Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Útulňa pod Čierťažou

Diskusná téma K článku: Útulňa pod Čierťažou

Novšia turistická útulňa stojaca v Národnom parku Poloniny na hlavnom hrebeni Bukovských vrchov. Malá chatka stojí na okraji horskej poľany – poloniny Čierťaž v sedle pod Čierťažou. Správa NP vyhradila priestor sedla na legálne táborenie. Útulňa má výhodnú polohu počas hrebeňovky horstva.

Mirino

15.8.2023 Strecha zvnútra oblepená lepiacimi páskami proti vode, takže zateká. Zvonka nie je haspra na zavreti búdy pri odchode. Ale podľa príspevkov tam nebol stôl ped búdou a doteraz tam nie je. Takže varí sa na zemi. Je to takô divnô. V NP, oficiálne miesto na táborenie, ale infraštruktúra žiadna. A kadibudka by sa zišla, ale kde ju postaviť s ohľadom na prameň? Prameň je úplne najnižšie miesto a dolu pod prameňom je strmák. Iba ak na poľskej strane. A vlastne s ohľadom na ten priehľadný les okolo je jediná vhodná lokalita na vykládku až v polských kríkoch.

Marceliiino

Prechádzal som okolo 30.5.2023 a nahliadol som. Všetko je tam v poriadku.

Pavol.Chodec.Horvath

V utulni pribuldi asi 5-6 karimatiek, minimum odpadkov ktore som zobreal, pri utulni neviem kedze plno snehu.

Na dverach z vonku nie je zapadka, su prikrite velkym konarom aby sa neotvorili.

Daulagiri

Prespal som tu sám z 26. na 27. mája 2021. Útulňa je pekná nová bez vybavenia, s podkrovím pre dvoch. Vnútri celkom čisto, dvere sa zatvárajú. Ale zvonka je o ňu opretých množstvo plných vriec s odpadkami, ľudia sú neskutočný hlupáci, bordelári. Prameň tiekol vcelku dobre, nebol problém si nabrať vodu. Plcha ani iné zvery som vnútri nezaznamenal. Lavičky pred útulňou sú len drevené brvná, lepšie sedenie je v tom poľskom altánku pár metrov vedľa.

Samkoh

My sme tam nejako prespali 11, viď
smnd.sk/main/skolsky-vander-2017
1.-2. deň. A ešte keby bola plná utulna, krížom cez hranicu pár metrov bližšie k ciertazi je na poľskej strane altánok, kde sa dá na laviciach núdzovo prespať.

Phalike

Útulňa v dobrom stave, vnútro aj okolie čisté. Prameň pod útulňou pomerne slabý, voda tečie pomedzi kamene nižšie pod pôvodne upraveným prameňom, dá sa nabrať menšou fľašou so širokým hrdlom alebo priamo do menšieho ešusu.

FunTTomas

Waldek: vďaka za upozornenie. Opravené. Aktualizovali sme fotky k článku a ostal tam starý popis.

Waldek

to je nejako popletené, fotka starej a novej je rovnaká :-)

Marge

ano, komplet nove. neviem ake boli stare, ale obe nove su rovnake, od zakladu
fotky poslem

Pavol "Chodec" Horvath

Dobra sprava.
Posli fotky do redakcie, ak mas. Tie utulne su presne take iste ako stare? Su postavene komplet nove? Od zakladou? To ze su dvere je dobra sprava.

Marge

jul 2016-utulna je nova, rovnaka ako v Utulni v Ruskom sedle. Vedla utulne su este nahadzane dreva zo starej. Drevena, na hornej pricni sa vyspia minimanle 2 ludia, dole aj 8. Dvere sa zatvaraju, voda bola tiez. A bol tam aj plch.

Liptak

Podla rozrezanych PET flasiek, pozasuvanych na par miestach medzi stresne dosky, moze byt pri dazdi problem so zatekanim. Spali sme v stane, tak neviem posudit, aky velky ten problem je.
Ak tam niekto v dohladnej dobe pojdete, umiestnite prosim na utulnu aj na cestu ku pramenu nejaku tabulku, z ktorej bude kazdemu jasne, ze smerom ku pramenu sa na toaletu nechodi. Evidentne to nie je jasne kazdemu, lebo zo 7 metrov nad pramenom som na zemi nasiel vysledok snazenia jedneho takeho nechapavca. :(
10 metrov za polskym pristreskom na druhej strane chodnika sme medzi dvoma stromami zabudli natiahnutu snuru na susenie. Ak sa vam niekomu hodi, zoberte ju so sebou. Dik.

Pavol Chodec Horvath

Utulna stoji. Nespal som tam a neprsalo, takze neviem ako zateka. Stol uz tam nestoji, ostal len vrch ktory je na zemi. Ked tam pojdete zoberte velke klince a sklincujte provizovny rebrik, ktory tam je. Dvere nie su, takze v zime to asi bude plne snehu. Pramen v pohode, bolo vela vody.

Nonormal

Noc v tejto útulni patrí k jedným z mojích najhorších nocí strávených v lese... útulňa je v super stave, krásne prostredie, ohnisko, lavice, aj miesta na spanie su slušné. Ale prišiel v noci lejak a ako pršalo vonku tak pršalo takmer aj dnu... Jediné suché mieto bolo nakoniec pod stolom. Tých plchov tam je ozaj dosť a sú riadne dotieravé. Takže kto sa tam chce schovať pred dažďom, síce sa schová, ale nie je to žiadna výhra ak tam pomýšľa aj lebo nakoniec boli lavice na spanie totálne premočené za pár hodín.

Ala

My sme spali v útulni minulý týždeň,spali sme hore a iba naľavo trochu zateká, inak je v dobrom stave. Do dverí sme si dali pár konárov a nik nás nenavštívil, už vôbec nie pohraničiari, tých sme nestretli počas celej hrebeňovky... Plchy tam sú, no horšie je to v Ruskom sedle, tam sa k nim pridáva aj drzá veverička:)
Trocha sme tam popratali a vyčistili aj v okolí útulne a dali dokopy ohniská, tak hádam to nejaký ten čas vydrží...:)

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Pavel Forgáč k článku: Žaškovské sedlo Išiel som okolo 26.9.2023. Ako sa píše v nižšom príspevku tak prístrešok niekto upravil. V podkroví je miesto na nocovanie pre 3 turistov. Vďaka tomu čo stavbu …

+ 1 ďalší príspevok