Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Diskusná téma Vihorlat Chystam sa na daleky vychod Slovenska, na Vihorlat, kto bol alebo ma nejake info o tomto kusku rodnej hrudy nech napise. Dik za kazde slovko... 26/08/05 Kvido Slovenské hory Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie

Včera som bol na Vihorlate z Rem. Hamrov cez Lysak, trasa to nie je najľahšia ale ani najťažšia. Problém bol iba pri snahe prejsť z Vihorlatu do Jovsi, kedže modrá značka je už zrušená a teraz ju zaberá obrovské uzemie obohnané plotom kde sa chova zver... tolko nadavok som uz dlho zo seba nedostal ako včera ked som ten plot musel obchádzať... =/

02/08/10 14:08 nonormal

Pri ou v Kamenici nad Cirochou je tabuľa na ktorej sú termíny strelieb ,ja odporúčam ísť na Vihorlat za pekného jasného počasia inač sa stáva že viditeľnosť je sotva 50 m

17/06/09 17:46 pali2

Išiel som prvýkrát na Vihorlat a nebol žiadny problém tú horu zdolať. Začínal som cestou od Morského oka smerom na Malé Morské oko asi tak 20min. Potom som smeroval ďalej na Jedlinku asi tiež tak 20min. A potom ďalej po červenej značke som došiel na sedlo Rozdiel asi tak 40min. Zo sedla Rozdiel som ďalej smeroval po zelenej značke na sedlo Poľana asi tak 1hod. No a zo sedla Poľana to už bolo na Vihorlat asi len 15min. Takže nič zložite ako poniektorí píšu, že tam ani nedošli.

16/06/09 16:53 Gareth

korzar.sme.sk/…/extra-armada-ovlada-vihorlatske-vrchy.html toto stojí za prečítanie

30/04/09 09:45 Peet

Takže po tých dvoch rokoch prestávky a poriadnom hľadaní už mám nielen satelitnú mapu spolu z vyznačenou trasou z Jovsy imajr.com/Original.aspx?Id=trasafull-1429761 a nejdenu originálnu mapu, ale je tu ten problém s Valaškovcami, minulý rok som ale počul o nejakej podvihorlatskej akcii ktorej súčasťou je aj výstup na Vihorlat s povolením od mesta. Tuším čosi pred koncom leta. Dokonca som tam mal byť prítomný ale pre vtedajší nedostačujúci vek sa to nejak zrušilo. Kopec ale volá a mňa by zaujímalo či sa nedá to nedá nejak legálne vybaviť (nemám 10 000 len tak vo vrecku. )

30/04/09 09:22 Peet

joffre - Minimalnu a maximalnu trestnu sadzbu za neopravene preniknutie na uzemie vojenskeho obvodu upravuje zakon o uzemnych vojenskych obvodoch. Vyska pokuty sa stanovuje v priestupkovom konani (nikdy nie priamym udelenim pokuty, co samo sebou znamena ze to bude viac ako 500sk) a rozhodne nie na mieste. Pokuta sa v tomto pripade skutocne pohybuje vo vyskach radovo 10 tis. korun. V pripade ze ta chytia na uzemy vojenskeho obvodu v case priebehu vojenskych cviceni, mozes byt oznaceny za narusitela nacviku bojovych operacii a obvyneny z tomu zodpovedajucehu trestneho cinu, vtedy ti v krajnom pripade hrozi az trest odnantia slobody.
Pozdrav kamarata ktoreho ocistili o 500Sk, najskor si len VPckar chcel privyrobyt, koniec koncov bolo to konsenzualne riesenie nakolko aj kamarat moze byt rad ze je rad.
To do akej miery je obvod Valaskovce strazeny, moze byt skutocne namet na diskusiu, ale mozem ti zodpovedne povedat, ze pocas priebehu vojenskych cviceni tam tazko preklznes bez toho aby o tom straz vedela. Hliadky su rozmiestnene obzvlast v okoli Vihorlatu, a pozdlz turistickeho chodnika v miestach kde chodnik vedie pozdlz hranice vojenskeho obvodu.
V case kedy vo Valaskovciach neprebiehaju cvicenia, je ostraha benevolentnejsia, a strazene su hlavne prijazdove cesty.

12/11/08 07:38 tomasik

tomasik, nebud paranoicky
SBS a vojaci rozhodne za kazdym buckom nestoja a na hrebeni ich na 100
percent nestretnes.
Takisto nebudes platit pokutu v desattisicoch, ale o dost nizsiu, ak ti len nedohovoria. Kamos platil 500 sk, a tu dostal od voj. policie...

11/11/08 15:39 joffre

Najrozumnejsie je pokusit sa vystupit na Vihorlat cez male trstie, ale clovek sa vystavuje riziku ze ho vojaci alebo sbs chyti a pokutuje nemalou ciastkou (radovo desattisice korun).
at Peter - Pravdepodobnost ze ta tam pri vystupe na vyhorlat chytia pokutuju zaviis od toho ci tam prebiehaju voj. cvicenia. Ak ano je to bez sance, vsade je kopec vojakov, pokuta je vysoka a nehovoriac o tom ze sa vystavujes velkemu riziku. Ked nepriebeha cvicenie, vojaci tam hliadkuju len posradicky a sbs sa potuluje len okolo lesnych a asfaltovych pristupovych ciest... ale stale plati ak ta chytia calujes mastnu pokutu...

11/11/08 14:01 tomasik

Aktuálne info o modrej značke Jovsa – Vihorlat.
Turistická trasa je definitívne zrušená. Do Vojenského obvodu Valaškovce a tiež do vojenských lesov, ktoré sú aj mimo VO Valaškovce je prísny zákaz vstupu. Vojenské lesy stráži SBS, ktorá nepustí turistov. Jediný a nelegálny prístup na vrchol Vihorlatu je od Malého Tŕstia (sedlo Poľana) hrebeňovým chodníkom.

10/11/08 21:31 Funttomas

Ja viem ze je tam ten vojensky objekt ale rad by som sa tam dostal. To sa tamad neda nijako prejst? Ved ked je to CHKO co tam robia vojaci?? predsa CHKO ma byt pristupna verejnosti nie?? A ak by sme sa tam aj tak dostali ved ti vojaci nam nemozu len tak daco urobit, alebosa mylim??

05/06/07 08:04 Peter

Kukni sem!
hiking.sk/…/tury-vychod-vihorlat

04/06/07 22:35 tono

Ahoj ludia akurat sa tam chystame s kamaratmi odhodlanie je zatial dobre aj ludia chcu vysliapat ten vrch ale mame malinky problem nevieme najst nijaku turisticku mapu na ktorej by bolvyznaceny chodnik, a kedze mame iba 15 nemozme si dovolit tam byt dlhsie ako or rana do vecera cize to znamena nebludit a preto vas prosim ak má niekto mapu s cestou az na Vihorlat poslite mi ju prosim. Dikes mozno vam potom aj ja napisem ako bolo.

04/06/07 21:48 Peter

Ja som bol na Vihorlate minule leto. Z Humenneho som sa odviezol autobusom do Kamienky. Tam bola info tabula so sipkami, ktorych potom este bolo po ceste niekolko. Chodnik na vrchol nieje znaceny v mape, pretoze prechadza vojenskym uzemim Valaskovce. Treba ist stale po asfaltke, na krizovatkach vzdy zabocit v pravo. Mapa je nutna. Ked asfaltka skonci a premeni sa na lesnu cestu (cca 850 mnm) tak treba z chodnika zabocit v pravo a pustit sa po nie velmi vyslapanom chodniku (cez rubanisko) na vrchol. Ked zbadate znacku Prirodna rezervacia, idete dobre. Vlastne sa pri dobrom pocasi ani neda zabludit, len sa tahat stale hore. Aky je vyhlad neviem, pretoze na vrchole bola hmla a lialo ako z krhly. Parada! Cesta dolu je v pohode, v Kamienke maju smiesne lacne pivo. Hore - dole mi to trvalo (asi 800 m prevysenie) nejakych 5-6 hod aj s hubarcenim (kvanta hub!). Pekny vylet!P

31/05/06 13:38 Plepo

Ja som pred dvoma rokmi v auguste bol aj na Vihorlate aj na Sninskom kameni, na bicykli som si vyšliapal Morské oko, zazrel som aj Malé Morské oko v hlbokych bučinách pod Snin. kameňom. Moj dojem bol skvely!!!
Vihorlat - najvyšši vrch 1076m - ma velmi milo prekvapil. Vystupovať sa orientačne asi najviac oplatí z Jovsy. Pozor, na oboch križovatkách lesnych asfaltiek (po 20 resp.30 min.) sa vybrať pravou vetvou. Na konci asfaltky asi po 90 min je dokonca aj tur. smerovník (myslím že Červený most sa to volá..).Tam sa ide už po chodníčku v bučine pekným terénom, neskôr sa dostaneš na koniec bučiny a začiatok nejakej breziny či čo to bolo, tu treba isť dosť intuitívne lebo značky sú likvidované. Približne po 40 min sa chodníček ešte viac vzprieči smerom nahor, to už je znak blížiaceho sa vrcholu. Z neho je v dobrom (napr. jesennom babiom lete) počasí široký rozhľad určite aj do Maďarska, Šírava na dlani, nížina, elektráreň Vojany... .Zaujímavé je že na vrchole je aj vrcholová kniha, aj keď značkovaný chodník naň myslím že nevedie...!!!! Dôvoody súvisia s blízkym vojenským obvodom, semtam sa tam ozve nejaký kalašnikov.
Návrat tou istou cestou po asfaltke, príp. ako my sme šli ďalej intuitívne po hrebeni smerom približne na V a za 20 min. prídeš do sedla na lúku, kde je aj tur. smerovník ! Dá sa tam v núdzi aj prespať.
Vlastný vrchol je čo sa týka tur. značenia dosť záhadný, snáď ani v KST v tom nemajú jasno. Mám mapu z 1998, nie je tam zaznačený chodník, ani rázcestia. No čo som aj niekde na nete čítal, značkári Vihorlatské pohorie preznačkúvajú. Nové značky,nové chodníky a tak. Takže snáď tak.
Určite je možné prejsť aj ďalej cez Trstie(bez značky, no intuitívne po hrebeni), popod Motrogon až na Sninský kameň.My sme neznačkovane zišli dole na nejakú vrstevnicovú cestu a po nej sme šli dlho smerom na Z až niekde severne od Rakovského kameňa (vraj tiež krásny výhľad z vrcholových brál) sme zišli na asfaltku z Jovsy do Kamienky. Po nej sme sa vrátili do Jovsy.
Ešte skoro potme sme sa s kamošom museli vrátiť bicyklom do Suchého, kde býva.

Ďalší deň sme ráno vyrazili na bicykloch na Morské oko. Super bolo pre mňa najmä pocit šlapať konečne aj na "horskú prémiu", veď jazero je vo vyške 600 m, a Remetské Hámre 270 m.Cestou po fajnej asfaltke sú aj tabule náuč. chodníka. Hore tesne pod jazerom je veľké parkovisko, no napriek dlhodobo skvelému počasiu tam bolo málo áut.Bolo to tiež až na záver augusta. Jazero je určite modrou perlou pohoria, nádhera. Veľmi príjemné prostredie pomerne málo zasiahnuté dopytom turistov.
Odtiaľ som ešte vybehol za hodinu na Sninský kameň, tento úsek je značkovo bezproblémový. Nevšedne pôsobia čisté pôvodné bukové lesy, miestami pralesovitého charakteru. Výstup dá trochu zabrať, no na vrchu (ide sa na andezitové bralo po železných schodoch) je to pocit ako na nejakom štíte Tatier.Nádherný výhľad tentoraz hlavne smerom na Sninu, Poloniny, na juh vidno panoramaticky Morské oko.
Pokiaľ sa pamätám tak asi 100 m od rázcestia Sninský kameň je vyznačený prameň.
Pokiaľ sa chystáš prejsť napr. červenú značku cez Nežabec až do Podhorode, tak platí že značenie to nemusí istiť, množstvo malín, kriakov,no s rupsakom to niej prechod ružovou záhradou. Ja som zo Snin kameňa zišiel späť na sedlo Tri tably a z neho nie ako som išiel hore, ale ešte 30 min. po hrebeni (červená) a potom po žltej okolo Malého Morského oka. Červená bola fakt ťažko sledovateľná, pár krát som sa musel trochu vracať, na kuse sa šlo aj cez husté malinisko,hustú mladú bučinu. No také dobrodružstvo od značky k značke. Takéto chodníky-nechodníky sú určite aj na oveľa menej navštevovaných značený ch cestách.
Treba sa určite poistiť buzolou či GPS a zohnať najnovšie vydanie mapy VKU č.126 (myslím že 3. vydanie).
Viac už nebudem vyzdvihovať nejaké miesta,lebo som inde nebol. Snáď by to z mojich skúseností bolo aj všetko.Nebudem sa tu ani zmieňovať o floristických,faunistických či geologických zvláštnostiach, no všetky sú z hľadiska Slovenska veľmi zaujímavé. Fakt sa to oplatí všetko vidieť, vravel som si že škoda že tie Vihorlatské vrchy sú také malé. Určite sa presvedč sám, ahojte.

27/08/05 20:26 pietro
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Včelín na Mikulášskom vrchu dnes 18:53 31 príspevkov
Z Krupiny do Vyhní cez Kozelník 1 dnes 11:26 1 príspevok
Rozhľadňa na Devínskej Kobyle dnes 11:07 6 príspevkov
Stretnutie s medvedom dnes 08:03 586 príspevkov
Rudná magistrála za 6,5 dňa včera 22:03 4 príspevky
Do srdca Veľkej Fatry včera 10:01 22 príspevkov
Plány spoločných poľovačiek včera 08:28 19 príspevkov
Jaskyňa v Čube - nové značenie 22/07/21 15:38 3 príspevky
Zoznámenie 22/07/21 11:38 1169 príspevkov
Suchá Belá a Prielom Hornádu 22/07/21 09:41 43 príspevkov
POZOR-AKCIA 21/07/21 20:46 485 príspevkov
Turistické značkované trasy 21/07/21 16:25 1719 príspevkov
Čiernohuzec - cyklookruh z Levoče 21/07/21 13:09 1 príspevok
Podkonické Pleše, Kalište, Kečka a Kozí chrbát 21/07/21 11:20 2 príspevky
Z Dolného Zemplína na Spiš 2 20/07/21 23:16 2 príspevky
Problém s mailom od Stana Ď 20/07/21 16:50 3 príspevky
čierny váh 20/07/21 16:18 38 príspevkov
Okolo slovensko-česko-poľského Trojmedzia 20/07/21 09:39 4 príspevky
Pomedzím Kysúc a Oravy v období sucha 20/07/21 08:11 6 príspevkov
Na Kráľovu hoľu cez Kráľovu skalu 20/07/21 06:52 3 príspevky
Hoľami Lavanttalerských Álp 20/07/21 00:00 nová téma
Okolo Domice 19/07/21 16:19 5 príspevkov
Co pocuvate 19/07/21 15:04 404 príspevkov
0.14 (0.04)