Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: GPS navigácia v praxi

Diskusná téma K článku: GPS navigácia v praxi

Pod pojmom GPS navigácia si veľa ľudí ešte aj dnes predstavuje drahé zariadenie v luxusnom aute. Táto technológia však už preniká do všetkých oblastí nášho života, a je možné ju používať pri všetkých pohybových aktivitách. Ceny týchto zariadení už tiež nie sú astronomické a sú prístupné širokej vrstve uživateľov.

Pea C

Toto uvadzam ako samostatny prispevok do diskusie:

neviete, kde sa daju najst (a pripadne stiahnut) zaujimave waypointy okolia Dumbiera a Chopku (jaskyne, prirodne zaujimavosti, krizovatky apod.), najlepsie v systeme WGS84? Da sa aj z mapy, ale chvilu to trva ;-).

Lubo

Ja som na to pouzil GOOGLE, ktory mi nasiel nejaku stranku so slusnou databazou Waypointov. Uz si nepamatam ktora stranka to bola. V kazdom pripade by sa mali podobne databazy zacat objavovat na hikingu. Zatial neviem presne urcit kedy to spustime, ale pracujeme na tom a budeme sa snazit aby to bolo cim skor. Je na co sa tesit :-).

Ak ma ktokolvek nejaku dobru sadu Waypointov, nech mi ich posle na moj email lubom(zavinac)gmx(bodka)net. Sluzba bude interaktivna (t.j. kazdy bude moct pridavat), ale potrebujeme na zaciatok nejaky testovaci subor. Diki :-)

Pea C

A idealne subory bodov budu skutocne prejdene, nie vyklikane z mapy. Mapy su nepostradatelna vec, ale maju mensiu presnost ako GPS-ka. A pochybujem, ze niekto ma skutocnu vojensku mapu, kde je nakreslene aj miesto, kde sa vykakala srnka ;-)

Rasto trubac

s gpskou robim od roku 2000 a tak poznam uz velky posun v kvalite ci uz pristrojov alebo map. bohuzial vsetko stoji peniaze. dnes sa daju kupit mapy do gps ktore su casto vyrazne presnejsie ako pekne papierove, ale absolutne neaktualne a casto zavadzajuce. Myslim ze ale nikto nema kompletnu a sutocne spravnu databazu POI - zaujimavych bodov a toto je pole pre internet. len treba odlisovat ako tieto waypointy su robene - ci z nejakej zatabazy na waypoint.org kde su zaokruhlovane a nepresne, alebo zosnimane z mapy co tiez nie je ziadna slava (hadam okrem cestnej siete) alebo priamo zosnimane v terene. tie maju najvacsiu hodnotu a tieto by bolo dobre zberat a tematicky ukladat - napriklad aj tuna. nieco podobne je aj na bikeagps.sk$ret co sa tyka slovenska, co sa tyka tripov najjma v alpach vid gps-tour.info/
nieco mam aj ja na strankach ale momentalne je stranka neobnovovana lebo ju caka migracia

Lubo

Verim, ze sa mi podari dat dokopy GPS team, s ktorym vyhutame najlepsi sposob na vytvorenie najkompletnejsej databazy POI na Slovensku.
Ktokolvek ma zaujem sa pridat, je maximalne vitany. Staci napisat do tohto fora na seba kontakt a o par tyzdnov/mesiacov sa ozvem a dame dokopy nieco zaujimave, ze vsetci budu len cumiet ake je to dobre. Tak ako na Hikeplanner.

Jano Rohac

Silno podporujem myslienku on-line databazy waypointov, trackov a routes na internete, hiking.sk by na to bol vyborny. Velmi rad sa pridam a dodam a budem dodavat svoje veci. Samozrejme, malo by ist zasadne (!) o v terene namerane suradnice a databaza by mala byt interaktivna (alebo ako nazvat to, ze kazdy moze podla nejakych kategorii pridat svoje udaje sam, bez administratora).

Rasto trubac

este jedna linka viazuca sa k zameraniu tohoto portalu
gpsve.szm.sk/tracks.html
ked si prihrejem polievocku tak tiez planujem na novych strankach mat gps informacie o cyklistickych trasach a poi... v niecom s turistikou su spolocne, v niecom zasa ine..
ked budem mat turisticke veci rad ich sem pridam. staci mat dobry napad a realizaciu s uploadom a kategorizaciou

Marek Kulhánek

Som rád, že moj článok zaujal a som prekvapený aký je záujem podialať sa na tvorbe databáz. Vypustil som totiž už dávnejšie nejaké databázy na mojej stránke s výzvou na posielanie nových databáz, ale bohužial prispievateľov bolo primálo, tak aj moja aktivita v tomto smere poľavila. Ak sa však niekto aktívny nájde, tak to rád obnovím.
čo sa týka bodov vyklikaných a zameraných, mám ten názor, že aj vyklikané majú zmysel, ale musí človek vedieť, že nie sú zamerané a majú nižšiu presnosť. Napr. s vyklikanými parkoviskami, či budovami v meste, ktoré sú vidieť na 200m, nie je ýiadny problém. V mojich databázach majú vyklikané body v názve "X".
Osobne mám ale veľmi dobrú skúsenosť s používaním databáz prejdených trás. A myslím, že takáto databáza potrebuje administrátora, pretéže najmä prejdené trasy potrebujú obvykle vyčistiť a pokiaľ tam budú nespracované súbory, tak to bude ľuďom robiť problémy.

Rado

Ahojte, tiez ocenujem clanok s touto tematikou kedze som pomerne cerstvym majitelom GPS-ka :-) (cca mesiac).

Pouzivam ho na cyklistiku aj na turistiku, len clovek nemoze cakat ze bude mat signal alebo nejaku velku presnost v miestach ako su napriklad rokliny Slovenskeho Raja. Povodne som si to vobec neuvedomoval.

Kazdopadne so vstavanou mapou je to skvely nastroj na hrubu orientaciu, ale ako uz bolo na tomto serveri spomenute, pepierovu mapu nenahradi. Ale je to velmi dobra pomocka ak clovek potrebuje napr. zistit ci spravne odbocil alebo ako daleko je to ku najblizsiej chate, razcestniku a pod.

Moj kolega tiez pripravuje web hlavne pre cyklistiku kde by malo ist o trasy, atd, takze sa zda ze GPS su coraz popularnejsie. :)

Rado

MisoB

Pri tvorbe databaz si treba uvedomit, ze nie kazdy je vlastnikom GPS pristroja a cenne mozu byt aj body zistene v terene a ich poloha urcena pomocou mapy. Isto maju mensiu presnost polohy, ale uz samotna informacia, ze v tych koncinach je pramen, buda a pod. ma svoju cenu. Taketo body by boli oznacene priznakom a v pripade, ze ich niekto zameria GPSkom, priznak by sa zrusil.

Pea C

Nebudem chvalit chvalene. Uz som to urobil na zaciatku, ale mohutny ohlas ma prijemne prekvapil. Ja som si GPS-ku kupoval so zamerom, ze urcite budem pouzivat popri nej PAPIEROVU mapu a samozrejme mam v zalohe klasicku buzolu. Takze moja GPS-ka je bez podkladovej mapy. Nemam totiz chut si stale zhanat aktualizovane vydania v elektronickej podobe a vysedavat pri compe. Tak ci tak aj v pripade mapovej GPS potrebujete mapu na planovanie trasy.

Par slov k databaze POI: ja by som uvital jednoznacne strukturovanu databazu (trebars formou odfajkania ponuk), podla ktorych by sa dalo hladat. Ale zase nie take strukturovanie, aby to zadavatela otravilo pri druhom POI ;-) Struktura jednoducha, ale relevantna pre hikerov, cyklistov a inych dobrodruhov. Taka zakladna struktura napr.:

  • NAZOV 8-MIESTNY
  • NAZOV PLNY
  • KOORDINATY (N/S) VO FORMATE STUPNE,MINUTY A ICH DESATINY
  • KOORDINATY (E/W)
  • NADMORSKA VYSKA
  • ZDROJ: MAPA, TEREN, INE
  • POZNAMKA (SILA SIGNALU, MEDVED S MLADYMI NABLIZKU, PRAMEN PITNEJ/NEPITNEJ VODY, NEBEZPECNY TEREN...)

Doplnte, vymazte, opravte.

Jano

K tej strukture (nie som programator, tak len tak laicky):

  • nazov navrhujem iba 6-miestny, niektore prijimace maju len 6-miestny waypointy (napriklad Garminy Geko) a tak bude do nich jednoduchsie nacitavanie 6-miestnych nazvov. Samozrejme, ze k tomu potom aj plny nazov tak ako je navrhnute.
  • "Poznamku" by som zmenil na "typ" (napr. pramen, pristresok, chata, blato, krcma, bivak, vrchol, brod, most, dedina, zastavka busu, atd atd atd atd, moze ich byt dost vela a malo by sa dat vyhladavat aj podla nich, napriklad aby bolo mozne zakliknut si iba pramene, iba krcmy, aj krcmy aj pramene a pod.)
  • Pridal by som "opis" kde moze byt lubovolny textovy vysvetlujuci opis
  • Databaza by mala umoznit hromadny import a export z/do ASCII suboru a/alebo nejakeho hojne pouzivaneho (Ozi, G7WIN a pod.)
  • primarne by mohla byt databaza rozclenena podla pohori
    Kua, nechcem trochu moc? :-)
Lubo

Hlavne importy budu dost problematicke. Export bude rieseny cez XML format GPX. Existuju utilitky, ktore dokazu tento format nasledne konvertovat do tony inych.

Pea C

A tu sme pri vhodnej strukture databazy. Suhlasim s Janom ako navrhuje tie 3 zmeny (6 miest, typ, opis).
Priznam sa, ze mne by vyhovoval jednoduchy .txt subor (alebo HTML) ako vystup takej databazy.

To: ALL. Aj ked si vyberies vsetky krcmy v NAPANTe, kde capuju bazanta, pochybujem, ze si nimi budes chciet zapratat pamat GPS-ky puhym naimportovanim. Kto to bude potom mazat? :-)

Ja stale tvrdim, ze najlepsia nevycerpatelna pamat je "ceruzka a papier". Aj ked to znie v sucasnej dobe kacirsky, ze? Aj tak si das na papier vsetky tie krcmy (a mozno nieco naviac) a zozmochles ho do bocneho vrecka batohu. A podla lokality a chuti si vyberies POI, ktore su pre teba relevantne. Akurat to chvilu trva, kym si to natukas do prijimaca rucne.

Toto je moj pohlad na spojenie prirody s technikou. Isteze su tu vynimky ako napr. natiahnut si do prijimaca cele tracky (napr. pre cyklistov alebo kvoli hre grafiti a pod.). Vtedy ten export nadobuda zmysel. Ale mam pocit, ze v pripade POI by vymyslenie takej webovej technologie zbytocne zdrzalo rozbehnutie celeho projektu a mozno aj predrazilo.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k článku: Chata Ipeľ V sobotu 13.4. som sa zastavil na Chate Ipeľ. Všetko v poriadku ako v Pavlovom komente. Slušne veľký altánok ale aj terasa chaty dobre poslúžia na oddych, úkry …

+ 6 ďalších príspevkov

Komentár

Matobee k článku: Výlety okolo Melku Dobrý výlet v tomto ročnom období. Pekné sú veru mnohé tie stavby. Určite by im to pristalo aj so snehom. Ale tento február sme o ňom v nižších polohách mohli l …

nová téma