Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: GPS navigácia v praxi

Lubo

GPS databaza bola na HIKINGu vcera spustena a caka na prispievatelov. Je v stadiu ranneho vyvoja a preto je k dispozicii iba registrovanym pouzivatelom -- staci sa prihlasit a hned ju uvidite (je namiesto byvaleho editorialu).

Markul

Idem založiť klub pre výmenu osobných databáz. Kto bude zasielať databázy, bude dostávať pravidelne aktualizáciu. Kto má záujem nech sa ozve.

Jano

Nejako zaspala tema GPS databazy (bavili sme sa o nej na konci augusta, o par prispevkov nizsie. Ideme v tom nieco robit? Zima je dobre obdobie na sedenie za pocitacom pocas dlhych nudnych vecerov a zostavovania GPS databazy..:-)

????

Markul

pre Pea C: mám track z kamennej chaty na čertovicu ak ti to pomože. Keď máš záujem pošli kontakt.

Pea C

Ahojte. Nema niekto GPS udaje (tracking) z Trangoska - Chata MR Stefanika - Krupovo sedlo - Dumbier?

Pea C

Ten link na topografix je fakt coolovy!

Pea C

Sice neviem aky to je format GPX, ale exportovat HikePlanner do databazy waypointov je dobry napad.

Myslim, ze sme teda vytvorili nejaku zakladnu kostru databazovej vety (riadok v databaze). Ak k nemu ma niekto este nejake napady a doplnenia, nech sa ozve co najskor. A Lubo by mohol (dat) vytvorit skusobny web formular, aby sme videli ako to fachci.

Ja osobne mam len udaje namerane priamo v terene z okolia BA.

Lubo

Ja to vidim tak, ze sa to rozbehne najprv bez importu/exportu. Nasledne pride export do GPX a az sa najde nejaky coder extremista, co si bude trufat na importy, tak pribudnu aj tie. Proste vsetko pojde v etapach. Export do GPX planujeme aj pre HikePlanner :-), bude to export waypointov (razcestniky).

Pea C

A tu sme pri vhodnej strukture databazy. Suhlasim s Janom ako navrhuje tie 3 zmeny (6 miest, typ, opis).
Priznam sa, ze mne by vyhovoval jednoduchy .txt subor (alebo HTML) ako vystup takej databazy.

To: ALL. Aj ked si vyberies vsetky krcmy v NAPANTe, kde capuju bazanta, pochybujem, ze si nimi budes chciet zapratat pamat GPS-ky puhym naimportovanim. Kto to bude potom mazat? :-)

Ja stale tvrdim, ze najlepsia nevycerpatelna pamat je "ceruzka a papier". Aj ked to znie v sucasnej dobe kacirsky, ze? Aj tak si das na papier vsetky tie krcmy (a mozno nieco naviac) a zozmochles ho do bocneho vrecka batohu. A podla lokality a chuti si vyberies POI, ktore su pre teba relevantne. Akurat to chvilu trva, kym si to natukas do prijimaca rucne.

Toto je moj pohlad na spojenie prirody s technikou. Isteze su tu vynimky ako napr. natiahnut si do prijimaca cele tracky (napr. pre cyklistov alebo kvoli hre grafiti a pod.). Vtedy ten export nadobuda zmysel. Ale mam pocit, ze v pripade POI by vymyslenie takej webovej technologie zbytocne zdrzalo rozbehnutie celeho projektu a mozno aj predrazilo.

Lubo

Hlavne importy budu dost problematicke. Export bude rieseny cez XML format GPX. Existuju utilitky, ktore dokazu tento format nasledne konvertovat do tony inych.

Jano

K tej strukture (nie som programator, tak len tak laicky):

  • nazov navrhujem iba 6-miestny, niektore prijimace maju len 6-miestny waypointy (napriklad Garminy Geko) a tak bude do nich jednoduchsie nacitavanie 6-miestnych nazvov. Samozrejme, ze k tomu potom aj plny nazov tak ako je navrhnute.
  • "Poznamku" by som zmenil na "typ" (napr. pramen, pristresok, chata, blato, krcma, bivak, vrchol, brod, most, dedina, zastavka busu, atd atd atd atd, moze ich byt dost vela a malo by sa dat vyhladavat aj podla nich, napriklad aby bolo mozne zakliknut si iba pramene, iba krcmy, aj krcmy aj pramene a pod.)
  • Pridal by som "opis" kde moze byt lubovolny textovy vysvetlujuci opis
  • Databaza by mala umoznit hromadny import a export z/do ASCII suboru a/alebo nejakeho hojne pouzivaneho (Ozi, G7WIN a pod.)
  • primarne by mohla byt databaza rozclenena podla pohori
    Kua, nechcem trochu moc? :-)
Pea C

Nebudem chvalit chvalene. Uz som to urobil na zaciatku, ale mohutny ohlas ma prijemne prekvapil. Ja som si GPS-ku kupoval so zamerom, ze urcite budem pouzivat popri nej PAPIEROVU mapu a samozrejme mam v zalohe klasicku buzolu. Takze moja GPS-ka je bez podkladovej mapy. Nemam totiz chut si stale zhanat aktualizovane vydania v elektronickej podobe a vysedavat pri compe. Tak ci tak aj v pripade mapovej GPS potrebujete mapu na planovanie trasy.

Par slov k databaze POI: ja by som uvital jednoznacne strukturovanu databazu (trebars formou odfajkania ponuk), podla ktorych by sa dalo hladat. Ale zase nie take strukturovanie, aby to zadavatela otravilo pri druhom POI ;-) Struktura jednoducha, ale relevantna pre hikerov, cyklistov a inych dobrodruhov. Taka zakladna struktura napr.:

  • NAZOV 8-MIESTNY
  • NAZOV PLNY
  • KOORDINATY (N/S) VO FORMATE STUPNE,MINUTY A ICH DESATINY
  • KOORDINATY (E/W)
  • NADMORSKA VYSKA
  • ZDROJ: MAPA, TEREN, INE
  • POZNAMKA (SILA SIGNALU, MEDVED S MLADYMI NABLIZKU, PRAMEN PITNEJ/NEPITNEJ VODY, NEBEZPECNY TEREN...)

Doplnte, vymazte, opravte.

MisoB

Pri tvorbe databaz si treba uvedomit, ze nie kazdy je vlastnikom GPS pristroja a cenne mozu byt aj body zistene v terene a ich poloha urcena pomocou mapy. Isto maju mensiu presnost polohy, ale uz samotna informacia, ze v tych koncinach je pramen, buda a pod. ma svoju cenu. Taketo body by boli oznacene priznakom a v pripade, ze ich niekto zameria GPSkom, priznak by sa zrusil.

Rado

Ahojte, tiez ocenujem clanok s touto tematikou kedze som pomerne cerstvym majitelom GPS-ka :-) (cca mesiac).

Pouzivam ho na cyklistiku aj na turistiku, len clovek nemoze cakat ze bude mat signal alebo nejaku velku presnost v miestach ako su napriklad rokliny Slovenskeho Raja. Povodne som si to vobec neuvedomoval.

Kazdopadne so vstavanou mapou je to skvely nastroj na hrubu orientaciu, ale ako uz bolo na tomto serveri spomenute, pepierovu mapu nenahradi. Ale je to velmi dobra pomocka ak clovek potrebuje napr. zistit ci spravne odbocil alebo ako daleko je to ku najblizsiej chate, razcestniku a pod.

Moj kolega tiez pripravuje web hlavne pre cyklistiku kde by malo ist o trasy, atd, takze sa zda ze GPS su coraz popularnejsie. :)

Rado

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k článku: Chata Ipeľ V sobotu 13.4. som sa zastavil na Chate Ipeľ. Všetko v poriadku ako v Pavlovom komente. Slušne veľký altánok ale aj terasa chaty dobre poslúžia na oddych, úkry …

+ 6 ďalších príspevkov

Komentár

Matobee k článku: Výlety okolo Melku Dobrý výlet v tomto ročnom období. Pekné sú veru mnohé tie stavby. Určite by im to pristalo aj so snehom. Ale tento február sme o ňom v nižších polohách mohli l …

nová téma