Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Nie sú Tatry ako Tatry

Peter61

Jasne Tomas,ak je standartyzovane nazvoslovie zavazne, tak preco to neplati vo aj vasom klube ? "http://kremnicka.kluby.hiking.sk/vysokohorska-turistika/zmiznute-retaze-z-gerlachu/

FunTTomas

Peter61: je to purizmus a že tebe (ne)prekáža je tvoja vec. O to presne ide, že v oficiálnych materiáloch sa majú používať oficiálne názvy a hovorové nech sú kade-tade po blogoch a súkromných stránkach. Pozri si také skvosty ako starky.borec.cz/…/oblast.html a hiking.sk/…/sluzby-galeria-pr…. Štandardizované názvoslovie skgeodesy.sk/index.php?www=sp… je záväzné pre masovokomunikačné prostriedky a hiking.sk ako oficiálne médium tomu podlieha. O opaku nemá význam debatovať.

FunTTomas

Ďakujem za ohlasy k článku. Jedine už len dodám, že ak niekto napríklad nesprávne volá Gerlachovský štít - Gerlachom či Lomnický štít - Lomničákom v oficiálnych materiáloch, tak to považujem za elementárnu neznalosť a neúctu k pomenovaniu najvyšších štítov Tatier. To isté platí tiež pri oficiálnom uvádzaní miestopisu v akomkoľvek médiu. Je to každého vizitka. Kto považuje miestopis či horopis za nedôležitý v turistike, tak to je jeho problém, keď napr. ani nebude vedieť pomenovať alebo presne lokalizovať miesto v prípade záchrannej akcie, ktorej môže byť svedkom či účastníkom.

P.G.

Pekný článok - jasný, zrozumiteľný, dobre zhrnutý. Myslím, že je tam všetko, čo tam malo byť. Gratulujem.

Mino22

To IvanB a honza286: super, ďakujem vám :), paráda. Síce tie hranice sú akoby len tak naoko a podklad sú len rieky, cesty a mestá, ale najmä v tej Ivanovej mape je x,y súradnica a keď sa to skombinuje s mapou napr. na geoportal.sk a použije trochu logiky, tak sa dá určiť úplne presne každý jeden bod a vrch. Geografia je aj moje veľké hobby.

IvanB

Mino22, skús Atlas krajiny SR z r. 2002. Online je na enviroportal.sk/atlas/online/ (kompozícia 4.2.1). Jednotlivé celky vrátane podrobného delenia sú tiež opísané v Encyklopédii Slovenska.
Pinciotti, nie to nie som, iba obyčajný geomorfológ a geograf.
Thailon, podtatranský zlom je celý systém zlomov, nie je to jednoduchá línia. Niektoré sú určite aj pod diaľnicou a sú prekryté. Každopádne, ten ktorý sa prejavuje na povrchu a pozdĺž ktorého došlo k výzdvihu rádovo v kilometroch, musí byť na úpätí a nie dole v kotline. A už vôbec si neviem predstaviť že by bol pod paleogénom.

Hefaistos

druhy rad zhora, tretia fotka: ...Plačilvô...

poucny clanok, aj ked to slovickarenie v turistike povazujem za zbytocne. ale kazdy ma nejaku (profesionalnu) uchylku...

Thailon

IvanB, zo skoly sa pamatam, ze o priebeh samotneho tektonickeho zlomu, o ktorom hovoris, sa vedu diskusie. Jeho priebeh je dokazovany juznejsie, zhodou okolnosti cca. ako ide cesta, teraz aj dialnica a je prekryty vnutrokarpatskym paleogenom.

Pinciotti

Nie je IvanB náhodou Ivan Bohuš /zrejme ml./ ? :)

Mino22

naozaj super článok, dozvedel som sa veľa nových vecí. Chcel by som sa ale spýtať, že či náhodou neviete kde by som našiel, alebo zohnal nejakú mapku geomorfologického členenia slovenska. Ale nemyslím len celky a podcelky, takých je hojne aj na internete, ale najmä jemnejšie delenie na časti podcelkov (oddiely, alebo ako sa to odborne volá). Po prípade nejaká literatúra, kde by tie hranice boli aspoň tak dobre vysvetlené ako v tomto článku. Veľmi by ste mi tým pomohli.

Merhorn

Aaaah Tomas, tak toto je clanok podla mojho gusta. Plno informacii, pre nas geografov pastva pre oci a mysel :)

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum