Posunul som a trocha ďalej. Dostali sa mi do rúk mapy, kde sú hranice predvojnové. mapy.opevneni.cz/…/Mxxxx.asp?id=M4758 To ma však nikam nepohlo ohľadom tých kameňov.


Na poľskej strane Babej hory na červenej značke medzi vrcholom a Sokolicou , asi tak štyristo metrom od vrcholu je na chodníku urobený schod z hraničného kameňa, kde je vytesané D.


Zatiaľ sa mi najviac pozdáva Borove "Moje Ukulele". Snáď ešte niečo vypátram, alebo ostanem v nevedomosti.


Na poľskom uzemí som raz išiel po bývalej hranici Sloveského štátu s Nemeckom a hraničný kameň mal označenie S - D. Takže D.R. = Deutsches Reich asi nie.


Vyvoj statnych hranic bol v obdobi rokov 1918 az 1947 dost komplikovany... Hranice dane prirodnymi barierami boli v podstate jasne uz dlho, problemy boli s vytycovanim umelych administrativnych hranic. Najvacse zmeny boli prave v okoli BA a dost sa triaslo aj na polskych hraniciach. Uzemie juzne a juhozapadne od BA bolo ziskane nejakymi medzistatnymi dohodami ako jedna z kompenzacii za stratu uzemia Podkarpatskej Rusi a malo zarucit priestor cca 66 km2 pre dalsi rozvoj hlavneho mesta. V linku na online atlas krajiny SR sa to da celkom pekne kuknut
kapitola 2.2.
O tejto teme je volaco popisane aj tu:


Honza: pri tvojej kvalifikácii by si si to mohol vysvetlovať to MU ako" Moje Ukulele".


S kolegom tipujeme M.U.H = Magyarország Új Határa = Maďarská nová hranica z roku 1939. Historická mapa (aj keď nie veľmi presná) je tu: hungary-maps.myhunet.com/…/mo1939.jpg
D.B.zostáva záhadou, mal by to byť D.R. = Deutsches Reich = Nemecká ríša.


Zemská hranica medzi prvou ČSR a Maďarskom šla dosť posunutá oproti dnešku, obce Jarovce, Rusovce a Čuňovo patrili do Maďarska. Tiež mám overené, že dnes najvýchodnejšia obec Rakúska Deutsch Jahrndorf (Nemecké Jarovce, alebo aj Németjárfalu)patrila do Maďarska. Neviem ale ako to bolo s obcou Kittsee (zaujímavé, že jej slovenský názov je Kopčany). Nikde sa mi nepodarilo nájsť podrobnú mapu s hranicami buď z predruhosvetovovojnovej éry, alebo z čias po Viedenskej arbitráži. Je možné, že sú to staré Maďarsko - Rakúske kamene, ale skôr by som povedal, že nie. Dnešná hranica SK - Rakúsko vedie cca 200 - 300 metrov ďalej. Predpokladám, že kopíruje starú Maďarsko - Rakúsku hranicu. Nápis D.B. by mohla byť skratka pre nemecké železnice, ale železnica vedie odtiaľ dobrých 400 metrov ďaleko.


Nemůže to být náhodou hranice mezi Maďarskem a Německou říší během 2. světové války? DB bych pak spíše viděl jako DR (Deutsches Reich), M Magyarozsáh, U Ungarn, ovšem netuším co by pak mohlo znamenat písnemo H. K drobným změnám hranic mezi Rakouskem (Německou říší) a Maďarskem došlo totiž i během 2. světové války.

