdzové zásoby. Palanda v prednej časti je v polorozpadnutom stave. Celkovo sa v prednej časti vyspia asi tak 2-3 osoby, v zadnej časti 0!, v podkroví neviem. Rovnako som si nevšimol ani piecku, ale je možné, že som ju iba pri rýchlej obhliadke prehliadol.

Vrzik

Nějak se nenahrály fotky obou pater, takže přikládám je zde.

Vrzik

Stav 30.6.2019: V dolním patře dvě rozpadlá kamna, jedna postel bez matrace a bordel na zemi. Podkroví vypadá dobře (viz foto). Můj dohad je, že se v podkroví vyspí až 8 lidí. Může tam ale trochu zatékat, v severní části střechy jsou totiž díry.
Co se týče vody, tak pár metrů směrem ze svahu dolů je pramen. V čase návštěvy byl skoro vyschlý a trubka ucpaná (viz foto), ale prohrábnul jsem ho, trochu posunul trubku a voda tekla, ovšem pouze velmi malým proudem. Je třeba poznamenat, že v posledních týdnech vůbec nepršelo.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum